Heybeliada Nerede, Nasıl Gidilir? Heybeliada Gezilecek Yerler Nelerdir?

Heybeliada Nerede, Nasıl Gidilir? Heybeliada Gezilecek Yerler Nelerdir?

Heybeliada Nerede, Nasıl Gidilir? Heybeliada Gezilecek Yerler Nelerdir?

İstanbul'da pek çok ada bulunmaktadır. Bu adalardan bir tanesi de Heybeliada'dır. Heybeliada İstanbul'un en çok ziyaret edilen adalarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Heybeliada'da yapılacak pek çok aktiviteyi yapabilirsiniz. Heybeliada'da tarihi pek çok yer de bulunmaktadır. Özellikle tarihi yerleri gezmeyi sevenler için Heybeliada en büyük adalardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Büyükada'dan sonra ikinci büyük ada konumunda yer alan Heybeliada'da görülecek pek çok kültürel yer de bulunmaktadır. Birçok kültürel ev bulunan bu yerde bisiklet sürmek en çok sevilen aktivitelerden bir tanesidir. Heybeliada'da bisiklet kiralayabilir bu tarihi yeri gün boyunca gezebilmeniz mümkündür. İstanbul'un şehir stresinden bir nebze de olsun uzaklaşmak isteyenler için Heybeliada ilk gidilecek rotalardan bir tanesidir. 

Heybeliada Nerede?

Heybeliada Marmara denizinde İstanbul'un Anadolu yakasına yakın bir konumda olan bir adadır. İstanbul'un sahip olduğu ve Marmara denizinde bulunan adalardan bir tanesidir. 

Heybeliada'ya Nasıl Gidilir?

Heybeliada'ya gidiş için yalnızca deniz yolunu tercih edebilirsiniz. Bundan dolayı kara yolu ile bu adaya giriş mümkün değildir. Adada motorlu taşıtlar yalnızca belediyenin araçları olduğundan dolayı vatandaşların özel motorlu aracı ile bu adada gezmesi mümkün değildir. İstanbul'un pek çok iskelesinden Heybeliada'ya aktarmalı bir şekilde giden gemiler bulunmaktadır. En kısa ise İstanbul'un Kartal ilçesinde yer alan iskeleden geçiş yapabilirsiniz. Kartal iskelesinden 45 dakikalık mesafe ile birlikte Heybeliada'ya giriş sağlayabilirsiniz.

Heybeliada Gezilecek Yerler Nelerdir?

1) Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada'da yer alan bu deniz lisesi tarihi bir deniz lisesidir. Heybeliada deniz lisesinin açılış tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanmaktadır. 1773 yılında açılan Heybeliada deniz lisesi ilk açıldığı anda Mühendishane Bahr-ı Hümayün olarak açılmıştı. Günümüzde iyi bir denizci yetiştirmek için kurulmuş olan Heybeliada deniz lisesi tam olarak 250 yıllık bir tarihi yapı olduğu bilinmektedir. Günümüzde bu deniz lisesi 2016 yılında eğitim hayatını sonlandırmıştır. Askeri liselerin 2016 yılında kapanması ile birlikte Heybeliada deniz lisesi de eğitimini sonlandırmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2) Aya Yorgi Uçurum Manastırı

Heybeliada'da bulunan en tarihi yerlerden bir tanesi olarak bilinen Aya Yorgi Uçurum Manastırının tam adı ise Hagios Georgios Tou Kremnou olarak bilinmektedir. Tam olarak tarihte bu manastırın ne zaman inşa edildiği de net olarak bilinmemektedir. Aya Yorgi Manastırı 3 tane farklı bölgeden oluşmaktadır. Bu manastır bir uçurum kenarında yer alıyor.

Bundan dolayı da "Uçurum Manastırı" olarak adlandırılmaktadır. Aya Yorgi Uçurum Manastırı pembe renkte bir manastırdır. Tarihte 1882 yılında yaşanmış olan yangında bu manastır büyük hasar görmüştür. Bu manastırda günümüzde sadece Rus eserleri gözükmektedir. Aynı zamanda tarihte yaşanmış olan veba salgını sonra da Rumların sığındığı yerlerden bir tanesidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3) Bet Yaakov Singagog

Heybeliada'da bulunan Yahudilerin inşa etmiş olduğu bir sinagogdur. Bet Yaakov Sinagogu 1940 yılında adada yaşamış olan Yahudi bir aile tarafından yapılmıştır. Bet Yaakov Sinagog 1956 yılında ibadete açılmıştır. Günümüzde halen daha ibadet olarak hizmet veren bu sinagog cumartesi günleri ve dini bayramlar da açıktır. Bu durum kış döneminde değişiklik göstermektedir. Yaz aylarında ise Bet Yaakov Sinagog daha uzun süre açıktır.

4) İsmet İnönü Evi

İsmet İnönü 1924 yılında rahatsızlanır ve doktorları tarafından istirahat önerilmektedir. Bu durumda da sessiz ve sakin bir yer seçildikten sonra İsmet İnönü için Heybeliada önerilmiştir. Heybeliada'da kendisi için Refah Şehitleri Caddesi üzerine inşa edilmiştir. Heybeliada'ya inşa edildikten sonra İnönü ailesine verilmiştir. Adanın içerisinde ki eşyalar da cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından satın alındı. Günümüzde İsmet İnönü Evi müze olarak hizmet vermektedir. İsmet İnönü Evi bu adada en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

5) Rum Ortodoks Ruhban Okulu

Heybeliada'da tarihi yerlerden bir diğeri de Rum Ortodoks Ruhban Okuludur. Rum Ortodoks Ruhban Okulu adından da anlaşılacağı üzere Rumlar tarafından inşa ettirilmiştir. Heybeliada'da ki özel okullar arasında yer almaktadır. Tam olarak da Ümit Tepesi üzerinde yer alan bu okul 9. yüzyılda inşa edilmiştir. 1844 yılında da kilise ve eğitim amaçlı olarak inşa edilen bir okuldur. Dini eğitim vermek amacı ile ilk kez açılan bu okul 1971 yılında da devlete devredilmiş ve lise eğitim için kullanılmaya başlanmıştır.