Foça Gezilecek Yerler Nelerdir? Foça Nerede, Nasıl Gidilir?

Foça Gezilecek Yerler Nelerdir? Foça Nerede, Nasıl Gidilir?

Foça Gezilecek Yerler Nelerdir? Foça Nerede, Nasıl Gidilir?

Foça, Türkiye'de yer alan İzmir'in bir ilçesidir. İlçenin doğu kısmında Aliağa, güney kısmında Menemen ilçeleri, batı kısmında ve kuzeyinde ise Ege Denizi bulunur. Kent Antik Çağ döneminde bir İyon yerleşimi şeklinde ortaya çıktığında denizde yaşamakta olan foklardan kaynaklı Phokaia ismini almış ve bugüne kadar da Foça olarak gelmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Foça, kalabalık olan turizm merkezlerinin tam tersine huzur bulmak isteyen kişilerin, büyükşehirlerin kalabalığından kaçmak isteyenlerin aramış olduğu bir tatil beldesidir. Diğer tatil yerlerinden biraz daha küçük bir yapıya sahiptir, turizm anlamında özellikle İsveçli ve Norveçli turistlerin ağırlıklı olarak tercih etmekte olduğu küçük bir balıkçı kasabasıdır.

Foça’nın Tarihçesi Nedir?

Foça Adaları'nda yaşamakta olan foklardan ismini alan Phokaia kavramı, Aiollar tarafından milattan önce 11. yüzyılda kurulmuştur. O zamanki süreçte en önemli nitelikteki İyonya'nın yerleşim alanlarından bir tanesi olan Phokaia'de İyon yerleşimi milattan önce 9. yüzyılda başlamıştır. Tarih içerisinde usta denizci şeklinde bilinen Phokaialılar, mühendislik alanındaki gelişmişlikleriyle ve başarıları ile Ege'de, Akdeniz'de ve Karadeniz'de pek çok sayıda koloni kurmuşlardır.

Foçalıların tarih boyunca bilinen kurduğu önemli kolonilerden birkaç tanesi; Karadeniz'de yer alan Amisos şimdiki ismi ise Samsundur, Çanakkale Boğazı'nda yer alan Lampsakos çağımızda Lapseki ismindedir, Midilli Adası'nda yer alan Methymna çağımızda Molyvoz ismindedir ve Avrupa'daki Elea çağımızda İtalya ismindedir. Bu şekilde sıralamak mümkündür.

Foça’ya Nasıl Gidilir?

İzmir şehir merkezi üzerinden Foça’ya gidebilmek için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. İzmir kent genelinde hizmet sunan banliyö hattı üzerinden İZBAN, belediye otobüsleri, vapur seferleri ve minibüsler aracılığı ile Foça’ya ulaşım mümkündür.

Foça ilçesi, İzmir’e altmış dört kilometre, Bergama’ya seksen beş kilometre, Selçuk’a yüz otuz iki kilometre, Çeşme’ye yüz altmış kilometre, Ayvalık’a yüz otuz bir kilometre, İstanbul’a beş yüz bir kilometre, Ankara’ya ise altı yüz otuz dört kilometre mesafede bulunmaktadır.

Foça'da Gezilecek Yerler Neresidir?

Foça'ya gidildiğinde gezilecek olan alanlardan biri Pers Anıt Mezarlarıdır. Foça'ya 7 kilometre uzaklıkta olan fakat görmeye değer eserler burada mevcut halde bulunmaktadır. Anadolu'nun bilinen en eski tiyatrosu da Foça içerisinde ter almaktadır. Foça'nın mavi renklere sahip olan keşfedilmemiş nitelikteki koylarını görmek isteyen kişiler tekne turları aracılığı ile bu koyları gezebilmektedir. Kişiler arzu ederlerse irili ufaklı olan adalara gidebilir, bununla birlikte bazı adalar içerisinde denize girebilmektedir.

Yel Değirmenleri de görmeye değer olan bir başka alandır. 40 sene önce aktif şekilde bulunan yel değirmenlerinden bugün sadece iki tane bulunmaktadır. Eski zamanlarda bu değirmenleri Yunanlar ve Türkler tahılları öğütebilmek amacı ile kullanmışlardır. Fatih Cami de ziyaret edilebilecek yerlerdendir. Kilise olarak inşa edilmiş olan bu bina Fatih Sultan Mehmet dönemi içinde camiye dönüştürülmüştür.

Foça’da Etkinlikler Nasıldır?

Foça, İzmir’in kuzey kısmında kalan bir sahil ilçesini ifade eder. Foça’ya bağlı bulunan bir budak ve altı tane köy bulunur. Foça’da çok uzun zamandır yapılmakta olan festivaller son senelerde ayrı bir boyut alarak global düzeye taşınmıştır. 2004 senesinden bugüne kadar uzanan festivaller Uluslararası Foça Festivali şeklinde bilinmektedir. Genel olarak üç gün devam etmekte olan festivaller pek çok ünlüyü ve ziyaretçiyi Foça’ya getirmektedir.

Foça'nın Özellikleri Nelerdir?

Foça Türk Rivierası şeklinde bilinmekte olan Mersin ve Antalya'dan başlayarak İzmir'e kadar uzanabilen bölgenin içinde yer almaktadır. Bu da pek çok yerli veya yabancı olan turistleri mavi turlara ya da diğer geziler için durak haline getirmektedir. Foça’nın oldukça denizi çok berraktır ve temizdir. Sayısız nitelikteki koylara sahip olan ilçenin kamuya açık plajı bulunur. Ege Bölgesi’nde temiz bir deniz ve çevre manasını taşımakta olan mavi bayraklı yerler statüsünde yer alır.

Osmanlı ve diğer medeniyetlerden kalmış olan tarihi evler ile birlikte tarihi özellikte olan mekanların da, deniz, balık tekneleri ve doğa bütünlüğü ile birleşmesi sonucu Foça'ya Akdeniz şehirlerini hatırlatmasında büyük etkileri vardır. Foça Kalesi ya da Beş Kapılar Kalesi, İzmir ilinin Foça ilçesinde bulunan bir kaledir. 11. ya da 12. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Cenevizliler, kaleyi Bizanslıların elinden alarak bir kez daha inşa etmişlerdir. 1455 tarihinde Foça'yı alabilen Osmanlılar, 1538-1539 seneleri arasında kalenin surlarını onarmışlardır ve kulelerini eklemişlerdir.