hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Özbekistan Hakkında Her Şey; Özbekistan Bayrağının Anlamı, Özbekistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Özbekistan Hakkında Her Şey; Özbekistan Bayrağının Anlamı, Özbekistan Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Dünya üzerinde yer alan her ülke son derece önemlidir ve bu ülkelerin birçok özellikleri bulunur. Bunlar arasında para birimi, bayrak, başkent ve bunlara benzer seçenekler yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İlgi çeken ülkeler arasında Özbekistan'da vardır. Başkenti Taşkent olan Özbekistan daha birçok özelliğiyle dikkat çekicidir.

  Özbekistan Hakkında Her Şey; Özbekistan Bayrağının Anlamı Nedir? 

  Bir ülkenin bayrağı dünyanın her yerinde o yeri tanıtmak için çok önemli olarak bilinir. Sonuçta ülkelerin çoğu bayrağından hemen tanınmaktadır. Özbekistan bayrağı ise dört renkten meydana gelmiştir. Yatay olarak giden bu renkler arasında yeşil, beyaz ve mavi bulunur. Bu temel renkler dışında ince şekilde giden kırmızı renkte bayrakta yer alır. 

  Ayrıca bayrakta 12 yıldız ile hilal sembolü yer almaktadır. 12 yıldız ile hilal sembolü mavi renk üzerinde bulunur. Oldukça ilgi çeken bir bayrağa sahip olan Özbekistan için bayrağın anlamı da önemlidir. Bayrakta yer alan 12 yıldız ülkenin 12 eyaletine atıfta bulunur. Başka bir görüşe göre ise 12 yıldızın 12 Hayvanlı Türk takvimine gönderme olduğudur. Hilal sembolü ise İslam'ı niteler. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayrakta yer alan mavi renk Türklüğü, beyaz renk adaleti ve yeşil olan zemin ise misafirperverliği simgeler. 

  Özbekistan Başkenti Neresidir? 

  Her ülkede olduğu gibi Özbekistan içinde başkent oldukça değerli şehirlerden birisidir. Çünkü başkentin stratejik açıdan büyük bir önemi vardır. Özbekistan'ın başkenti ise Taşkent olarak bilinir. Taşkent'in nüfusu 3 milyona yakındır. 

  Özbekistan Konumu Nedir? 

  Özbekistan, Özbekistan Cumhuriyeti şeklinde bir resmi ada sahiptir. Yani ülkenin resmi adı Özbekistan Cumhuriyeti şeklindedir. Ayrıca 7 bağımsız Türk Devleti arasında Özbekistan'ı saymakta mümkündür. 

  Özbekistan, Orta Asya'da yer alan ülkelerden birisidir. Konum olarak oldukça özel bir yerde olduğunu söylemek mümkündür. Bu ülke kuzeyde Kazakistan, güneyde ise Afganistan ile komşudur. Ayrıca Özbekistan kuzeydoğu tarafında Kırgızistan, güneydoğuda ise Tacikistan ile komşu olarak bilinir. Ülkenin güneybatısında ise Türkmenistan görülmektedir. 

  Özbekistan Saat Farkı Ne Kadar?

  Türkiye ile başka ülkeleri karşılaştırdığımız zaman arada saat farkları olduğu görülür. Buna göre Türkiye ile Özbekistan arasında iki saatlik fark vardır. Özbekistan'ın saati Türkiye'ye göre iki saat ileride yer alır. Örneğin Türkiye'de saat 20.00 iken Özbekistan'da saat 22.00 olarak bilinir. Buda arada iki saatlik bir fark olduğunu gösterir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özbekistan Para Birimi Nedir?

  Ülkelerin en fazla dikkat çeken özellikleri para birimleri olarak bilinir. Çünkü para birimi bir ülkenin ekonomisi ile alakalı unsurları taşır. Buda para biriminin önemini ortaya koyar. Buna göre Özbekistan'ın para birimi Somu'dur. 

  Özbekistan Somu 1 Temmuz 1994 yılından beri bu ülkede kullanılmaktadır. UZS kodu ile bilinen bu para birimi sıkça Dolara ve Türk Lirasına dönüştürülmektedir. 

  Özbekistan Nüfusu Ne Kadar?

  Dünya üzerinde büyük devletlerin nüfusu oldukça çoktur. Çoğu ülke ise büyümekte olan devletler olarak bilinir. Burada yer alan en önemli kriter ise nüfustur. Çünkü nüfusu çok olan ülkeler dünya üzerinde daha fazla dikkat çekmeyi başarırlar. Özbekistan ise son olarak alınan verilere göre yaklaşık olarak 33 milyon civarındadır. Buda birçok ülkeye göre Özbekistan'ın nüfusunun fazla olduğunu gösterir. Ülkenin nüfusu her sene artarak yukarılara çıkmaktadır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow