Hindistan vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Hindistan vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Güney Asya'da yer alan ülkenin resmi ismi Hindistan Cumhuriyetidir. Toprak açısından dünyanın en büyük 7. coğrafyası, nüfus bakımından dünyanın en kalabalık 2. ülkesidir. Başkenti Yeni Delhi olan ülke, Türkiye'den buraya giden kişiler için vize talebinde bulunur. Hindistan vizesi nasıl alınır, başvuru için gerekli evraklar nelerdir sorularının yanıtlarını derledik.

Diplomatik (Siyah) pasaportlular haricindeki, pasaport sahipleri Hindistan ülkesine ziyaretlerinde vize almak durumundadırlar. Hususi (Yeşil), Umuma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri) pasaport sahipleri, Hindistan'a gitmek için gerekli tüm belgeleri eksiksiz hazırladıktan sonra, ülkeye giriş yapmaya hak kazanabilirler.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan'a vize almak isteyenler, Hindistan Başkonsolosluğu web adresleri üzerinden, dijital olarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru sırasında, gereken tüm kişisel bilgiler yer alan forumlara doldurulur. Bunun sonucunda, başvuru yapan kişinin biyometrik verileri alınmaz üzere konsolosluk binasına çağrılır. Konsolosluğa gitmeden önce, vize için gerekli evrakların eksiksiz biçimde dosyalanmış olması gereklidir.

Daha önce doldurulan vize başvuru formu (ıslak imzalı) ve söz konusu tüm belgeler bir arada konsolosluğa gidişte teslim edilir. Bu işlemler sonucunda, Hindistan vizesi başvuru süreci tamamlanmış olur. Bundan sonraki aşama konsolosluğun değerlendirmelerine ve vizeye uygunluk durumuna göre ilerler.

Hindistan Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler?

Hindistan ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız, mutlaka başvuruda istenen belgelerin tümünü eksik olmadan hazırlamış olmanız gerekiyor. Şayet vize başvurusunda belgelerinizi hazırlamazsanız, başvuru süreci hem uzar hem olumsuz sonuç alabilir. Başvuruda istenen belgeler mutlaka hazırlanmalıdır.

Hindistan vize başvurusu için istenen ilk belge pasaporttur. Pasaportunuzun Hindistan ülkesinden döndükten sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekiyor. Ayrıca pasaportunuzun içerisinde 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.

Hindistan vizesi başvuru formu: Bu form mutlaka doğru bilgilerle doldurulmalıdır, kullanılan dilin İngilizce olması gerektiği unutulmamalıdır.

Biyometrik fotoğraf. Son 6 ayda çekişmiş iki adet yüz hatlarının tamamının görüldüğü biyometrik fotoğraf başvuru formunda bulundurulmalıdır.

Hindistan vizesi talep dilekçesi (İngilizce yazılmış olmalı.)

Nüfus cüzdanının fotokopisi yine hazırlanmalı ve dosyaya eklenmelidir.

İçerisinde minimum 2.500 lira bulunan banka hesap cüzdanı. Miktar yüksek olduğunda, başvuru için olumlu görülebilir.

Kişinin maddi durumunu gösteren belgeler de başvuru dosyasında yer almalıdır. (Tapu, araç ruhsatı ve benzeri belgeler.)

İkametgah belgesi.

Hindistan'da konaklanacak yeri gösteren belgeler.

Ulaşımın yapılacağına dair belgeler. (Uçak bileti)

En az 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Evli kişilerde evlilik cüzdanı.

18 yaşın altında olan çocuklar, Hindistan'a tek başlarına seyahat edeceklerse, ebeveynlerinin izin verdiğini gösteren noter tasdikli muvaffakatneme.

Bunların dışında farklı meslek gurupları için çeşitli mesleki belgeler istenebilir.

Bu belgelerin haricinde, kişiden ek belge talebinde bulunulabilir. Bu belgeler istendiğinde, kişiye ayrıca bilgi verilir. Ek belge istenmesi durumunda vize başvuru süreci uzayabilir.

Hindistan Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Hindistan vizesinden olumlu sonuç almak için öncelikli olarak tüm belgelerinizi eksiksiz şekilde teslim ettiğinize emin olmalısınız. Belgeleriniz eksiksiz olarak teslim edildiyse ve başvuru yaptığınız dönemde herhangi bir resmi veya dini bayram gibi etkinlikler yoksa 1-2 iş gününde vize sonuçlanacaktır.

Belge eksikliği ya da her iki ülke için resmi veya dini tatiller söz konusu olduğunda, başvuru işlemleri 1-2 haftaya kadar uzayabilir. Bunun için başvurunuzu yapmadan önce içinde bulunduğunuz zamana ait herhangi bir etkinlik olup olmadığına mutlaka bakmalısınız. Bu vize başvuru sürecinizin çok daha kısa olmasına katkı sağlayacaktır.

Hindistan Vizesi Hakkında Bilinmesi Gereken Durumlar

Hindistan vizesine vize merkezleri aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Fakat vizenin sonuçlandırılması, ek belge talep edilmesi gibi tüm durumlar, Hindistan Konsolosluğu insiyatifindedir. Olası ek belge ve talepler söz konusu olduğunda, vize merkezi aracılık şeklinde size bilgilendirme yapabilir.

Hindistan vize başvurunuz herhangi bir sebepten dolayı reddedilirse, vize harç bedeli şeklinde ödediğiniz ücretler, size geri ödenmeyecektir. Bundan dolayı vize başvurunuzu profesyoneller aracılığıyla yapmanız daha mantıklı olabilir.

Bayram dönemlerinde yapacağınız başvurular büyük ihtimalle uzayacaktır. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına başvurunuzu gideceğiniz tarihten 20 gün önce yapmanız daha doğru olabilir.

Vize başvuru merkezleriyle iletişim kurarak, gereken tüm güncel bilgileri öğrenebilirsiniz. İş birliği içerisinde belgeleri hazırlayarak işlemlerinizin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Başvuruda şahsen bulunmanıza gerek vardır. Burada sizden biyometrik parmak izi taraması yapılacaktır.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS