hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ihlamur Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir? Ihlamur Kasrı Tarihi Ve Özellikleri...

  Ihlamur Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir Ihlamur Kasrı Tarihi Ve Özellikleri...
  expand

  Seyahat etmek hem fiziksel hem de ruhsal anlamda önemli bir etki sağlar. Yeni yerler keşfetmek genel kültürün artmasını sağlarken zihni de boşaltır. Genellikle belli dönemlerde seyahat eden kişilerin daha mutlu oldukları keşfedilmiştir. Özellikle de tarihi ve kültürel yerlerin ziyaret edilmesi oldukça önemlidir. Ihlamur Kasrı da mutlaka gidip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer alan Ihlamur Kasrı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ihlamur Kasrı Nerede?

  Türkiye genelinde ziyaret edilecek birbirinden güzel şehirler bulunuyor. Özellikle tarihi yapıların hikayelerinin de bilinmesi gerekiyor. İstanbul'da bulunan Ihlamur Kasrı, Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer alıyor. Özellikle İstanbul'da yaşayıp da tatile gidemeyen kişiler Ihlamur Kasrı'nı ziyaret edebilirler. İstanbul'un önemli simgelerinden birisi olan Ihlamur Kasrı İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde yer alıyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist Ihlamur Kasrı'nı ziyaret ediyor.

  Ihlamur Kasrı Nasıl Gidilir?

  İstanbul'da gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi de Ihlamur Kasrı olarak biliniyor. Tarihin izlerini taşıyan Ihlamur Kasrı'na ulaşmak da oldukça kolaydır. Türkiye genelinden gelen kişiler öncelikle İstanbul'a ulaşırlar. İstanbul'da bulunulan ilçeden Beşiktaş'a giden toplu taşıma araçlarına binilir.

  İETT otobüsleri ile 26B Gayrettepe- Eminönü, 26A Fulya Mahallesi- Eminönü, 26 Dikilitaş- Eminönü ve 43- Taksim- Dikilitaş araçlarına binilerek Şair Nedim Durağı'na ulaşılabilir. Metro kullanacak olan kişiler M2 Şişhane- Darüşşafaka, 46Ç Çağlayan- Eminönü, 46ÇY Çağlayan- Yenikapı ve DT2 Ortaköy- Dereboyu- Taksim metro hatları ile Ihlamur Kasrı'na gidilebilir.

  Ihlamur Kasrı Tarihi ve Özellikleri...

  Ihlamur Kasrı, İstanbul'da Beşiktaş ve Nişantaşı arasında yer almaktadır. Ihlamur Kasrı, Sultan Abdülmecit döneminde mimar Nigoğos Balyan'a Maiyet Köşkü ve Merasim Köşkü olarak inşa ettirilmiştir. Merasim Köşkü olarak bilinen yer günümüzde Ihlamur Kasrı olarak anılmaktadır.

  Ihlamur Kasrı tek katlı bir yapı olmasının yanı sıra dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Ayrıca Ihlamur Kasrı'nda kesme taş kullanılmıştır. Ihlamur Kasrı kendini şehrin gürültüsünden ve karmaşasından korumayı başarmıştır. Yüksek yapılı duvarlar ile çevrelenen kasrın toplam üç bölümü bulunmaktadır. Bu bölümler Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı olarak bilinmektedir.

  Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri Nedir?

  İstanbul'un gözde tarihi yapılarından birisi olan Ihlamur Kasrı belli saatlerde ve günlerde ziyaretçilere açıktır. Ihlamur Kasrı Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Diğer tüm günlerde ise Ihlamur Kasrına giriş saat 09.00 itibariyle gerçekleşir. Ihlamur Kasrı akşam saat 18.00'da kapanmaktadır. Ihlamur Kasrı'nı ziyaret etmek isteyenler için bir bedel ödenmesi gerekmektedir.

  Ihlamur Kasrı'na tam giriş ücreti 30 lira olarak belirlenmiştir. Kasra indirimli giriş ücreti ise 15 lira olarak bilinmektedir. İstanbul'a gelip de Ihlamur Kasrı'nı görmek isteyen kişiler sadece bahçeyi gezmek ve kafeterya hizmetinden yararlanmak için ise Bahçe Bileti olarak 5 TL ödeme yapıyorlar.

  Ihlamur Kasrı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  Geçmişten günümüze tarihin izlerini taşıyan Ihlamur Kasrı görkemli mimarisi ile öne çıkıyor. Şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler genellikle Ihlamur Kasrı'na geliyorlar. Sessiz ve sakin doğanın içerisinde yer alan Ihlamur Kasrının kafeteryasında oturularak kahve de içilebiliyor. Boğazı gören bir konumda yer alan Ihlamur Kasrı en eski çekim yeri olarak biliniyor.

  Tarihin izlerini taşıyan mimarisi ile birlikte kasır, İstanbul'un gözde dokularından bir tanesidir. Ihlamur Kasrı'nın yapıldığı dönemde Merasim Köşkü olarak anılan yer Osmanlı döneminde törenler için kullanılırmış. Maiyet Köşkü ise sultanın maiyeti ve haremi için kullanılmıştır. Osmanlı döneminde bölgede sultanın av partileri düzenlediği de bilinmektedir. Ihlamur Kasrı olarak bilinen asıl yapı Merasim Köşkü'dür.

  Ihlamur Kasrı, İstanbul'un en gözde ilçesi Beşiktaş'ta yer almaktadır. Dolmabahçe Sarayı'na 20 dakika yürüme mesafesinde bulunan Kasrın yakınlarında Yıldız Parkı ve Çırağan Sarayı da yer alıyor. Ortaköy Camii ise Ihlamur Kasrına yaklaşık yarım saat yürüme mesafesinde bulunuyor. İstanbul'un her noktasından Ihlamur Kasrı'na rahat bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor.

  Ihlamur Kasrı girişinde bir hol ve merdivenler bulunmaktadır. Ayrıca 4 adet odanın da bulunduğu alanda mimari özellikler ön plana çıkmaktadır. Geçmişten günümüze tarihi izleri taşıyan Ihlamur Kasrı, Osmanlı döneminden miras kalan önemli eserlerden bir tanesidir. İstanbul'a gelenler mutlaka Ihlamur Kasrı'nı da ziyaret edebilirler.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow