Fethiye Nerede, Nasıl Gidilir? Fethiye Gezilecek Yerler Nelerdir?

Fethiye Nerede, Nasıl Gidilir? Fethiye Gezilecek Yerler Nelerdir?

Fethiye Nerede, Nasıl Gidilir? Fethiye Gezilecek Yerler Nelerdir?

Türkiye sayılı turizm ülkeleri arasında yer almaktadır. Avrupalı turistlerin en fazla seyahat ettikleri ülkeler arasında Türkiye her zaman il 10'da yer almaktadır. Bunda son yıllarda Turizm sektörünün gerçekleştirmiş olduğu büyük yatırım ve hamlelerinin etkisi oldukça fazladır. Türkiye'nin eşsiz güzellikteki farklı bölgeleri, mavi denizi, tarihi eserleri de elbette etkili olmaktadır. Akdeniz kıyıları en çok ziyaretçi alan bölgelerdendir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Fethiye Nerede?

 En çok sevilen ve seyahat edilen turistik bölgelerin başında Muğla ili gelmektedir. Muğla iline bağlı bir ilçe olan Fethiye ilçesi ise eşsiz güzelliktedir. Fethiye'nin ünü, ülke sınırlarını aşmış durumdadır.

 Fethiye ilçesi; Akdeniz Bölgesi'nin batısında ve Muğla merkeze yaklaşık 130 km uzaklıkta yer alır. Fethiye; İzmir, Muğla, Antalya karayolu üzerinde bulunmaktadır. Muğla'nın en geniş yüzölçümüne ve nüfusa sahip ilçesidir. Coğrafi olarak Fethiye'nin doğu ve güneydoğusunda Antalya bulunmaktadır. Fethiye'nin güneyinde, batısında ve güneybatısında Akdeniz bulunmaktadır. İlçenin kuzeyinde Burdur ve Denizli illeri bulunurken, kuzeybatısında ise Dalaman yer alır.

 Fethiye'ye Nasıl Gidilir?

 Fethiye, Muğla'nın bir ilçesi olmakla birlikte esasında Muğla'nın sayılı turistik merkezlerindendir. Yılda milyonlarca turisti ağırlayan Fethiye'ye ulaşım imkanı epeyce fazladır. Hem hava yolu ile hem de karayolu ile kolaylıkla ilçeye gelmek olanaklıdır.

 Fethiye'ye sadece 30 km mesafede bulunan "Dalaman Havalimanı" hem yurt içinden hem de yurt dışından en fazla tercih edilen hava yolu olmaktadır. Dalaman havalimanından araç kiralayarak da ilçeye gidilebilir. Fakat Dalaman havalimanından her yarım saate bir otobüs hareket ettiğinden bu seçenek de fazlaca rağbet görmektedir.

 Fethiye'ye İstanbul'dan Nasıl Ulaşılabilir?

 İstanbul'dan Fethiye'ye gelmek isteyenler çoğunlukla hava yolunu tercih etmektedirler. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından direkt Dalaman havalimanına uçuşlar mevcuttur. Sadece 1 saat 15 dakika süren uçuştan sonra Dalaman havalimanına inmek ve buradan da 30 dakika içerisinde Fethiye'ye ulaşmak mümkündür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 İstanbul'dan Antalya havalimanına uçuş seferleri de bulunduğu için bu güzergah üzerinden de Fethiye'ye geçmek mümkündür. Özellikle İstanbul dışındaki illerden uçacak misafirler Antalya havalimanını kullanmaktalar.

 Antalya ile Fethiye arası yaklaşık 200 km civarındadır.

 İstanbul'dan otomobil ile de Fethiye'ye girmek bir seçenek olarak düşünülebilir. İstanbul- Fethiye arası mesafe ise 810 km olup ayrıca düzenli sefer yapan otobüs firmaları da hizmet vermektedir. Özel araçla Fethiye'ye gitmek için İstanbul'dan yola çıkıldığında sırasıyla Bursa ili, Balıkesir, Akhisar, Manisa ve nihayet İzmir üzerinden Torbalı, Aydın ve Muğla'dan geçilerek Fethiye'ye varılır. Bu karayolu seyahati yaklaşık 9 saat sürmektedir.

 Fethiye'de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Fethiye, tıpkı Muğla'nın diğer birçok turistik ilçesi gibi deniz ve doğanın eşsiz bir güzellikle buluştuğu bir yerdir. Fethiye'de tarihi ve kültürü bir arada bulmak, enfes lezzetler eşliğinde konforlu konaklama olanakları sunan otellerde rüya gibi tatiller yaşamak mümkündür.

 Fethiye, sadece deniz, kum ve konforlu bir tatil sunmaz. Çünkü Fethiye'de gezilip görülecek muhteşem doğal ve tarihi mekanlar bulunmaktadır.

 Fethiye'de Likya medeniyetinin izlerini taşımakta olan meşhur "Likya Yolu" olarak bilinen yürüyüş rotası bulunmaktadır. Fethiye'de mutlaka görülmesi gereken koylardan birisi "Kabak Koyu"dur. Şöhreti ülke sınırlarının dışına taşmış olan "Kelebekler Vadisi" asla unutulmaması gereken bir gezi programı rotasıdır.

 Fethiye, pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu nedenle gezilip görülebilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Bu yerlerin bazılarını şu şekilde ana başlıklar altında toplamak mümkündür:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

St. Nicholas Adası: Eşsiz güzellikteki bu ada sadece doğal güzelliği ile görülmesi gereken bir yer değildir. Çok zengin bir geçmişi ve tarihi olan adada "Denizler Azizi Nicholas"ın yaşadığı rivayet edilmektedir. Daha 90'lı yıllarda yapılan arkeolojik kazılarda, adanın erken Hıristiyanlık döneminde sıklıkla ziyaret edilen bir merkez olduğu tespit edilebilmiştir.

Ölüdeniz Kıyıları: Bu muhteşem doğal güzellik 2006 yılında "Dünyanın en güzel kumsalı" seçilmiştir. Derin mavilikleri, bembeyaz kumsalı ile nadide bir inciyi andıran bu kumsalın mutlaka görülmesi gerekir.

Çalış Plajı: Gezilecek yerlerin en başında gelen bu plaj, merkeze 5 km uzakta bulunmaktadır. Bu plaj dünyada "caretta caretta"ların yaşam alanı olarak ünlenmiştir.

Fethiye Müzesi: Asla ziyaret edilmeden, görülmeden dönülmemesi gereken bir müzedir. Müzede, antik çağdan Bizans dönemine kadar sayısız ender tarihi eser sergilenmektedir. Bölgenin tarihinde benzersiz bir tarih yolculuğu için gezilmesi gereken bir müzedir.

Kelebekler Vadisi: Fethiye ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken çok özel yerlerden birisidir. Kelebek çeşitliliği ve göz alıcı manzaralar sizleri büyüleyecektir.