hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiltere Hakkında Her Şey; İngiltere Bayrağının Anlamı, İngiltere Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  İngiltere Hakkında Her Şey; İngiltere Bayrağının Anlamı, İngiltere Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi de İngiltere olmaktadır. Avrupa ülkeleri içerisinde bulunan ve en büyük ülkelerinden olan İngiltere bir ada ülkesidir. Ülkemizden pek çok kişi yıl içerisinde İngiltere'ye gitmek istemektedir. Bu nedenle de İngiltere hakkında araştırmalar yapmakta ve pek çok kişi bilgi toplamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İngiltere Hakkında Genel Bilgiler

   İngiltere Avrupa ülkeleri içerisinde en büyük ülkelerinden birisidir. Avrupa'nın batısında bulunan büyük Britanya adasının merkezinde bulunmaktadır. Büyük Britanya adasının güney kısmında yaklaşık 3/2'lik alanı İngiltere kaplamaktadır. Kuzeyinde ise İskoçya, batısında Galler bulunmaktadır. Fransa ile arasında ise Manş denizi bulunmaktadır. Manş tüneli sayesinde ise

   İklim yapısı ise biraz farklıdır. Kışlar ılık yazlar ise kurak iklimlere göre daha serin geçmektedir. İngiltere'de Gulf Stream sıcak su akıntısı etkili olmaktadır. Yeryüzü şekilleri alçak tepeler ile kaplı olan İngiltere kuzey kısmında dağlık bölgeler bulunmaktadır. Bölgedeki en yüksek nokta ise 978 metre olan Scafell pike zirvesi olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Londra İngiltere'nin en büyük kenti olmaktadır. Pek çok özelliği ile Londra dünyanın da en büyük şehirlerindedir. Poll limanı İngiltere'de bulunmaktadır. Avustralya Sidney'den sonra Poll limanı dünyanın en büyük ikindi doğal limanıdır. Bu özelliği ile de İngiltere önemli bir ticari kent olmaktadır.

   İngiltere Bayrağının Anlamı Nedir?

   İngiltere bayrağı yerel yönetimin ülkede aynı şekilde olduğu için birleşik krallık devleti şeklinde varlığını sürdürmektedir. Birleşik krallık bayrağı ise beyaz bir çarpı ve artı üst üste mavi bir zemin üzerine gelecek şekilde oluşmaktadır. Bazen bayrak sol üst köşeye çekilmektedir. Sivil bayrakta ise zemin kırmızı olmakta, hükümet bayrağı ise mavi olmaktadır. Gemi bayrağında ise beyaz olur. Gemi bayrağında beyaz zeminin dışında zeminin üstünde kırmızı artı işareti de yer almaktadır.

   İngiltere Başkenti Neresidir?

   İngiltere'nin bilinen ilk yerlileri Kelpler ası verilen bir medeniyet olmaktadır. 5. yüzyılda itibaren Kavimler Göçünün etkisi olmuş ve bölgeye Anglosaksonlar gelmiş ve yerleşmiştir. İngiltere'nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 17. yüzyılda Büyük Britanya Krallığının kurulması ile İngiltere bugünkü halini almıştır.

   İngiltere'nin başkenti Londra olmaktadır. İngiltere'nin en gelişmiş ve en önemli şehri olan Londra aynı zamanda en büyük şehridir. Bununla beraber Londra dünya üzerinde en büyük şehirlerarasında da yerini almaktadır. İngiltere 9 temek bölgeye bölünen bir ülke olmaktadır. Britanya'da yer alan her ülkenin altında da farklı bölümler bulunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İngiltere Saat Farkı Ne Kadar?

   Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan ülkeler arasında yerel saat farkı bulunmaktadır. Bunun sebebi ülkelerin farklı meridyenler üzerinde yer almasıdır. Ülkemiz ile İngiltere arasında da bir yerel saat farkı bulunmaktadır.

   İngiltere ülkemizde göre daha batıda yer almaktadır. Bu sebeple İngiltere saat farkı Türkiye saatine göre 2 saat geride olmaktadır. Yani ülkemizde saat 12 olduğu zaman İngiltere'de saat 10 olmaktadır.

   İngiltere Para Birimi Nedir?

   İngiltere Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden birisi olmaktadır. Başkenti Londra olan İngiltere'nin para birimi de İngiliz Sterlini olmaktadır. İngiliz sterlinin 1/100'ü penny olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin madeni paraları 1, 2, 5, 10, 50 penny olmakta ve 1, 2 pound olmaktadır. Banknotları ise 5, 10, 20, 50 pound olmaktadır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow