hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tayvan Hakkında Her Şey; Tayvan Bayrağının Anlamı, Tayvan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Tayvan Hakkında Her Şey; Tayvan Bayrağının Anlamı, Tayvan Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Tayvan, resmi adı ile Çin Cumhuriyeti olarak bilinir ve bir Doğu Asya ada ülkesidir. Başkenti Taipei, yüz ölçümü ise 36.197 kilometrekaredir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tayvan'ın resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti olarak da bilinir. Bunun nedeni ise Çin'in Tayvan'ı özerk bir ülke olarak tanımamasından kaynaklanır. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Tayvan'ı ülke olarak kabul eden ülkelere de ambargo uygulanmaktadır. Bundan dolayı Tayvan dünya üzerinde birçok ülke tarafından resmi bir şekilde kabul edilmemekte ve tanınmamaktadır.

  Tropikal ormanları, ulusal parkları, değişik coğrafyası, denizi ve hayvan çeşitliliği ile çok sayıda güzellikler barındıran Tayvan özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında turist çekmektedir. Tayvan'da ulaşım metrolar sayesinde ekonomik ve ayrıca rahattır. Konaklama konusunda da hem konforlu hem de oldukça hesaplıdır. Tayvan, kentleşmiş bir ülkedir ve nüfusu da yoğundur.

  Tayvan Bayrağının Anlamı, Tayvan Başkenti Neresidir?

  Tayvan bayrağında 12 ışını olan beyaz bir güneş vardır. Bayraktaki yer alan renkler Sun Yat-sen'in üç halk ilkesinden yola çıkılarak seçilmiştir. Bu ilkeye göre de mavi renk ile demokrasi (min chuan), kırmızı renk ile milliyetçilik (min tzu), beyaz renk ile de refah (min sheng) temsil edilir. Tayvan'ın başkenti Taipei olarak karşımıza çıkar. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Zaman dilimine göre ülkelerin arasında saat farkları meydana gelir. Tayvan ile Türkiye arasında 5 saatlik bir fark vardır. Tayvan, Türkiye'den 5 saat daha ilerdedir. Türkiye'de saat 12:45 olunca Tayvan'da 17:45 olur. Tayvan'da Tayvan doları resmi para olarak kullanılır. Özgün olarak da ilk olarak Tayvan bankası tarafından dağıtılmasına rağmen 2000 senesinden itibaren Çin Cumhuriyeti Merkez bankası tarafından dağıtılmaya başlanmıştır. 1 Tayvan doları 0,60 Türk Lirasına eşittir.

  Tayvan İklimi

  Tayvan adası, yengeç dönencesi tarafından iki bölgeye ayrılmıştır. Dolayısı ile ülkenin iklimi de bulunduğu yerdeki coğrafi tesirlerin etkisi altındadır. Aynı zamanda ada etrafını Kara akıntısı ya da Sıcak sapon olarak bilinen bir okyanus akıntısı çevirmiştir. Kuzeydoğu kış musonları nedeniyle Tayvan kış aylarında oldukça yağışlıdır. Bölge diğer zamanlara göre kuru bir hava içerisine girdiği zaman bu defa da güneybatı musonları güney Tayvan'a yağış getirmektedir.

  Yıllık olarak ülkenin yağış miktarı ortalama 100 ile 1500 mm arasında olur. Bu rakam dağlık bölgelere gidildiğinde en fazla 5000 mm'ye kadar çıkar. Ortalama olarak hava sıcaklığı yaz aylarında 25 ile 33 derece arasında olur. Kış aylarında da 10 ile 15 derece arasında sıcaklık değişebilir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tayvan Mutfağı

  Yapılışı ve sunum şekli ile Tayvan genellikle Çin mutfağını anımsatmaktadır. Egzotik tatlar denemek isteyenler için Tayvan mutfağı önerilir. Genelde et ürünlerinden yemeklerle karşılaşılır. Bao bing buz, süt, şeker ve kivi ya da mango ile yapılan soğuk bir tattır. Sıcak havalarda genelde bao bing tercih edilir. Beef noodles de bir çeşit Tayvan çorbasıdır. Sığır eti ile eriştenin kullanıldığı bir yemektir.

  Yoğun kıvamlı çorba olarak da kabul edilebilir. Braised pork rica de domuz edinin sos ve baharatlar ile harmanlanması şeklinde oluşturulur. Yumurta ile pilavın üzerinde pişirilerek son halini alan braised prok rice birçok kişi tarafından tercih edilir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow