Pers İmparatorluğu’nun görkemli antik şehri: Şiraz

Şiraz, tarihi eserleri ve bozulmamış dokusuyla İran’ın en fazla turist çeken bölgelerinden biri. Günümüzde üzüm bağları tahrip edilmiş ve şarap üretimi yasaklanmış olsa da üzüm ve şaraplarıyla da ünlü bir yer. Oysa şarap üretimi olduğu dönemlerde Avrupa’dan meşhur Şiraz şaraplarını tatmak için turlar düzenlenirdi. Yüzyıllar boyunca kültür ve sanat başkenti olarak anılan Şiraz, “İran’ın kültür başkenti”, “şairler şehri”, “güller başkenti” gibi unvanlarını her daim korumayı başarmış.Bir dönem Pers ve Safevi Hanedanlığına başkentlik yaptığı için çok önemli mimari eserlere ev sahipliği yapıyor.

Şehrin sokaklarında dolaşırken adeta tarihte başka bir döneme gidiyormuş hissine kapılacaksınız.

Saraylar, hamamlar ve lokal insanların günlük yaşantılarını gözlemleyebileceğiniz çarşılar burada görmeniz gereken başlıca yerler arasında geliyor.

Bir buçuk milyonluk nüfusuyla İran’ın en büyük şehirlerinden biri olan Şiraz, Fars bölgesinin en önemli sanayi ve ticaret merkezleri arasında.

Şiraz’a bir seyahat planınız varsa bahar ve sonbahar dönemlerinde gelmelisiniz.

İklim olarak yaz ayları sıcak ve kurak geçiyor.

Şehir merkezinde görebileceğiniz yerler arasında ilk olarak Kerim Han Kalesi geliyor. Kale, Zend Hanedanı döneminde 1766 tarihinde yapılmış. Kalenin toplam alanı 4000 metrekare ve yüksekliği de 12 metre boyunda.

Ayrıca kalenin dört köşesinde de yüksekliği 14 metre boyunda burçlar bulunuyor.

Hafıziye, İranlı şair Hafız’ın Şiraz’da bulunan kabri. Hafız, sadece İran edebiyatının değil İslam dünyasının da en büyük şairlerinden biriydi. Hafız’ın ölümünden 20 sene sonra musalla bahçelerinde inşa edilen Hafıziye özenle dekore edilmiş bir mimariye sahip. Kabrin içerisinde su mermerinden yapılmış olan mezar taşı üzerinde Hafız’ın bir şiiri yer alıyor.

Yaz akşamları insanların genellikle gittikleri yerlerden birisi de Şah-e Çerağ türbesi. Etkileyici türbe çinili kubbesiyle geceleri dev bir şamdan gibi görünüyor.

Ayrıca, Şiiliğin en önemli kutsal mekânlarından birisi olan türbe, mozaik şeklinde işlenmiş, milyonlarca ayna ile süslenen duvarları, güneşin yansıması ile farklı renklerde ışıklar saçan görsel açıdan harika bir yer.

Şiraz’a geldiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri de ilk dünya imparatorluğunu kuran Perslere başkentlik yapmış Persepolis. Burası UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan etkileyici bir antik şehir. Persepolis tarihi bundan 2500 yıl öncesine uzanır. Büyük İskender tarafından yıkılmadan önce ihtişamın ve zenginliğin sembolüydü.

Günümüzde görülenler ise Persepolis şehrinin sadece gölgesidir. M.Ö 518 yılında inşasına başlanan antik şehir tam 200 yıl süren bir yapılaşma dönemi geçirmiş.

Ülkenin turistik cazibe merkezlerinden biri olan Persepolis’e en az yarım gününüzü ayırmalısınız.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS