Göktürk Göleti Nerede, Nasıl Gidilir? Göktürk Göleti'nde Neler Yapılır?

Göktürk Göleti Nerede, Nasıl Gidilir? Göktürk Göleti'nde Neler Yapılır?

Göktürk Göleti Nerede, Nasıl Gidilir? Göktürk Göleti'nde Neler Yapılır?

İstanbul'da yaşayan insanların özellikle de hafta sonları ve tatil günlerinde gezip hoşça vakit geçirebilecekleri pek çok yerin varlığı söz konusudur. Bunlardan birisi olarak ise Göktürk Göleti karşımıza çıkmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul kenti sınırları içerisinde hoş ve estetik bir atmosfere sahip durumda olan Göktürk Göleti, insanların dinlenebileceği ve nefes huzurlu bir ortamda rahatça nefes alabilecekleri nitelikte bir cazibe merkezi olan özelliği barındırmakta olan Göktürk Göleti, her geçen gün değeri daha da fazla artmaya başlamış olan bir ortamdır. 

Göktürk Göleti Nerede?

Göktürk Göleti, Türkiye'nin en önemli ve son derece kalabalık nüfusa sahip olan şehirlerinden biri olarak öne çıkan İstanbul ilinin Eyüp ilçesi sınırları içerisinde ziyaretçilerini karşılamaktadır. 2011 senesinde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş durumda olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı, mevcut ismini sınırları içinde bulunuyor olmasından dolayı Göktürk'ten almaktadır. Göktürk, Eyüp ilçesine bağlı bir belde olmakla birlikte son yıllarda yerleşim alanlarının çok fazla artmakta olduğu bir yer olarak öne çıkmaktadır.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Eyüp ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor olmasından dolayı büyük ilgi görmektedir. Göktürk Göleti Tabiat Parkı içerisindeki Kavaklıdere ve kolları tarafından beslenmekte olan ve tam bir doğa harikası olma niteliğine sahip durumda olan bir gölet bulunur. Bundan dolayı Göktürk Göleti Tabiat Parkı adı buradan da gelmektedir.

Göktürk Göleti'ne Nasıl Gidilir?

Göktürk Göleti, İstanbul ili sınırları içerisinde bulunan ve şehirde yaşayanları adeta sığına bilecekleri nitelik taşıyan huzur dolu atmosfere sahip noktalardan biridir. Sahip olduğu bu özelliği sebebiyle İstanbul ilinin her ilçesinden kolaylıkla ulaşımın mümkün olduğu bir konumda yer almaktadır. İstanbul'un önemli ilçelerinden biri olan Eyüp ilçesi Göktürk Beldesi kuzey batı bölgesinde yer almış durumda olan tabiat parkı önünden şehir içi ulaşım hizmeti sunan otobüsler geçmektedir. Bu otobüslerin hatları ise şunlardır:

 - 4. Levent semtinden kalkarak Göktürk beldesine sefer düzenleyen otobüs hattı 48L numaradır.

 - Mecidiyeköy'den kalkarak Göktürk beldesine sefer düzenleyen otobüs hattı 48 numaradır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Eminönü'nden kalkarak Göktürk beldesine sefer düzenleyen otobüs hattı 48E numaradır.

 - Kazlıçeşme'den kalkarak Göktürk beldesine sefer düzenleyen otobüs hattı 48A numaradır.

 - Arnavutköy'den kalkarak Kemerburgaz'a sefer düzenleyen otobüs hattı ise 48KA numaradır.

Göktürk Göleti’nde Neler Yapılır?

Sahip olduğu eşsiz güzellikteki atmosferi ile dikkatleri üzerine çeken noktalardan biri olan Göktürk Göleti, ziyaretçilerin pek çok aktiviteyi gerçekleştirerek son derece keyifli zamanlar geçirebileceği nitelikte bir ortam sunmaktadır. Bu anlamda Göktürk Göleti sınırları içerisinde yapılabileceklerden bazıları şunlardır: 

 - Seyrine doyum olmayan muhteşem manzaraların öne çıktığı fotoğraf çekimleri yapılabilir. - Muhteşem bir doğaya sahip durumda olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda göl kıyısında piknik yaparak son derece keyifli zamanlar geçirilebilir.

 - Gölde balık tutma olanağı söz konusudur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Göktürk bölgesinde yer alan orman içerisindeki parkurlarda doğa yürüyüşü veya koşu yapabilir,

 - Bisiklet sürüşü yapılarak bölgedeki keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri görme olanağı söz konusudur. - Gerçekleştirilen huzur verici niteliğe sahip orman yürüyüşleri esnasında köstebeklere, sincaplara, kirpilere, kaplumbağa ve kurbağalara rastlanılabilir. 

 - İsteyen herkes yiyecek içecek almak amacıyla Tabiat Parkı içinde hizmet vermekte olan büfeden yararlanabilir.

 - İsteyenler yemeklerini park içerisinde misafirlere hizmet vermekte olan kır lokantasında yeme olanağına sahiptir.

Göktürk Göleti Hakkında Kısa Bilgi

Bir doğa harikası ve sığınılabilecek nitelikte olan bir huzur liman olma özelliği taşımakta olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı, muhteşem bir güzelliğe sahip durumda olan Belgrad ormanlarının çok yakınında konumlanmış durumdadır.

Adeta nefes kesici bir güzelliğe ve doğa manzarasına sahip durumda olan bir Tabiat Parkı olarak varlık göstermektedir. Bundan dolayı huzuru ve sakinliği arayan ziyaretçilerine son derece dinlendirici ve keyif alınabilecek nitelikte ortam sunmaktadır. Göktürk Göleti çevresinde varlık göstermekte olan pek çok ağaç çeşidi bulunmaktadır. Bu ağaç çeşitleri arasında :

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Meşe ve Gürgen ağaçları

 - Saplı meşe,

 - Doğu çınarı,

 - Karaçam,

 - Sahil çamı,

 - Doğu kızılağacı

 - Doğu kayını gibi çok farklı çeşitlerden oluşan ağaç çeşitliği bulunmaktadır.

Göktürk Göleti Giriş Ücreti

Göktürk Göleti güzelliklerini görmek için giriş yapmak isteyenlerden belirli bir ücret talep edilmektedir. Bu kapsamda Göktürk Göleti’ne giriş için kişi başı yaya yahut bisikletli olarak 8 TL, Otomobil için 24 TL ve Motorsikletli girişler için 16 TL, ödeme yapılması gerekliliği söz konusudur.