hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fırat Nehri Nerede, Nasıl Gidilir? Fırat Nehri Nereden Doğar, Nereye Dökülür?

  Fırat Nehri Nerede, Nasıl Gidilir Fırat Nehri Nereden Doğar, Nereye Dökülür
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Ülkemizde çok kıymetli doğal ve tarihi güzellikler vardır. Bunların henüz çok az bir kısmı turizme açılmıştır. Saklı güzellikler ve bölgeler bulunmaktadır. Bunlardan biri de Fırat nehridir. Fırat nehri, ülkemizden çıkmakta ve Suriye ile Irak üzerinden Basra Körfezi'ne dökülmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

    Muazzam bir nehir olan Fırat nehri geçtiği bölgelere eşsiz güzellikler ve zenginlik katmıştır. Tarih boyunca verimli topraklarda çok sayıda medeniyetler kurulmuştur. Güneybatı Asya'nın en uzun nehri olan Fırat nehri üzerinde birçok baraj yapılmıştır. Zeugma antik kenti, Nemrut Dağı, Rumkale gibi çok sayıda tarihi ve doğal güzellikler Fırat nehri boyunca gezilip görülebilecek yerlerdir.

   Fırat Nehri Nerede?

   Fırat Nehri'nin kaynağı Türkiye'dir. Nehir, Erzincan ilçesinin Aykurt beldesinden çıkmaktadır. Bundan sonra birden çok ili geçerek Suriye sınırından devam etmektedir.

   Fırat Nehri'ne Nasıl Gidilir?

   Fırat Nehri'nin hangi bölgesine gidilmek isteniyorsa oranın merkez iline ulaşılarak buradan yerel imkanlarla Fırat nehrine ulaşmak mümkündür. Örneğin; Erzincan merkez üzerinden nehrin kaynağına ulaşılabilir. Ya da Nemrut Dağı için Adıyaman ilinin merkezine gidilerek buradan Nemrut Dağına çıkılabilir. Halfeti ve Rumkale için havayolu ya da karayoluyla Gaziantep il merkezine ulaşılarak buradan değişik ulaşım imkanları ile gezilecek bölgelere ulaşılabilir.

   Fırat Nehri, Tunceli, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır illerinden de geçtiği için, buralara yakın yerlere ulaşmak için önce bu şehirlerin merkezlerine varılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fırat Nehri Nereden Doğar? Nereye Dökülür?

   Fırat nehri sadece ülkemiz için değil tüm Orta Doğu için büyük öneme sahiptir. Çünkü Fırat nehri bölgenin hayat kaynağıdır. Fırat nehri Dicle ile birleşerek Basra Körfezine dökülür. Bu iki nehir, yani Fırat ve Dicle bereketli, kadim topraklar olan Mezopotamya'yı oluştururlar. Fırat nehri de tıpkı Dicle gibi Mezopotamya'nın can damarlarındandır.

   Fakat Fırat nehri Anadolu topraklarından doğar. Fırat nehrinin çıktığı yer Erzincan'ın Aykurt beldesidir. Karasu çayı ve Tuzlu çayının birleşmesi ile Fırat nehri oluşmuştur. Erzincan'dan çıkan Fırat nehri pek çok ilden geçtikten sonra ülke sınırlarının dışına çıkmakta ve nihayet Dicle nehri ile birleşerek Basra Körfezine dökülmektedir. Bu bölgeye, yani Dicle ve Fırat nehirlerinin birleşerek Basra Körfezi'ne döküldükleri yere "Şattülarab" adı verilmiştir.

   Erzincan ilinin Aykurt beldesinden çıkan Fırat nehri sırasıyla Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep illerinden geçer. Türkiye sınırlarından çıkan Fırat buradan Suriye ve Irak üzerinden geçerek Basra Körfezine dökülür.

   Fırat Nehri'nde Görülecek, Gezilecek Yerler Nelerdir?

   Fırat nehri başlı başına bir turizm konusudur. 2.800 km uzunluğu ile Güneybatı Asya'nın en uzun nehri olma unvanına sahiptir. Fırat nehri çok uzun bir yol kat ederek Türkiye'nin sınırlarından çıkmaktadır. Bu güzergah üzerinde çok fazla ziyaret edilmesi, gezilip görülmesi gereken doğal ve tarihi güzellikler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını başlıklar halinde sıralamak mümkündür:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halfeti: Şanlıurfa'nın bir ilçesi olan Halfeti tarihi bir yerdir. Tarih boyunca Hitit, Asur, Med, Makedon, Roma egemenliğinde kalmış bir yerdir.

  Nemrut Dağı: Adıyaman ilinde bulunan Nemrut Dağı üzerindeki gösterişli heykeller her yıl binlerce insanı buraya çekmektedir

  Zeugma Müzesi: Dünyanın sayılı Mozaik müzelerinden olan bu müze Gaziantep ilinde bulunmaktadır. Tarihi Zeugma kentinden çıkarılan tarihi eserler ve mozaikler burada sergilenmektedir.

  Habeş Kanyonu: Gaziantep ili, Araban ilçesinde bulunan bu kanyonu her yıl çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Habeş Kanyonu Fırat nehrinin kıyısında yer almaktadır.

  Rumkale: Fırat nehri ile Merzimen Çayı'nın birleştiği ve yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerinde konumlanmış büyüleyici bir kaledir. Hz. isa'nın havarilerinden olan Johannes'in buraya yerleşip, Hıristiyanlığı yaydığına inanılır.. Ayrıca Johannes'in İncil'in bir kopyasını Rumkale'de sakladığı ve bu kopyanın daha sonra Beyrut'a götürüldüğü rivayet edilmektedir. Rumkale, bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Hendeklerle de yarımadanın bağlantısı kesilmiştir. Bu sebeple ulaşım ya Gaziantep ili Yavuzeli ilçesine bağlı Kasaba köyünden yahut da Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinden tekneler ile yapılabilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göller, Akarsular ve Yaylalar Diyarı Erzincan: Fırat'ın saklı cenneti olarak da tabir edilen Erzincan ilinde çok fazla gezilecek ve görülecek yerler bulunmaktadır. Karanlık Kanyon gibi, şelaleler, yürüyüş yolları, akarsuları, yaylaları ile Erzincan mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

  Takoran Vadisi: Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bulunan bu vadi 145 km uzunluğunda eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Fırat nehrinin oluşturmuş olduğu bu vadide zengin bitki örtüsünün yanında, kaya mezarları, şelalesi ve muhteşem manzaralı unutulmaz bir gezinin gerçekleşmesini vaat eder gibi durmaktadırlar.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow