Bardağa çizimler yaptı, kazandığıyla dünyayı dolaştı

Dünya seyahati hayalini gerçekleştirmek için hiçbir şeyden vazgeçmeyen Berk Armağan, adım adım tüm zorlukların üstesinden gelerek yollara düştü. Seyahat etmek isteyen ancak yola bir türlü çıkamayanlar, hiçbir bahanenin arkasına sığınmayan Armağan’ın ilham verici hikayesine göz atmalı.Berk Armağan, geçen yılın Nisan ayına kadar Tekirdağ, İstanbul ve Balıkesir dışında bir şehir görmemiş; evden okula, okuldan eve giden biriydi.

Seyahat edenlerin Facebook Interrail Türkiye grubundaki paylaşımlarından aldığı cesaretle yola çıkmaya karar verdi. Düşük bütçeyle daha çok yer görebilmek için otostopla ulaşımı tercih etti. 10 saatlik yolculukla 4-5 araç değiştirerek ilk hedefi olan İzmir’e vardı.
Seyahat etme deneyiminin keyfini hisseden Berk, okul biter bitmez sırt çantası, çadır, mat ve birkaç küçük malzemeyle Ege ve Akdeniz kıyılarını keşfetmek için yeniden yollara düştü.
Bursa, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur ve Antalya’yı kapsayan 3 aylık yolculuğunda yalnızca 700 TL harcadı. Seyahat sırasında onlarca farklı insanla tanışan Berk, birkaç festivale katıldı, insanlara olan bakış açısını sorguladı ve ön yargılarından kurtulduğunu fark etti.

Otostopla ilgili çevresinden gelen tüm olumsuz yorumlara kulağını kapatan Berk, otostop deneyimi sayesinde tanıştığı birçok kişiyle arkadaş oldu. Hayatına etki edecek sohbetler sayesinde hayata bakış açısını değiştirdi.

Otostopta tanıştığı arkadaşlarıyla görüşebilmek için Türkiye’nin farklı şehirlerine seyahatler gerçekleştirdi.

Geçmişten bu yana en büyük hayali olan dünya seyahati konusunda adım atması gerektiğini düşünen Berk, otostop tecrübesi ve yurt içi seyahatlerinden aldığı ilhamla harekete geçmeye karar verdi.

Ailesine dünya seyahati yapmak istediğini anlatan Berk, ‘Kredi ödüyoruz, bitsin seneye göndeririz’ yanıtını aldı. Harçlıklarından bir şeyler biriktirmeye çalıştı, vazgeçmedi.

Kendisine para kazandırabilecek tek yeteneğinin resim çizmek olduğunu fark eden Berk’in aklına arkadaşlarına yaptığı bardak çizimleri geldi.

Olur mu olmaz mı derken harekete geçen Berk, 12 tane bardak hazırlayarak sokağa çıktı. Sokaktayken dikkat çekmek için enstrüman çalan birine ihtiyacı vardı. Birkaç yere sordu soruşturdu, kimse gelmedi.

Enstrüman çalan kimsenin yanına gelmemesi üzerine sokağa tek çıkan Berk, ilk gün bardaklardan 150 TL kazandı. Bu parayı hemen hesabına aktararak dünya seyahati yolunda ilk önemli, büyük adımı atmış oldu.

Arkadaşlarının ‘Instagram hesabı açıp çizim yaptığın bardakları oradan satıp seyahat bütçeni oluşturabilirsin’ sözüyle @seyyahart hesabını açan Berk, profiline ‘Dünyayı gezmek için çiziyorum bana bu konuda destek olur musun?’ yazdı.

Instagram fikri sayesinde Balkanlar ve Ukrayna’yı gezecek kadar para kazanan Berk, resim yeteneğinin hayatını değiştiren bir armağan olduğunun farkında.

‘Dünya bu kadar büyükken küçük bir dairede yaşamayı göze alamadım ve yola çıktım’ diyen Berk, dünyayı gezip, pek çok insanla tanışmak, okuduğu bölüm olan öğretmenliğin hakkıyla yapmak ve öğrencilerine yalnızca ders değil hayat tecrübesi aktarmayı da planlıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS