hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İspanya Hakkında Her Şey; İspanya Bayrağının Anlamı, İspanya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  İspanya Hakkında Her Şey; İspanya Bayrağının Anlamı, İspanya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  İspanya rüzgar sörfü, dalış, su kayağı ve tekne gezintisi gibi su sporlarından, binicilik, golf, tenise, antika, yapay inci veya dantel alışverişine kadar birçok aktiviteye ve güzel bir doğaya sahip bir ülkedir. İspanya ayrıca boğa güreşi, karnaval ve Flamenko festivali gibi eğlence, kültüre sahiptir. Turistler ayrıca güzel plajlar, berrak deniz, çeşitli doğa ve lezzetli gastronomi ile büyülenir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İspanya Hakkında Her Şey

   İspanya'nın resmi dini yoktur. 1978 İspanyol Anayasası, İspanyol toplumunda oynadığı rolü kabul ederek Roma Katolik Kilisesi'ni resmi devlet dini olarak kaldırdı. 2018 itibariyle, nüfusun %68,5'i kendisini Katolik, %26,4'ü inançsız veya ateist ve %2,6'sı diğer dinler olarak tanımlamıştır.

   İspanya'nın nüfusu 2012 yılında 47.218.216 kişiyle zirveye ulaştı. İspanya'nın resmi nüfusu, esas olarak Avrupa ekonomik ve mali krizinin sonuçlarının bir sonucu olarak göçmenlerin evlerine dönmesi nedeniyle 206.000 azalarak 47,1 milyona düştü.

   Aile tarafından işletilen İspanyollar, sadece hafta sonları değil, birlikte yemek yemeye alışkındır. Her şey hakkında konuşmayı severler ve masada her zaman iyi bir ruh hali vardır. Pazar günleri dükkanlar kapalıdır ve ebeveynler çocuklarını alışveriş merkezleri yerine şekerlemelere, parka veya plaja götürür. Kahve ve tatlının tüm nesillerle buluşması eşit derecede yaygındır. Büyükanne ve büyükbabalar çok saygı görmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İspanyollar Flamenko adı verilen dansa çok zaman ayırıyorlar ve ülkenin sembolleri arasında yer alıyor. İspanyolların yemek yemeyi, şarkı söylemeyi, müziği, dansı sevdikleri ve duygularını ifade ettikleri bilinmektedir. Onların mizaçları, kederlerini gösterebilecekleri hareket, vurgu, mizaç dolu bir dans olan enerjik güney İspanyol Flamenko dansına yansır.

   Plajlar, çeşitlilikleri ve kendine özgü çekicilikleri ile karakterize edilir. Her plajın kendine has bir çekiciliği vardır. İspanyollar yüksek işsizlikle mücadele ediyor ve uzun süredir krizle boğuşuyor. Ancak bu durum halkı pek etkilemiyor. İspanyol tarzında domates savaşları kutlama gelenekleri arasında yer alır. Adrenalin tutkunları ise Pamplona'nın tarihi sokaklarında boğalardan kaçmak için bir listeye sahipler. Aziz Fermin şenliklerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

   Antonio Gaudí'nin Sagrada Familia'sı, ünlü mimari eserlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Örneğin, Madrid'de Parque del Oeste'de, önce sökülüp Madrid'de yeniden birleştirilen eski Mısır tapınağı Debod'un cazibesidir.

   İspanya Bayrağının Anlamı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İspanya bayrağı, Aragon ambleminden türetilen (1: 2: 1) oranında kırmızı, sarı ve kırmızı olan üç yatay çizgi içerir. Kral Karel Lysi'ye (848-877) göre, Mağribilerle bir savaştan sonra, parmaklarını yaralı müttefiki Aragonlu Kont Wilfred I'in kanına batırdı ve o zamana kadar boş olan kalkanına sildi; böylece karakter yaratıldı. Kare kalkanın üzerinde kraliyet tacı bulunur ve her iki tarafta Cebelitarık ve Ceuta'yı temsil eden Herkül sütunları yükselir. Her iki sütunu da Plus ultra sloganıyla saran kırmızı kurdeleler bulunur.

   İspanya’nın Başkenti

   Madrid, İspanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu neredeyse 3,2 milyon ve metropol alanı yaklaşık 6,3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. İlk olarak Londra ve sonrasında Berlin'in ardından Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük şehridir.

   İspanya’nın Para Birimi

   2002'den beri geçerli para birimi euro'dur. İspanyol pezetası (₧), 1869'dan 1 Ocak 2002'ye kadar İspanya'nın resmi para birimiydi. Yasal para birimi olarak kendi ulusal para birimi olmayan Andorra'da Fransız frangı ile dolaşıma girdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İspanya ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

   Türkiye, İspanya'dan bir saat ileridir. Şu an İspanya'da saat 09:30 ise Türkiye'de saat 10:30 demektir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow