hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail Hakkında Her Şey; İsrail Bayrağının Anlamı, İsrail Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  İsrail Hakkında Her Şey; İsrail Bayrağının Anlamı, İsrail Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  İsrail Batı Asya'da ve Kızıldeniz'in kuzeyinde yer alan bir ülke olmaktadır. İsrail'in kuzeyinde Lübnan kuzey doğusunda Suriye, doğusunda Ürdün ve barı ve doğusunda Filistin yer almaktadır. Bununla beraber İsrail Devleti Gazze Şeridi ve Bati Şeridinin komşusu olmaktadır. İsrail'in farklı coğrafi çeşitlilikleri görünmektedir. Fakat buna rağmen yüz ölçümü küçük bir ülkedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail toprakları insanların hayata başladıkları günden itibaren kullanılmakta olan topraklardır. Tunç çağından günümüze kadar bu toprakları inşaat ve bunun gibi yapılar için kullanılmıştır. Araplar 1947 yılında Birleşmiş Milletler Federasyonunda İsrail ve Filistin toprakları konusunda paylaşmayı kabul etmemiştir. Yahudiler tarafından 1948 yılında bir savaşa zorlanmış ve o günden bu yana İsrail birçok Filistin toprağını ele geçirmiştir. 

  İsrail uzun ve dar görünümlü bir alan üzerine konumlanmıştır. 470 kilometre uzunluğunda ve 135 kilometrekare olan İsrail 27.800 kilometre kare toplamda yüzölçümüne sahiptir. Nüfusu 8.000.000 ile birçok farklı din ve farklı gelenek görenekteki kişileri içerisinde barındırmaktadır. Ekonomi açısından ise dünya sıralamasında İsrail 43. sırada yer almaktadır. 

  İsrail ülkesinin ikliminde yılın çoğu sıcak geçmektedir. Bazı günlerde ise yüksek sıcaklıklara ulaşarak rekor kırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı da fazla göç alan bir ülke olmamaktadır. Necef çölleri ülkenin yarısını kaplamaktadır. Üst düzey sıcaklığı ve kuraklığı ile çok daha sıcak rüzgarların hedefi olmaktadır. Coğrafi yeri ile çok değerli madenlere ulaşma imkanı yakalamış olan İsrail Devleti değerli madenlerini Lut Gölü üzerinde bulunan maden yataklarından almaktadır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail Bayrağının Anlamı

  İsrail bir Ortadoğu ülkesi olmaktadır. Bayrağının içerisinde beyaz renk üzerinde mavi renk ile bütünleşmiştir. Ayrıca bu mavi gök mavisi olarak da kabul edilmektedir. Bayrağın alt ve üst kısmında yatay olarak iki çizgi halinde mavi renk yer almaktadır. Bu rengin ortasında mavi Davut yıldızı bulunur. Bayraktaki bu görüntü İsrail Devletini temsil etmektedir.

  İsrail bayrağının da diğer bayraklar gibi bir anlamı bulunur. Bunlar içinde aydınlık, dürüstlük, barış ve masumiyet gibi ifadeler yer alır. Ayrıca bunun içinde güven, sadakat, bilgelik ve benzeri farklı anlamlarında olduğu bilinmektedir. 

  İsrail Başkenti Neresidir?

  İsrail Devletinin başkenti Kudüs olmaktadır. Fakat günümüzde pek çok devlet İsrail'i ülke olarak kabul etmemektedir. Bu sebeple İsrail'in başkenti Kudüs'ü kabul etmemektedir. İsrail Filistin ile yaptığı 70 yıllık savaşın sonunda Kudüs'ü ele geçirmiştir. Böylece İsrail bu bölgeyi başkent yapmıştır. Bazı ülkeler bunu desteklerken bazıları Kudüs'ü İsrail'in başkenti olduğunu kabul etmemektedir. 

  İsrail Saat Farkı Ne Kadar?

  Saat farkı meridyenlere ve ülkenin kullanmış olduğu saat dilimlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu sebeple farklı meridyenlerde olan ülkeler arasında saat farkı bulunmaktadır. Bu anlamda İsrail ile Türkiye arasında bir saat farkı olup olmadığını merak etmektedir. İsrail ile Türkiye arasında herhangi bir saat farkı bulunmamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail Para Birimi Nedir?

  İsrail ülkesinin resmi dili İbranice olmaktadır. Fakat ülke içerisinde bazı eyaletlerde farklı diller de konuşulmaktadır. Bununla beraber İsrail Devletinin para birimi Yeni İsrail Şekerli olmaktadır. Ekonomik açıdan güçlü olan ancak çok fazla güçlü olmayan bu para biriminin TL karşılığı da araştırılmaktadır. İsrail para birimi olan Yeni İsrail Şekelinin TL karşısındaki değeri yaklaşık 2,15 TL olmaktadır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow