Everest Dağı Nerede, Nasıl Gidilir? Everest Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Everest Dağı Nerede, Nasıl Gidilir? Everest Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Everest Dağı Nerede, Nasıl Gidilir? Everest Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya üzerinde ki en büyük dağ olan Everest dağı her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bir dağdır. Özellikle tırmanma sporu ile uğraşanlar ve dağcılık sporları ile ilgilenen kişiler Everest dağına tırmanmaktadır. Everest dağının kendine özgü bir takım doğal özellikleri de bulunmaktadır. Dünya üzerinde yer alan en büyük dağ olan Everest dağı tam olarak 8 bini aşkın rakımı bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Everest dağı Nepal'e de yakın bir konumda bulunmaktadır. Konumu itibari ile hem Nepal'de hem de Çin'de yer almaktadır. Everest dağına ilk kez tırmanan kişi bir Avustralyalı ve bir Nepallidir. Bu dağın en tepesine tırmanan ilk kişi bu eylemini 1953 yılında gerçekleştirmiştir. Everest dağına ilk tırmanan kişiler Edmund Hilary ve Tenzing Norgay'dır.

Everest Dağı Nerede?

Everest Dağı Nepal ve Çin'de bulunan bir dağdır. En kolay rota Nepal'de bulunmaktadır.

Everest'e Nasıl Gidilir?

Everest dağı ülkemizde bulunmuyor. Bundan dolayı Everest dağına gitmek için uygun olan en iyi yol hava yoludur. Nepal ve Çin'e ulaşarak Everest dağına ulaşım sağlamak mümkündür. Bunun için vize prosedürlerine de tabi olduğunuzu bilmenizde fayda var. Çin'e doğrudan vize alarak hava yolu ile ulaşım sağlayabilir buradan South Col adlı Nepal yoluna gidebilirsiniz. Everest dağına ulaşmak için en kolay rota olan South Col rotasına ulaştıktan sonra Everest dağına ulaşım sağlamak mümkündür. 

Everest Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Everest dağı dünyanın en yüksek dağıdır. Tam olarak Çin ve Nepal sınırı arasında yer almaktadır. Everest dağı 8.848 rakıma sahiptir. Bu dağın 884.886 metre çıkıntısı bulunmaktadır. Everest dağı Tibet platosundan da tam olarak görülmektedir. Everest dağı İngiltere sömürgesi altında iken Everest adı ilk kez bu dönemde İngiliz cemiyetine sunulmuştur.

İngiliz coğrafya cemiyeti bu teklifi kabul etti ve dünyanın en yüksek dağı olan bu dağın adı Everest oldu. Everest adı bu tarihten itibaren bu dağ için kullanıldı ve günümüze kadar edildi. 1865 yılında kabul edilen bu ad her türlü itiraza rağmen kabul edilmiştir. Bu dağın Tibet dilinde ki adı ise Çomolunma'dır.

Dağın oluşumu ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Jeolojik tortul havzaların Himalaya dağlarının oluşumundan sonra sıkışması ile başlayan oluşumu günümüze kadar gelmiştir. Everest dağı bu şekilde büyümeye devam ederek dünyanın en yüksek dağı haline gelmiştir. Tam olarak bu dağ Çin ve Nepal tarafından korunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hem Çin hem de Nepal'in turizmine de katkı sağlayan bu dağ her yıl turistler tarafından takip edilen bir dağ olmuştur. Everest dağı üzerinde buzullar yer almaktadır. Bu buzullar yılın büyük bir bölümü devam eder ve özellikle bu dağın en tepesi buzullarla kaplıdır. Everest dağında aynı zamanda akarsular da yer almakta olup güneybatıdan çıkan akarsular kuzeye doğru akmaya devam eder.