hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eyüp Sultan Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Eyüp Sultan Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Eyüp Sultan Camii Nerede, Nasıl Gidilir Eyüp Sultan Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  expand

  Türkiye genelinde gezilip görülmesi gereken birbirinden farklı yerler bulunuyor. Özellikle tarihi birikimi yüksek olan İstanbul'da görülmesi gereken pek çok tarihi değer var. Eyüp Sultan Camii de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Türkiye'nin önemli ibadethanelerinden birisi olan Eyüp Sultan Camii her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eyüp Sultan Camii Nerede?

  Türkiye'nin önemli ibadethanelerinden birisi olan Eyüp Sultan Camii Marmara Bölgesi'nin en büyük şehri olan İstanbul'da yer alıyor. Tarihi yapısı ile ön plana çıkan Eyüp Sultan Camii internette de en çok araştırılan camilerden bir tanesidir. Eyüp Sultan Camii, İstanbul'un Eyüp Sultan ilçesinde yer almaktadır. Haliç kıyısında bulunan cami ibadet olarak açık olan yerler arasında yer almaktadır. 

  Eyüp Sultan Camii'ne Nasıl Gidilir?

  İstanbul'un Eyüp Sultan ilçesinde yer alan Eyüp Sultan Camii'ne ulaşım da oldukça kolaydır. Eyüp Sultan Camii Haliç nehrinin kıyısında yer alır. Eyüp Sultan Cami'ye ulaşmak için ise birbirinden farklı ulaşım yolları kullanılabilir.

  Eyüp Sultan ilçesinde bulunan camiye ulaşmak için öncelikle Eminönü ve Fatih ilçesinden direkt otobüsler ile camiye gidilebilir. Sonrasında ise Marmaray ve Metro seferleri ile Eyüp Sultan Camii'ne ulaşım sağlanacaktır. Marmaray ve metro ile kısa bir süre içerisinde Eyüp Sultan Camisine gidilebilir. İsteyenler kendi araçları ile Eyüp Sultan Camisine ulaşabilirler. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eyüp Sultan Camii Nerede, Nasıl Gidilir Eyüp Sultan Camii Hakkında Bilinmesi GerekenlerEyüp Sultan Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  İstanbul'un önemli ibadethanelerinden birisi olan Eyüp Sultan Camii 1458 yılında inşa edilmiştir. Eyüp Sultan Camii'nin 1458 ve 1459 yılları arasında ilk yapısının tamamlandığı bilinmektedir. Sonrasında ise 1798 ile 1800'lü yıllarda Eyüp Sultan Cami'nin ikinci yapısı da tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettikten 5 sene sonra Eyüp Sultan Camisinin yapılmasına karar verilmiştir. Bölgede Eyüp Sultan Türbesi bulunduğu için camiye de Eyüp Sultan ismi verilmiştir.

  Tarihte Eyüp Sultan, Müslümanlığı ilk kabul eden sahabelerden birisi olmuştur. Eyüp Sultan Camisinin minareleri hasar görünce 3. Selim döneminde cami tamamen yıkılmıştır. Sonrasında ise minareler tekrar inşa edilmiştir. Eyüp Sultan Camisine 1823 yılında ise yıldırım düşmesi sonucu minareler de zarar görmüştür. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eyüp Sultan Camii Özellikleri

  İstanbul'da bulunan Eyüp Sultan Camisinin mihrabı çıkıntılıdır. Cami etrafında yarım kubbe bulunur. Ayrıca caminin avlusunda asırlık bir çınar bulunur. Eyüp Sultan Camisinde 1 ana olmak üzere toplamda 21 adet kubbe yer alır. Eyüp Sultan Cami dikdörtgen bir şekilde inşa edilmiştir. Avlunun ortasında bir tane şadırvan bulunur. Avluda bulunan sebilin ise toplam 3 penceresi bulunmaktadır. Eyüp Sultan Camii'nin kubbe çapı yaklaşık 17.5 metredir. 

  Eyüp Sultan Camii Mimarı Kimdir?

  Eyüp Sultan Camii'nin 3 tane mimarı bulunur. Bu mimarlar, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan ve Uzun Hüseyin Efendi olarak bilinmektedir. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in emri ile birlikte Eyüp Sultan Camii yaptırılmıştır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow