hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski Foça Gezilecek Yerler Nelerdir? Eski Foça Nerede, Nasıl Gidilir?

  Eski Foça Gezilecek Yerler Nelerdir Eski Foça Nerede, Nasıl Gidilir
  expand

  Eski Foça, Türkiye’de tarihi dokusunu korumayı başarmış küçük bir ilçedir. Yalnızca 25 kilometrelik bir sahil yoluyla bağlantılı olduğundan, Eski Foça ve Yeni Foça bilmeyenler tarafından karıştırılmaktadır. Gezilecek ve görülecek mekanlar bakımından adeta bir görsel şölene ev sahipliği yapan Eski Foça, yıl içerisinde sayısız turisti ağırlamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski Foça Nerede?

  Foça, İzmir’in nadide güzelliklerden biri olarak sayılan ilçelerinden biridir. Çandarlı ve İzmir Körfezi arasında kalan bu beldenin üç tarafı denizlerle çevrili durumdadır. Yani, Foça’ya yarımada denmesi de mümkündür. Aliağa ve Menemen ilçeleri Foça’nın kara sınırında yer almaktadır. İlçe kuzeyinde ise Ege Denizi bulunur.

  Eski Foça’nın Antik Çağlarda bir İyon yerleşimi olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Belde denizde yaşayan foklarla ün yapmış ve bunun bir getirisi olarak da “Phokaia” ismiyle anılmaya başlamıştır. Ancak zaman içerisinde; Venedik Devleti, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetildikten sonra, Foça olarak tanınmaya başlamıştır.

  Belde hala, Akdeniz Fokları için bir yaşam alanı olmaya devam etmektedir. Akdeniz foklarının sayısı her geçen gün azalmaya devam etse de bu canlılar, İzmir’de yaz aylarında düzenlenen festivallerin sembolü olmaya devam etmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski Foça Gezilecek Yerler Nelerdir?

  Yeni ve Eski Foça arasındaki farkı aslında yerleşim yerlerinin isimlerinde de anlamak mümkündür. Buna bağlamda, Yeni Foça ağırlıklı olarak modern tarzdaki yeni yapılarıyla dikkat çekerken; Eski Foça tarihi yapısıyla korunmuş alandır. Bu bakımdan Eski Foça ziyaretçileri tarafından genellikle taş evleri ve nostaljik sokaklarıyla anlatılmaktadır.

  Eski Foça’da gezilecek yerler dendiğinde akla ilk olarak Foça sokakları gelir. Modern dönem ruhundan etkilenmemiş ve yapısını tamamen saklayan bu sokaklarda, tarihi bir gezinti yapmak mümkündür. Ara sokaklarda gezip, yeni keşifler yapmak isteyenlere ise Reha Midilli Caddesi’nden başlamaları tavsiye edilmektedir. Gezi boyunca her an karşılaşılabilecek taş evler de bu rehberi zenginleştiren detaylar arasında yer alır.

  Tarih kokan Eski Foça gezintisinin ikinci durağı Beşkapılar Kalesi olarak kabul edilebilir. Küçük Deniz’in sol tarafında kalan ve kolaylıkla görülebilen bu yapının 11. ya da 12. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kalenin ismi şehre girişi sağlayan beş somut kapıdan gelmektedir. Seyahat sırasında ardışık olarak sıralanmış bu kapıları görmek de mümkündür. Zaman içerisinde farklı devletler tarafından yönetilen bu kale 2013 senesinde Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de dahil edilmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beşkapılar Kalesi görüldükten sonra ufak bir yürüyüşle Eski Foça Limanı’na varmak mümkündür. Bu limanın her iki tarafı ufak bar ve kafelerle kaplıdır. Takalarla dolu Eski Foça Limanı özellikle akşam saatlerinde dinlenmek ve deniz havası almak için oldukça ideal konumdadır.

  Eski Foça’da gezilecek yerler arayan birine Kozbeyli Köyü’nden de bahsetmek güzel olur. Bu köy, Eski Foça’dan İzmir’e dönüş yolunda kalmaktadır. Eski Foça’da biraz daha küçük olan Kozbeyli Köyü de yine taş evleriyle güzel bir mimariyi bünyesinde saklamayı başarmıştır. Kozbeyli Köyü’ne yolu düşenlere mutlaka dibek kahvesi içmeleri tavsiye edilir.

   Eski Foça’ya Nasıl Gidilir?

  Eski Foça’ya ulaşımın nasıl olacağı konusu seyahatin şehir içi ya da şehirlerarası olması durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Şehirlerarası yolculuklarda öncelikle İzmir’e ulaşılması gerekmektedir. İstanbul’dan yapılan bir yolculuk için bu süre ortalama 6,5 saat kadardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İzmir’e geldikten sonra Eski Foça’ya ulaşımın özel araçlarla ya da toplu taşıma araçlarıyla yapılması mümkündür. Özel aracıyla Eski Foça’ya gitmek isteyenlerin sırasıyla; Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerini takip etmesi gerekmektedir. Menemen’den sonra Foça tabelalarını takip ederek kısa bir sürede Eski Foça’ya ulaşmak mümkündür. İzmir merkeziyle Eski Foça arasında özel araçla yapılan seyahat yaklaşık 1 saat sürmektedir.

  Eski Foça’ya ulaşım özel araçlarla olduğu kadar toplu taşıma araçlarıyla da gayet hızlı ve konforlu bir biçimde tamamlanabilmektedir. Bunun için İZBAN tren istasyonuna varılması ve Aliağa tarafına seyahat eden bir trene binilmesi gerekmektedir. Bu trene bindikten sonra inilmesi gereken durağın ismi Hatundere şeklindedir. Hatundere durağında yer alan otobüs duraklarından doğrudan Eski Foça’ya ulaşım sağlanmaktadır.

  ​​​​​​​Eski Foça’ya gitmek içinse 744 numaralı otobüse binilmesi yeterlidir. Buna göre, Eski Foça’ya toplu taşıma kullanılarak yapılan seyahat yaklaşık olarak 1,5-2 saat kadar sürmektedir. Seyahat uzunluğu, trafik durumuna bağlı olarak bir miktar azalıp artabilmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow