Dubai vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Dubai vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Birleşik Arap Emirlikleri arasında yer alan Dubai, 7 emirlikten birisidir. Diplomatik pasaport sahipleri bölgeye 3 ay süre ile seyahat yapabilirlerken, umuma mahsus pasaport sahipleri emirliklere giriş yapabilmek için vize almak durumundadırlar. Dubai vizesi almak için gereken her belgenin detaylarıyla hazırlanması ve tüm belgelerin doğru olması oldukça önemlidir. Dubai vizesi nasıl alınır, başvuru için gerekli evraklar nelerdir sorularının yanıtlarını derledik.

Dubai vizesi, ülkeye giriş yapmak isteyen umuma mahsus pasaport sahiplerinin almakla yükümlü oldukları giriş izin belgesidir. Türkiye'den buraya gitmek isteyen vatandaşlar, istenen evrakları vize acenteleri aracılığıyla hazırlama imkanına sahiptirler.

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai Ortadoğu ülkeleri arasında en gelişmişlerden birisidir. Son dönemlerde buraya gidişlerde artışlar yaşandığı söylenebilir. Dubai vizesi almak için her şeyden önce mutlaka gerekli olan tüm kurallara uyulmalıdır. Gereken kurallara uyularak işlemler adım adım başlatılabilir. Başvuru yapmak için birçok seçenek bulunuyor.

Birleşik Arap Emirliği Konsolosluğu veya elçiliklerine şahsen başvuruda bulunmak mümkündür. Bunun yanında, Birleşik Arap Emirliklerine uçuş yapan hava yolları şirketleri ile iletişim kurarak Dubai vize başvurusunda bulunmak mümkün olabilir. Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisleri de vize başvurusunda bulunmak için seçenekler arasında yer alıyor.

Dubai vizesi seyahatin amacına göre yapılıyor. Başvuru yapan kişi hangi maksatla gidiyorsa buna yönelik başvuru yapması gerekir. Başvuru yapılması için her şeyden önce evrakların düzgün şekilde hazırlanmış olması gerekiyor.

Evraklarda en ufak eksiklik başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Başvuru ret edilirse, ödenen ücretler geri ödenmeyeceği gibi yine aynı süreçleri izleyerek başvuru yapılabilir.

Dubai Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?

Dubai vize başvurusunda gerekli olan evraklar, kişinin maddi durumu, çalışma durumu, emeklilik, öğrencilik gibi uğraşları ile belirleniyor. Belgelerin buna ilişkin hazırlanıyor olması herkesin farklı belgeler hazırlaması anlamına gelmiyor. Sadece bazı belgelerde değişiklikler olabilir. Ortak olarak hazırlanan belgeler bulunuyor.

Pasaport

Pasaport, Dubai vize başvurusu yapacak olan herkesin hazırlamaları gereken belgedir. Bu belgenin mutlaka gerekli koşulları yerine getiriyor olması aranan şartlar arasındadır. Pasaportun geçerlilik süresinin seyahat süresinde 3 ay daha olması, 2 adet boş sayfasının olması ve eski olmaması aranan şartlar arasındadır.

Vize Başvuru Formu

Dubai vizesi için istenen ortak diğer belgelerden birisi de vize başvuru formudur. Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunun eksik olması halinde hazırlanan diğer evraklar doğru olsa bile işlemler tamamlanmaz.

Rezervasyon Fotokopisi

Birleşik Arap Emirliklerinden alınan rezervasyonlar da başvuru formunda yer almalıdır.

Kimlik Fotokopisi ve Banka Dokümanları

Kimlik cüzdanının 2 adet fotokopisi ve son 3 aya ait olan güncel banka hesaplarının dokümanları da başvuru dosyasında yer almalıdır.

Çalışma Durum Belgesi

Kişinin çalışma durumunu gösteren belgelerin de başvuru dosyasında yer alması gerekiyor. İşçiler, memurlar, emekliler, öğrenciler için farklı belge talebinde bulunulabilir.

Konaklama ve Ulaşım Belgeleri

Dubai'de nerede kalınacağına ilişkin konaklama belgeleri ve uçuş yapılacak belgelerin başvuru dosyasında bulunması gerekiyor.

Teminatlı Seyahat Sigortası

Teminatlı seyahat sağlık sigortası başvuru dosyasına eklenmesi gereken diğer belgeler arasında yer alıyor. Bu belgelerin yanında farklı belgeler de konsolosluklar tarafından da istenebilir. Bu gibi durumlarda istenen belgelerin neler olacağına ilişkin bilgiler konsolosluk aranarak bilgi alınabilir.

Dubai Vizesi Başvurusuna Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dubai vizesi alındıktan sonra 58 gün içinde mutlaka ülkeye giriş yapılması gerekiyor. Bu sürenin aşılması durumlarında, vize geçerliliğini kaybediyor.

Ülkeye giriş yapıldıktan sonra 29 içinde ülkeden çıkmak gerekiyor. Bu süre alınan vizenin türüne göre bazen değişim gösterebilir. 29 gün aşılması durumunda para cezası uygulanabilir.

Vize başvuruları saat 9:00 ile 16:00 arasında işleme alınabilir.

Dubai Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Dubai vizesi için yapılan başvurular herhangi bir olağan dışı durum söz konusu olmadığı sürece 5 iş günüdür. Bu sürenin uzama durumu ise genellikle resmi tatiller, bayram araları, dini törenler olabilir.

Bunun haricinde standart sürelerin aşılması, hazırlanan belgelerin eksik olmasından kaynaklanabilir.

Belge eksikliği durumlarında konsolosluk başvuru sahibini çağırabilir veya belge talebinde bulunabilir. Vize başvurusunun reddedilmesi durumunda ödenmiş ücretlerin iadesi gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle vize başvurusu için belge ve bilgilerin en doğru şekilde verilmesi çok önemlidir.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS