hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zimbabve Hakkında Her Şey; Zimbabve Bayrağının Anlamı, Zimbabve Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Zimbabve Hakkında Her Şey; Zimbabve Bayrağının Anlamı, Zimbabve Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Zimbabve, adını Rozwi Shona hanedanının on ikinci ila on beşinci yüzyıl taştan inşa edilmiş başkenti olan Büyük Zimbabwe'den almıştır. Adın dzimba dza mabwe ("büyük taş evler") veya dzimba waye'den ("değerli evler") türediği düşünülmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Shona, Ndebele ve daha küçük Tonga, Shangaan ve Venda grupları arasındaki kültürel ve dini gelenekler, evlilik uygulamaları ve doğaüstü atalara olan inanç açısından benzerliklere sahiptir. Bütün bu gruplar, 1980'de elde edilen bağımsızlık mücadelesinde ruhlar dünyasının desteğini istediler.

  Avrupa kültürü ve değerleri, özellikle mekan kullanımı ve mimarinin yapısı ve pratiği açısından kentsel ve kırsal manzaraları kalıcı olarak şekillendirdi. Siyah Zimbabweliler, tam tersinden daha fazla beyaz Zimbabwe kültürünü özümsediler. Genellikle Afrika ve Avrupa olarak adlandırılan bu farklı kültürlerde en belirgin farklılıklar ekonomiktir.

  Zimbabve Hakkında Her Şey

  Zimbabve, Orta Güney Afrika'dadır. Sömürge tarihinin ulusun siyasi, ekonomik ve sosyokültürel yaşamı üzerindeki etkisinden dolayı, genellikle Orta Afrika'dan çok Güney Afrika ile tanımlanır. Kuzeyde Zambezi Nehri ile güneyde Limpopo Nehri arasında 242.700 mil kare 390.580 kilometrekarelik karayla çevrili bir ülke, Mozambik, Güney Afrika, Botsvana, Namibya ve Zambiya ile sınırlanmıştır. Ülkenin çoğu, geniş ormanlık savan alanları ve ılıman bir iklime sahip, yüksek ila orta bozkır bir platodur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yirminci yüzyılın başında, nüfusun yaklaşık altı yüz bin olduğu tahmin edilmektedir. 1992 ulusal nüfus sayımı, bu sayının on milyonun üzerinde olduğunu tahmin ediyor ve yüzde 3'lük bir büyüme oranıyla 2000 yılında on iki milyonun üzerinde olması bekleniyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 70'i kırsal alanlarda yaşıyor ve Harare ve Bulawayo bunların çoğunu oluşturuyor. En büyük etnik grup topluca Shona olarak bilinir ve nüfusun yaklaşık yüzde yetmiş altısını oluşturan Manyika, Zezuru, Karanga, Korekore, Rozwi ve Ndau gruplarından oluşur.

  İkinci en büyük etnik grup, yaklaşık yüzde 18'i oluşturan Ndebele ve Kalanga gruplarından oluşan Ndebele'dir. Resmi dil olan İngilizce hariç tüm ulusal diller, Nijer-Kongo dil ailesinin bir kolu olan Bantu'dur. Shona ve Sindebele en çok konuşulan dillerdir ve öğrencilerin bu dillerden en az birini almaları gerekmektedir. Shona'nın dört ana lehçesi olan Zezuru, Kalanga, Manyika ve Ndau ortak bir kelime dağarcığına ve benzer ton ve gramer özelliklerine sahiptir.

  Kent merkezleri, düşük gelirli aileler için düşük ve yüksek konut yoğunluğuna (eski adıyla ilçeler) bölünmüştür. Bu nedenle mekan kullanımı sosyoekonomik durumla yakından ilişkilidir. Su ve güç kaynakları ile yüksek yoğunluklu alanlar planlanmıştır. Mimariye çok az sanatsal vurgu yapılmıştır ve özellikle Harare ve Bulawayo'daki bazı bakımlı sömürge binaları dışında, binalar işlevsel olma eğilimindedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tek Taraflı Bağımsızlık Bildirgesi döneminde güçlü bir üretim üssü geliştiren ülke, inşaat sektörü için ev eşyalarından çelik ve mühendislik ürünlerine, tekstil ve gıda gibi ticari tarım ürünlerine kadar çeşitli ürünler üretmeye devam ediyor. Çeşitlendirilmiş ekonomi, sürdürülebilir ekonomik büyüme için sağlam bir temel sağlar, ancak son yıllarda düşük performans göstermektedir.

  Zimbabve Bayrağının Anlamı

  Zimbabve bayrağı, Zimbabve kuşu (Afrika balık kartalı), ulusun en önemli sembolik temsilleridir. Zimbabve kuşu bayrağın üzerine yerleştirilmiştir ve bayrak bağımsızlığı sembolize ederken, Zimbabve kuşu sömürge öncesi geçmişle sürekliliği temsil eder. Uluslararası olarak, özellikle turizm sektöründe, Victoria Şelaleleri, Büyük Zimbabve ve vahşi yaşam fotoğrafları, ulusal tarihin ve doğal mirasın sembolleridir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zimbabve’nun Başkenti

  Zimbabve başkenti Harare'dir.

  Zimbabve’nun Para Birimi

  Zimbabve resmi para birimi, Amerikan dolarıdır.

  Zimbabve İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

  Zimbabve Türkiye’den bir saat geridedir. Şu an Türkiye'de saat 12:00 ise Zimbabve'de saat 11:00 demektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow