Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Rusya, 9. yüzyılda Vikingler tarafından kurulmuştur. 16. yüzyıldan itibaren Çarlık sistemine geçen Rusya'da 25 Ekim 1917 tarihinde Bolşevikler tarafından devrim yapılmış ve ülkede sosyalizm ilan edilmiştir. Sovyetler Birliği adını alan ülkenin ilk devlet başkanı ise Vladimir Lenin olmuştur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

26 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Özbekistan, Estonya, Kırgızistan, Ukrayna ve Tacikistan bağımsızlığını ilan etmiştir. Yüzölçümü 17.100.000 kilometrekare olan Rusya, dünyanın en büyük ülkesidir. 

Rusya Hakkında Her Şey 

En Büyük Şehirleri - Samara, St. Petersburgh, Astrahan, Azak, Petrozavodsk 

Nüfusu - 144 milyon 424 bin 

Ünlü yazarları ve şairleri - Fyodor Dostoyevski, Andrey Platonov, Ivan Turgenyev, Mihail Lermontov, Vladimir Nabokov, Maksim Gorki, Mihail Bulgakov 

Ünlü Rus Yönetmenler - Andrei Tarkovsky, Nikita Mikhalkov, Aleksey Balabanov, Dziga Vertov, Elem Klimov 

Rusya'nın meşhur yemekleri

Havyar, Borç Çorbası, Zakuski Çar 

Rusya Bayrağının Anlamı

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Rusya'nın bayrağı da üç eşit ve yatay çizgiden oluşur. En üstte yer alan beyaz, Rusya'nın kadim bir ülke olmasını ve soyluluğu simgeler. Bayrağın ortasındaki mavi renginin simgelediği şeyler ülkeye bağlılık, vatan sevgisi, fedakarlık ve içtenliktir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bayrağın en alt kısmında yer alan kırmızı rengine yüklenen anlamlar ise farklılık göstermektedir. Bazılarına göre Rusya bayrağındaki kırmızı rengi cesareti, bazılarına göre ise bağımsızlığı temsil eder. 

Rusya'nın günümüzde kullandığı resmi bayrak, 1991 yılında Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra kabul edilmiştir. 

Rusya'nın Başkenti Neresidir?

Rusya'nın başkenti Moskova'dır. Moskova toplam 10 idari birimden oluşur. Bunların arasında yüzölçümü bakımından en büyük olan yerler Güneybatı ve Kuzeydoğu bölgesidir. 12 Mart 1918 tarihinde başkent yapılan Moskova, dünyadaki en kalabalık 10 başkentten biridir. Nüfusu yaklaşık 11 milyon 721 bin olan şehir kozmopolitik bir yapıya sahiptir. Kentte Rusların dışında Ermeniler, Tatarlar ve Özbekler yaşar. 

Moskova katedralleri ve şatolarıyla ünlü bir kenttir. Şehirdeki en meşhur tarihi yapı ise Aziz Vasil Katedrali'dir. Kızıl Meydan'da yer alan Aziz Vasil Katedrali, Korkunç İvan'ın emriyle 2 yıl gibi uzun bir sürede yaptırılmıştır. 16. yüzyılda ibadete açılan katedralde bizzat Korkunç İvan'ın da ayinler düzenlediği bilinmektedir. 

Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi de Moskova'nın en çok bilinen ve ziyaret edilen yerlerinden biridir. İlk Aşk, Seviyordum Sizi ve Yüzbaşının Kızı isimli romanlarıyla tanınan Puşkin'in adını taşıyan müzede Puşkin'in kişisel eşyaları ve Pablo Picasso, Van Gogh gibi ünlü ressamların eserleri sergilenmektedir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Moskova'daki diğer turistik yerler: Tretyakov Devlet Galerisi, Novodevich Manastırı, Kızıl Meydan ve Kozmonotluk Anıt Müzesi. 

Moskova İle İlgili Filmler 

1- Moskova'nın Şifresi - Temel 

 2- Polis Akademisi - Görev Yeri: Moskova

 3- Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor 

 4- Küçük Moskova 

 5- Moskova Rüzgarı 

Moskova ile İlgili Kitaplar 

1- Walter Benjamin - Moskova Günlüğü 

 2- Andrey Platonov - Mutlu Moskova

 3- Rıza Nur - Moskova - Sakarya Hatıraları 

Rusya ile Türkiye Arasında Saat Farkı Ne Kadar?

Rusya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır. 

Rusya'nın Para Birimi Nedir?

Rusya Federasyonu'nun resmi para birimi Rubledir. Rusya'da birçok kez yönetim şekli değişse de ülkenin para birimi hiç değişmemiştir. 

1 Rus Rublesi - 0,29 Türk Lirası