Heybeliada'da gezilecek yerler - Heybeliada'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Heybeliada'da gezilecek yerler - Heybeliada'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan Heybeliada, Büyükada'dan sonra en büyük ada konumunda. İsmet İnönü'nün, Ahmet Rasim'in ve Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yolunun geçtiği Heybeliada, gezilecek yerler anlamında önemli yerlere sahiptir. Yeşil tonlarıyla insanlara huzur veren bu adayı mutlaka görülmesi gereken yerler listenize almalısınız. Heybeliada gezilecek yerler neresi, Heybeliada'da ne yapılabilir gibi soruların yanıtlarını derledik.

Ziyaretçileri için çok sayıda alternatife sahip olan Heybeliada, farklı kültürlerin ev sahipliğini yaptığından, tarihi dokuya sahiptir. Sadece tarihi dokusunun zengin olması değil, yeşilin en güzel renkleriyle donanmış bu ada, huzur verici atmosferiyle dikkat çekiyor.

Heybeliada Gezilecek Yerler

Bahar ayları yaklaştığında gidilebilecek en iyi tatil rotalarından birisi olan Heybeliada, güzel deniz havasıyla, ilgi çekebiliyor. Türkiye'nin en güzel yerlerinden birisi olan adanın, tarih kokan sokaklarında gezilebilir, keşifler yapılabilir. Ada içerisinde gezilebilecek onlara yer bulunuyor.

Ruhban Okulu

9. yüzyılda inşa edilmiş olan Ruhban Okulu, ilerleyen yüzyıllar içerisinde din adamı yetiştirmek amacıyla hizmet veren Rum Ortodoks Ruhban Okuluna dönüşmüştür. Çağımızda ise çeşitli konferanslar, festivaller ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

İsmet İnönü Evi Müzesi

Hastalık yaşadıktan sonrasında huzur veren Heybeliada'yı seçen İsmet İnönü'nü, bu evde istirahat etmiştir. Atatürk'ün kendisine hediye ettiği bu tarihi evi gidip kendiniz yerinde görebilirsiniz.

Aya Yorgi Manastırı

Diğer ismi Uçurum Manastırı olan Aya Yorgi Manastırı, 1500'lü yıllarda inşa edilmiş, pembe rengiyle dikkat çekiyor. Ağaçların arasından bulunan manastır, tarihin kollarında doğayla iç içe yaşıyor. Sizde burayı adada gezilecek en iyi yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Edebiyatın değerli isimlerinden olan Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın 32 yıllık hayatına ev sahipliği yapan bu yapı, şuanda müze olarak hizmet veriyor. Yazarın kişisel eşyaları, çeşitli mobilyalar ve tablolar burada sergileniyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ı tanımak isterseniz, bu müzeye mutlaka gitmelisiniz diyebiliriz.

Heybeliada Cami

Rum yerleşkesi olduğundan Heybeliada'da kilise sayısı fazladır. Bunun yanında cami sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Kültür çeşitliliğin çok fazla olduğu Heybeliada'da bu ihtişamlı camiyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bahriye Lisesi

1773 yılından 2016 yılına kadar hizmet veren Bahriye Lisesi, askeriye alanında İngilizce ağırlıklı eğitimleriyle tanınır. Bu tarihi bina yapısı itibariyle, gezip görülebilecek yerler arasında bulunuyor.

Heybeliada'da Ne Yapılır?

Mavi ve yeşilin birleşmiş olduğu yerlerden birisi olan Heybeliada'da yapılacak birçok aktivite bulunuyor. Özellikle İstanbul'a yakın ve huzurlu tatil arayışında olanların vazgeçilmezi olan Heybeliada sınırlarında yapılacak şeylerin listesi çok fazladır. Tarihi mekanlar, manastırlar, önemli şahsiyetlere ev sahibi olan Heybeliada'da eğlenceli vakit geçirmek için seçeneklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Bisiklet Turları Yapabilirsiniz

Bisiklet turu, adaya gelen kişilerin sıklıkla tercih ettikleri sporlardan birisidir. Sizde adaya gelmişken mutlaka doğanın keyfiniz bisikletle çıkarın ve etrafınızı tam anlamıyla keşfedin.

Fotoğraflar Çekin

Dünyada mavi ve yeşilin bir arada olduğu çok az yer var. Heybeliada bu iki renge de ev sahibi olduğundan, yanında tarihin dokuları da yaşadığından bolca fotoğraf çekmeniz, kaçınılmaz olabiliyor. Ölümsüzleştirmek istediğiniz her anın karesini çekebilirsiniz.

Balık Yiyebilirsiniz

Balık restoranlarında ünlü Heybeliada balıklarının tadına bakabilir, keyfini çıkarabilirsiniz.

Gecelerde Vakit Geçirebilirsiniz

Adada gece, oldukça akıcı ve eğlenceli geçer. Sizde bulunduğunuz yerden sıkılmış ve hareketli anlar istiyorsanız, Heybeliada gecelerine akabilir, keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer gece vakti dışarı çıkmayı seviyorsanız, Heybeliada size bunun tam karşılığını verebilecek kadar güzel diyebiliriz.

Değirmen Tepeye Çıkabilirsiniz

Eşsiz bir manzarayı tarihi boyutlarıyla birlikte görmek isterseniz Heybeliada'ya gelmişken, Değirmen Tepeyi görmeniz gerekiyor.

Heybeliada Yapılacaklar Listesi

Heybeliada, hem huzurun hem hareketliliğin merkezlerinden birisidir. Siz hangisini tercih ederseniz, ada size onu sunacaktır. Heybeliada'ya gitmeden, yapılacaklar listenizi hazırlarsanız, hiç zorlanmadan gezinizin tadını çıkarabileceksiniz.

1- Denizde Keyif

Eğer İstanbul'un kalabalık ortamından sıkılmış ve hafta sonları huzur bulmak istiyorsanız, Heybeliada'ya gelerek Marmara Denizinin eşsiz rüzgarlarına kendinizi bırakabilirsiniz.

2- Yürüyüş

Ada içerisinde yürüyüş yapılacak birçok alan bulunuyor. Zamanınız olduğunda bu fırsatları kaçırmamanızı öneriyoruz. Yürüyüş yaparak, akciğerlerinizi temiz havayla dolmasını sağlayabilir, kısa süreli de olsa huzuru keşfedebilirsiniz.

3- Balık Tutun

Balık tutma hobiniz varsa belirli bölgelerde bunu gerçekleştirmeniz mümkün olabilir. Ama size tavsiyemiz balık tutmak yerine, buralarda bulunan restoranlardan birine uğramak ve balık yemek olacak.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS