hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İtalya Hakkında Her Şey; İtalya Bayrağının Anlamı, İtalya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  İtalya Hakkında Her Şey; İtalya Bayrağının Anlamı, İtalya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  İtalya, Avrupa'nın güney kesiminde Apennine Yarımadası'nda yer almaktadır ve uzun yıllardır Avrupa'da popüler bir destinasyon olmuştur. Toplam arazi alanı 301.338 km'dir. İtalya ayrıca, İtalya kıyılarını yıkayan denizlerde uzanan 458 çevre ada içerir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bunların sekseninde yerleşim vardır. En ünlüsü Sicilya, Sardunya, Elba, Ischia veya Capri'dir. İtalya, tarihi anıtlar, güzel ve güneşli plajların yanı sıra mükemmel yemek ve şaraplarla dolu bir ülkedir.

  İtalya Hakkında Her Şey

  Romalılar, İtalyan yarımadasına atıfta bulunmak için İtalya adını kullandılar. İtalya birçok farklı halk tarafından işgal edilmiş ve yerleşmiştir. Toskana'daki Etrüskler, Romalılar ve Umbria'dan önce gelirken, Yunanlılar güneye yerleşti. Yahudiler, Roma cumhuriyeti döneminde ülkeye girdiler ve Roma'nın düşüşünden sonra Germen kabileleri geldi.

  İtalya güney orta Avrupa'dadır. Yüksek topuklu bir çizme şeklinde bir yarımada ve 116.300 mil kareyi (301.200 kilometre kare) kapsayan birkaç adadan oluşur. Adaların en önemlileri güneyde Sicilya ve kuzeybatıda Sardunya'dır. Akdeniz güneyde ve Alpler kuzeydedir. Bir dizi dağ, Apeninler, yarımadanın ortasından aşağı doğru uzanır. Verimli Po vadisi kuzeydedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalya'nın engebeli arazisi çok sayıda bağımsız devletin kurulmasına yol açmıştır. Ayrıca, ülkenin çoğunda tarım geçimlik bir tür olmuştur ve ormansızlaşmaya yol açmıştır. Dünya Savaşı'ndan bu yana birçok İtalyan, endüstriyel ekonomiye girmek için kırsal işgallerden uzaklaştı. Papalık Devletlerinin ilhakından sonra modern devletin birleştiği 1871'de Roma, ulusal başkent için doğal bir seçimdi. Roma, İtalya'nın Roma yönetimi altındaki eski ihtişamını ve birliğini ve Katolik Kilisesi'nin merkezi olarak konumunu hatırlatır.

  Halkın çoğunluğu etnik olarak İtalyan'dır, ancak nüfusta kuzeyde Fransız-İtalyanlar ve Sloven-İtalyanlar ve güneyde Arnavut-İtalyan ve Yunan-İtalyanlar dahil olmak üzere başka etnik gruplar da vardır. Bu etnik varlık konuşulan dillere yansır: Trentino-Alto Adige bölgesinde Almanca, Valle d'Aosta bölgesinde Fransızca ve Trieste-Gorizia bölgesinde Slovence konuşulur.

  Resmi dil İtalyancadır. Çeşitli "lehçeler" konuşulur, ancak İtalyanca okulda öğretilir ve hükümette kullanılır. Sicilya, Yunanca, Arapça, Latince, İtalyanca, Norman Fransızcası ve diğer etkileri olan bir dildir. genellikle İtalyanca konuşanlar tarafından anlaşılmaz.

  İtalya Hakkında Her Şey; İtalya Bayrağının Anlamı, İtalya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedirİtalyan vatanseverliği büyük ölçüde bir kolaylık meselesidir. Memlekete olan eski bağlılıklar devam etmiştir ve ulus hâlâ esas olarak bir "coğrafi ifade"dir. İtalyan için. Milli marş Fratelli d'Ialia genellikle diğer ülkelerden takımlarla yapılan spor müsabakalarında çalınacak bir şey olarak görülür. Kırmızı, yeşil ve beyaz bayrağın çoğu vatandaş için anlamı vardır, ancak büyük bir coşku uyandırmaz. En güçlü bağlar kişinin ailesine bağlıdır. Bu nedenle, politikacılar aileye bağlılığa dayalı olarak ulusa bağlılık çağrısında bulunurlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuzey bölgesi oldukça sanayileşmiş ve kentleşmiştir. Milano, Torino ve Cenova "sanayi üçgeni"ni oluşturuyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kentsel alanlara ve sanayi işgallerine büyük bir göç yaşandı. İtalya'nın Mezzogiorno'sunun (güney) önceki tarımsal ve kırsal doğasına rağmen, oradaki mimarinin yanı sıra İtalya'nın daha sanayileşmiş bölgelerindeki mimari kentsel modelleri izlemiştir. İtalya genelinde mimari, güçlü Roma etkilerine sahiptir. Sicilya'da Yunan ve Araplar da bu etkilere katılmaktadır. Boyunca güçlü bir hümanist ton hakimdir. Ancak derin dini duygularla dokunan bir hümanizmdir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalya Bayrağının Anlamı

  Halk arasında üç renkli olarak adlandırılan İtalyan bayrağı, 7 Ocak 1797'de oluşturulmuştur. yeşil, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç dikey çizgiden oluşur. Fransız bayrağından ilham alınmıştır. ilk olarak Napolyon ordusunun İtalyan birliği tarafından kullanılmıştır. İtalya'da her yıl 7 Ocak'ta “Ulusal Bayrak Günü” veya “Üç Renkli Gün” de kutlanır. Resmi kutlamalar, üç rengin ilk kez İtalyan Devleti tarafından resmi olarak kabul edildiği Reggio Emília şehrinde gerçekleşir. Bu renkler çayır yeşili, süt beyazı ve domates kırmızı olarak tanımlanır.

  İtalya’nın Başkenti

  İtalya'nın başkenti, nüfusu 2.844.395 olan Roma'dır. Nüfus bakımından, İtalya'nın en kalabalık şehri ve Avrupa Birliği'nin Berlin ve Madrid'den sonra üçüncü şehridir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalya’nın Para Birimi

  İtalya'da resmi para birimi euro'dur. Bir istisna, Alpler'deki Campione d'Italia'nın dış bölgesidir. İsviçre Frangı'nın ödediği İsviçre kantonu Ticino ile çevrilidir.

  İtalya İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

  İtalya, Türkiye'den bir saat geridedir. Örneğin; İtalya'da şu an saat 07:00 ise bu Türkiye'de saatin 08:00 olduğunu gösterir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow