hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dalyan Nerede, Nasıl Gidilir? Dalyan Gezilecek Yerler Nelerdir?

  Dalyan Nerede, Nasıl Gidilir Dalyan Gezilecek Yerler Nelerdir
  expand

  Dalyan, oldukça eski bir Rum balıkçı köyü olmasıyla bilinmektedir. Döneminde Rumlar, mübadele ile bölgeden ayrıldıktan sonra bölgeye Balkanlardan gelmiş olan Türkler yerleşmiştir. Ancak bu değişime rağmen bölgede mevcut olan o havayı günümüzde de tam manasıyla hissetmek mümkün olmaktadır. Dalyan, ismini ufak limanından almıştır.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Zamanında dibi balçık iken, yıllar önce gerçekleştirilen temizlik çalışmaları ile birlikte günümüzdeki mevcut haline dönüştürülmüştür. Son derece güzel bir doğallığa sahip olan liman, yaşadığımız dönemde bir marina haline gelmiştir. İçerisinde balıkçı tekneleri ve bazı kişisel yatları bulunmaktadır. Türkiye'nin görülmesi gereken etkileyici atmosfere sahip tatil köşelerinden biri olma niteliği sergilemektedir. 

   Dalyan Nerede?

  Dalyan, İzmir iline bağlı bir ilçe olan Çeşme'nin merkezinin yaklaşık olarak 5 km kuzeyinde yer alan bir bölgedir. Bu yüzden Muğla iline bağlı olan Dalyan beldesi ile karıştırmamak gerekmektedir. İzmir'in ilçesi olan Çeşme’de yalnızca bir tane Dalyan bulunmaktadır. Çeşme'deki Dalyan beldesi özellikle de son yıllarda sayıları her geçen yıl daha da fazla artış gösteren yazlıkçıları ile dikkat çekmektedir.

   Dalyan'a Nasıl Gidilir?

  Türkiye'nin en önemli ve güzel şehirlerinden biri olan İzmir ilinin Çeşme ilçesinde bulunmakta olan Dalyan’a ulaşmak için öncelikle Çeşme ilçesine ulaşım sağlanması gerekmektedir. Çeşme ilçesine gelindiğinde ise buradaki Çeşme Otogardan seferler düzenleyen Dalyan dolmuşları kullanılarak Dalyan beldesine kolaylıkla ulaşım sağlanması mümkün olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dalyan'a bir diğer ulaşım seçeneği ise şahsi araç ile olabilmektedir. Dalyan, Çeşme ilçe merkezine 4 kilometre olup İzmir il merkezine ise 86 kilometre mesafede yer almaktadır. Bu özelliği sebebiyle tatil severlerin kolaylıkla ulaşım sağlayabilecekleri bir konumda yerini alıyor.

  Dalyan Gezilecek Yerler Nelerdir?

  Dalyan, muhteşem güzelliğe sahip olan doğasının yanı sıra eğlence mekanları ile de öne çıkan bir yer olma özelliğine sahip durumdadır. Dalyan’da Rumların döneminden kalmış ve camiye dönüştürülmüş nitelikteki tarihi bir kiliseyi ziyaret edebilmek mümkündür. Dalyan'ın girişinde de Rumların döneminden kalmış olan bir şapel bulunmaktadır. Bu tarihi şapel varlığı ile şehrin tarihi dokusuna önemli bir katkı sağlamaktadır.

  Ayrıca Dalyan'da yürüyüş yaparken dikkat çekici mimariye sahip olan eski Rum evlerine de rastlamak mümkün olmaktadır. Esasında ilk bakışta bu evleri diğerlerinden ayırmak kolaylıkla mümkün olmaktadır. 

  Dalyan’da gezilebilecek bir diğer önemli yerler arasında hiç şüphesiz eşsiz güzelliğe sahip olan plajı yer alıyor. Dalyan plajı denizi çok berrak, kumu ise altın renginde ve ince, suyu da soğuktur. Bölgeye yakın durumdaki bir lokasyonda bulunmakta olan Ilıca Plajı ise adından anlaşılacağı üzere ılık bir suya sahip durumdadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güneşin gökyüzünde pırıl pırıl parladığı sıcak yaz günlerinde bunalan tatilcileri Dalyan’ın soğuk ve ferahlatıcı suları sabırsızlıkla beklemektedir. Ali Bostan Plajı da uğranacak nitelikte son derece güzel olan plajlardan biridir. Bir halk plajı olarak misafirlerin kullanımına sunulmakta olan bir alan olma özelliği barındırmaktadır.

  Dalyan plajlarında şezlong kiralanabilmekte ve ardından Dalyan’ın tadının dolayısıyla çıkarılabilir olmaktadır. Dalan güzellikleri arasında ziyaret edilebilecek bir diğer muhteşem güzellikteki seçenek de Sera Koyu’dur. Sahip olduğu doğal güzelliği ve sessiz sakin doğası ile iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Sera Koyu alanı içerisinde ziyaretçilere uygun fiyatlı hizmetler sunan işletmeler yer almaktadır. Koyda pek dalga bulunmamakta olup, sığ bir denize sahiptir.

   Dalyan Kocakarı Plajı, keşfedilmeye değer bir başka Dalyan güzelliklerinden biri olarak ziyaretçilerine merhaba demektedir. Burası Dalyan sınırları içerisinde karşılaşılabilecek olan ilk plaj ve en çok ziyaretçi çeken bölge olarak öne çıkmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Plaj içerisinde, şezlong, duş ve tuvalet gibi ziyaretçilerin kullanımına sunulan çeşitli imkanlar bulunmaktadır. Plajda bölüm bölüm taşlar bulunuyor olsa da zeminin büyük bir kısmı ince kum oluşturmaktadır. Plajın suyu olukça sığ ve soğuktur.

  Bölgede ziyaret edilebilecek ilgi çekici nitelikteki yerlerden biri de Esinti Koyu olmaktadır. Çeşme Dalyan ile Aya Yorgi arasında kalan bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Esinti Koyu gerek denizi gerekse doğasıyla görenleri büyüleyen bir atmosfer barındırır. Oldukça sessiz ve sakin bir atmosferi bulunduğundan dolayı huzuru ve rahatlığı arayanların tercih edebilecekleri öncelikli yerler arasında konumlanır. Dalgasız denizi ve berrak sularıyla son derece dikkat çekicidir. Koyda bulunan yüksek tepe üzerinden Esinti Koyu, Aya Yorgi Koyu ve Ilıca Körfezi rahatlıkla seyredilebilir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow