hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sri Lanka Hakkında Her Şey; Sri Lanka Bayrağının Anlamı, Sri Lanka Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Sri Lanka Hakkında Her Şey; Sri Lanka Bayrağının Anlamı, Sri Lanka Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Sri Lanka Hint Okyanusunda ve Asya kıtasında bulunan ada ülkesidir. Resmi adı ise Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asya kıtasının güney kısmında yer alan Sri Lanka ada ülkesi olduğu için başka bir ülke ile sınırı bulunmamaktadır. Buraya en yakın ülke ise 31 kilometre kuzeyde bulunan Hindistan olmaktadır. Hint okyanusuna kıyısı olması sebebiyle ise ülkede balıkçılık ve gemi taşımacılığı etkili olmuştur.

  Sri Lanka Hakkında Her Şey

  Sri Lanka ülkesi 35.610 kilometre karelik bir alana sahip bir ülkedir. Bir ada ülkesi olan Sri Lanka'nın 9 eyaleti bulunmaktadır. Bu eyaletler özerk olmakla beraber merkezi yönetim tarafından idare edilmektedir. En kalabalık bölgeleri Batı Eyaleti ve Merkez Eyaletidir. Ülkenin diğer eyaletleri ise Uva, Kuzey Merkez Eyaleti ve Sabaragumawa eyaleti yer almaktadır. Sri Lanka ülkesinin ünlü ve en bilinen şehirleri Kolombo, Nuwara Eliya, Jaffna, Badulla, Kotte ve Matara olmaktadır. 

  Sri Lanka ülkesinin genelinde muson iklimi hakim olmaktadır. Ülkede en fazla tarım ürünü olarak çay ve pirinç yetiştirilmektedir. Sri Lanka'nın en çok ihraç ettiği ürün ise çay olmaktadır. Ülkenin nüfusu ise 21.413.249 olmaktadır. Sri Lanka nüfusunun dörtte üçü Budist Sinhalilerden oluşmaktadır. Ülke içerisinde 3 milyon kadar Hindu Tamil yaşamaktadır. Müslümanların toplam nüfusu ise 2 milyon olmaktadır. Ortalama yaşama süresi erkeklerde 72 iken kadınlarda 78 olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sri Lanka Bayrağının Anlamı Nedir?

  Sri Lanka bayrağı sarı ve turuncu renklerden oluşmaktadır. Bayrak iki kısma ayrılmaktadır. Sol kısmında turuncu ve yeşil renkli iki şerit bulunurken, sağ kısmında ise her köşesinde 1'er tane olmak üzere toplamda 4 tane pupil yağrağı olan kızıl renkli dikdörtgen bir taban içinde elinde kılıç tutup yürüyen bir aslan sembolü yer almaktadır. Bu iki farklı kısımda bayrağın temel rengi olan turuncu ile sınırlandırılmış ve 2 çerçeve oluşturulmuştur. 

  Burada şeritler bazı şeyleri temsil etmektedir. Yeşil şerit Sri Lanka azınlık Müslümanlarını temsil etmektedir. Turuncu şerit ise azınlık Hindu Tamilleri temsil etmektedir. Bununla beraber sarı renk Budizm ve uzun bir yaşam için gereken kızıl standartları temsil etmektedir. Bayrakta yer alan altın aslan insanlığı temsil eden çok eski bir sembol olmaktadır. Kılıç ise otoriteyi temsil etmektedir. Bayraktaki pupil ağacının yaprakları Budist sembolüdür ve Gautama'yı Buda'ya çeviren ağaçtan gelmektedir.

  Sri Lanka Başkenti Neresidir?

  Sri Lanka ülkesinin başkenti Sri Jayawardenapura Kotte olmaktadır. Ülkenin ticari başkenti ise Colombo olmaktadır. Kolombo'nun yüzölçümü 37.31 kilometre kare olmaktadır. Ülkenin en kalabalık şehri Kolombo'dur. Şehrin ekonomik faaliyetleri içerisinde yaz ve deniz turizmi yer almaktadır. Toplam nüfusu 755 bine yakın olan Kolombo tarihi güzellikleri ile ünlü bir yerdir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sri Lanka Saat Farkı Ne Kadar?

  Yerel saat farkı bazı ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu ülkelerden birisi de Sri Lanka olmaktadır. Ülkemiz ile Sri Lanka arasında 2 saat 30 dakika zaman farkı bulunmaktadır. Buna örnek vermek gerekir ise ülkemizde saat 12.00 iken Sri Lanka'da 14.30 olmaktadır. 

  Sri Lanka Saat Birimi Ne Kadar?

  Sri Lanka ülkesinin resmi para birimi Sri Lanka Rupisi olmaktadır. Sri Lanka merkez bankası parayı basma ve dağıtma yetkisine sahip olmaktadır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow