hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa Hakkında Her Şey; Fransa Bayrağının Anlamı, Fransa Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Fransa Hakkında Her Şey; Fransa Bayrağının Anlamı, Fransa Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Fransa, 1789 yılında gerçekleştirilen Fransız İhtilalinden sonra cumhuriyetçiler ve yenilikçiler tarafından kurulan bir Batı Avrupa ülkesidir. Güneyinde İspanya, batısında Lüksemburg, İtalya, Belçika ve İsviçre ile sınır komşusu olan Fransa'nın yüzölçümü 543.940 kilometrekaredir. 1973 yılında Avrupa Birliğine üye olan ülkenin nüfusu 64 milyondur. En çok ihraç ettiği ürünler elektrikli ev aletleri, en çok ithal ettiği ürünler ise kozmetik ürünleridir. Ülkede yaz turizmi ve tarım da gelişmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fransa Hakkında Her Şey

   En büyük ve kalabalık şehirleri - Nantes, Grasse, Lyon, Lille, Cannes

   Fransızların icat ettiği şeyler - Parfüm, şemsiye, topuklu ayakkabı, kalemtıraş, kurşun kalem

   Meşhur tatlıları - Sufle, Mille Feuille

   Meşhur yemekleri - Kruvasan ve Confit de Canard

   Fransız yazarlar - Honore de Balzac, Pascal Bruckner, Georges Bataille, Marie Henri Stendhal, Frederix Beigbeder, Victor Hugo, Marcel Prous

   Fransız yönetmenler - Françoise Truffaut, Jean Luc Godard, Robert Bresson, Luc Besson, Eric Rohmer

   Fransa Bayrağının Anlamı

   Ülkenin bayrağı, krallığı yıkıp cumhuriyeti kuran aydınlar tarafından hazırlanmıştır. Bayrakta, aynı zamanda Fransız İhtilali'nin sembolü olan üç renk kullanılmıştır. Mavi, kimseye bağlı olmadan özgür bir şekilde yaşamanın sembolüdür. Bu renk bayrağın en solunda yer alır. Ortada yer alan beyaz eşitliği temsil eder. Tüm insanlar, nerede doğduklarına, cinsiyetlerine ve maddi durumlarına bakılmaksızın eşit haklara sahip olmalıdır. Kırmızı ise kardeşliğin ve barışın simgesidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Krzysztof Kieślowski'nin 1993 yılında çektiği Üç Renk adlı filmde Fransa bayrağının simgelediği üç tema (Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik) anlatılır.

   Fransa Başkenti Neresidir?

   Fransa'nın başkenti Paris'tir. Bu zamana kadar yüzlerce filme, tiyatro oyununa ve romana konu olan Fransa "Aşıklar Şehri" adıyla da bilinir. 105,4 kilometrekarelik bir alana sahip olan Paris'te yaklaşık 2 milyon 200 bin kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin 100 binden fazlası Alman, Hollandalı ve Belçikalıdır.

   Paris'in en meşhur yeri Champ de Mars semtinde bulunan Eyfel Kulesidir. Her yıl turist akınına uğrayan Eyfel Kulesi hem sanayi devrimini hem de Fransız İhtilali'ni simgeler. 1889 yılında mimar Stephen Suvastre tarafından yapılan Eyfel Kulesi, 2. Dünya Savaşında ağır hasar gördüğü için 1946 yılında restore edilmiştir.

   Paris ile özdeşleşen şeylerden bir diğeri genellikle yazarların ve ressamların gittiği kafelerdir. Le Select, Cafe de Flore ve Le Rotonde Paris'te bulunan en ünlü kafelerdir. Bunun dışında Fransa'nın başkentinde en fazla turist çeken yerler şunlardır: Notre Damme Katedrali, Orsay Müzesi ve Zafer Takı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fransa İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı Ne Kadar?

   Türkiye Fransa'dan 1 saat ileridedir.

   Fransa'nın Para Birimi Nedir?

   Fransa'nın para birimi Euro'dur. Fransa Avrupa Birliğine katılmadan önce resmi para birimi Franktı. İsviçre'nin de para birimi Frank olduğu için, bu para birimine Fransız Frangı denirdi.

   Fransa İle İlgili Filmler

   1- Paris, Texas

   2- Fransız Teğmenin Kadını

   3- Fransa'dan Sevgilerle

   4- Paris, Seni Seviyorum

   5- Fransız Mutfağı

   Fransa İle İlgili Kitaplar

   1- Sarah Jio - Paris'ten Çiçeklerle

   2- Andrew Jenkins - Kısa Fransa Tarihi

   3- Sophie De Segur - Fransız Masalları

   4- Yven Combeau - Paris'in Tarihi

   5- George Orwell - Paris ve Londra'da Beş Parasız

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow