hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kosova Hakkında Her Şey; Kosova Bayrağının Anlamı, Kosova Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Kosova Hakkında Her Şey; Kosova Bayrağının Anlamı, Kosova Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Kosova, Balkanlarda yer alan bir ülkedir. Kuzey ve doğusunda Sırbistan, güneyinde Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, batısında ise Karadağ ile komşudur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kosova, resmi ismi ile Kosova Cumhuriyeti olarak adlandırılır. Günümüzde de çok fazla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bir şehirdir. Balkanlarda yer alan Kosova az tanınırlığa sahiptir. Denize kıyısı bulunmayan bir ülke olmasından dolayı genelde yaz değil kış turizmi ile öne çıkan ülkelerdendir. Kosova'nın hem en güzel, hem en büyük ayrıca da başkenti olan şehri Priştine'dir. Ülkede trafik akışı sağ taraftan ilerler ve telefon alan kodu da +383 olarak bilinir.

  Para birimi olarak Euro kullanılır, resmi dilleri ise Sırpça ve Arnavutçadır. Fakat ülkede Romanca, Goranca, Boçnakça ve Türkçe de konuşulur. Ülke, parlamenter cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede ekonomi büyük ölçüde hizmet sektörü ve ticaret ile sağlanmaktadır. Zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan bu ülkede %60 hizmet, %20 ticaret ile geçim kaynağı sağlanır. 

  Kosova Bayrağının Anlamı, Kosova Başkenti Neresidir?

  Kosova bayrağı mavi arka planın üzerinde altı yıldız ve altında da Kosova haritasından oluşmaktadır. Altı yıldız ile ülkedeki Türkler de dahil olmak üzere yaşayan etnik gruplar temsil edilmiştir. Bunlar Arnavutlar, Goralılar, Sırplar, Boşnaklar, Romalılar ve Türklerdir. Mavi rengin anlamı barış ve dinginlik olarak kullanılmıştır. Kosova bağımsızlığını kazandıktan sonra diğer tüm ülkeler ile sorun yaşamaktan uzak durmuştur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayrakta ülke haritasının yer alması da genelde bayraklarda ender olarak karşılaşılan bir durumdur. Kosova, bayrağında kendi haritasını kullanmayı tercih etmiştir. Bu harita bayrağın tam ortasındadır ve açık sarı renktedir. Kosova'nın başkenti de Prişitine ya da Prişitina diye bilinen bir şehirdir. Bu şehir aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. 

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Ülkemiz ile Kosova arasında zaman diliminden kaynaklı bir saat farklı bulunmaktadır. Kosova, Türkiye'den 1 saat daha geridedir. Ülkemizde saat 09:00'ı gösterirken Kosova'da saatler 08:00'ı gösterir. Ülkeler arasındaki saat farkını bulundukları zaman dilimine göre bulmak mümkündür. Kosova'da para birimi olarak ile Avrupa Birliği tarafından kullanılan Euro ya da avro olarak bilinen para birimi kullanılır. 

  Kosova İklimi

  Kosova'da genel olarak karasal iklimin etkiler görülmektedir. Ülkede yaz ayları genelde sıcak ve kurak geçerken kışın ise genelde yağışlı ve soğuk bir hava hakim olur. Ülkenin toprakları genel olarak dağlık bir arazi olduğu için bu durumdan kaynaklı dağları da oldukça fazladır. Kosova'da coğrafi koşullara bakılacak olursa Makedonya sırası boyunca Sar Dağları şeklinde uzanır. Burada kış turizm faaliyetleri de oldukça sık yapılır. Özellikle de Brezovica şehri ülkenin en önemli kış turizmi şehirleri arasındadır. Her sene birçok ülkeden yabancı turist almakta ve kayak yapılmaktadır. Kosova'da dağlar genel olarak çok yüksek bir yapıdadır ve dik yamaçları vardır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kosova Mutfağı

  Ülkede kahvaltı çok önemli bir öğün değildir. Genelde 11 gibi kuşluk yemeği, 4-5 gibi ise akşam yemeği yer ve günü bitirirler. Ülkenin yemeklerinde Türk mutfağının esintileri sıkça görmek mümkündür. Büryan, kebap, köfte, kapuska, dolma, çorba, musakka, pilav, sütlaç, boza, baklava, Boşnak böreği ve kol böreği ülkede çok fazla tüketilen yemekler arasındadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow