hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Güney Kore Hakkında Her Şey; Güney Kore Bayrağının Anlamı, Güney Kore Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Güney Kore Hakkında Her Şey; Güney Kore Bayrağının Anlamı, Güney Kore Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Yönetim şekli cumhuriyet olan Güney Kore 15 Temmuz 1948 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Uzak Doğu'da yer alan ülkenin yüzölçümü 100.210 kilometre kare, nüfusu ise yaklaşık 52 milyondur. İşte Güney Kore hakkında her şey...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Güney Kore Hakkında Her Şey

   Doğu'da nüfus yoğunluğu en az ülkelerden biri olan Güney Kore'de en çok gelişen endüstrilerden biri sinemadır. Güney Koreli ünlü yönetmenlerden bazıları şunlardır:

   1- Chan Woo Park

   2- Kim ki Duk

   3- Boon Joon Ho

   4- Chang Dong Lee

   5- Lee Cheol Ha

   Güney Kore Bayrağının Anlamı

   Güney Kora bayrağında mavi, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk bulunur. Zemini beyaz olan bayrağında dört köşesinde üçlü çizgiler yer alır. Bu çizgiler Yin Yang felsefesindeki karşıtlıkları simgeler. Uzun yıllar boyunca Çin Halk Cumhuriyeti'nin sömürgesi olan Güney Kore, Çin kültürü etkin olmuştur. Yin Yang felsefesinde iyi - kötü, karanlık - aydınlık ve iyilik - kötülük gibi kavramlar birbirlerini tamamlar. Nasıl ki gündüzden sonra gece, geceden sonra gündüz gelirse, birbirleriyle karşıt görünen kavramlar da birbirinden ayrı düşünülemez. Güney Kore bayrağında yer alan çizgiler de bu karşıtlığı simgeler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Bayrağın üst kısmında yer alan çizgiler ise cenneti ve dünyayı temsil eder. Yin Yang felsefesinde dünya ile cennet karşıttır. Kötülüklerin kaynağı dünya, yardımseverlik ve dayanışma gibi erdemlerin kaynağı ise cennettir.

   Güney Kore bayrağında yer alan diğer semboller şu şekilde sıralanabilir:

   1- Su - Ateş

   2- Kadın - Erkek

   3- Yaz - Kış

   4- Doğu - Batı

   5- Kuzey - Güney

   6- Soğuk - Sıcak

   Güney Kore Başkenti Neresidir?

   Güney Kore'nin başkenti Seul'dur. Resmi kaynaklarda Özel Seul Şehri olan kentin nüfusu 11 milyon 230 bindir. M.Ö 2. yüzyılda kurulan Seul 25 semtten oluşur. En kalabalık semtleri Guro

   Seungbug, Dobong, Gwanak ve Jongno'dur.

   Seul aynı zamanda Güney Kore'nin finans ve turizm merkezidir. Her yıl Asya ve Avrupa ülkelerinden 30 milyona yakın turistin geldiği kentte birçok festival ve konser düzenlenir. Kültür ve doğa turizminin geliştiği kentte iklim şartları tarıma ve seracılığa elverişlidir.

   Seul'ün en çok turist çeken yerleri:

   1- Gyeongbokgung

   14. yüzyılda inşa edilen Gyeongbokgung Sarayı, Seul'de en çok ziyaret edilen tarihi yapıların başında geliyor. Geçen süreçte hasara uğrayan ve birçok kez restore edilen saray hafta içi her gün 08.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   2- Myeong-dong

   İstiklal Caddesine benzeyen Myeong Dong caddesinde yüzlerce restoran ve kafe yer alıyor. Sinema, tiyatro ve opera gibi sanatsal etkinlikler için de Myeong Dong caddesine gidilebilir.

   3- N. Seul Kulesi

   Güney Kore'nin başkenti Seul'ün en meşhur yapılarından biri olan N. Seul Kulesi 236 metredir. Normalde radyo kulesi olarak kurulan Seul Kulesi, gözlem yapmak için de kullanılmaktadır.

   Güney Kore İle Saat Farkı Ne Kadar?

   Güney Kore ile Türkiye arasında 6 saat fark bulunmaktadır. Örneğin şu an Türkiye'de saat 11.00 iken Güney Kore'de 05.00'tir.

   Güney Kore'nin Para Birimi Nedir?

   Güney Kore'nin para birimi Won'dur. Son yıllarda hem ticaret hem de endüstriyel alanda gelişen Güney Kore'nin parası, uluslararası piyasalarda değer kazanmıştır.

   1 Won - 0,014 Türk Lirası

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow