İztuzu Plajı Nerede? İztuzu Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir?

İztuzu Plajı Nerede? İztuzu Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir?

İztuzu Plajı Nerede? İztuzu Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir?

İztuzu Plajı Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesinde yer alıyor. İztuzu Plajı'nın altın sarısı ve ince kumları ile ön plana çıkan İztuzu Plajına her yıl çok sayıda turist geliyor. Yemyeşil doğası ile ön plana çıkan plajda Caretta Carettalar da bulunuyor. Nesli tükenmekte olan Caretta Carettalar yumurtalarını da bu plajlara bırakıyorlar. Aynı zamanda İztuzu Plajı'nun uzunluğu da 4,5 kilometre olarak biliniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İztuzu Plajının kumsal bölgesi Radar tepesinin eteklerinden Delik Ada önüne kadar uzanıyor. Aynı zamanda bu plajda göl ile deniz suyu bir araya geliyor. İztuzu Boğazı'nda bu da oldukça güzel bir görünüm oluşturuyor. Bu kumsalın bir yerinde tatlı su diğer ucunda ise tuzlu su bulunuyor.

İztuzu Plajı Nerede?

İztuzu Plajı Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesinde bulunuyor. Güney Ege'nin önemli bölgelerinden bir tanesi olan İztuzu Plajı oldukça ilgi görüyor. Doğanın içerisinde sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyen kişiler genellikle İztuzu Plajı'na gitmeyi tercih ediyorlar. Bunun yanı sıra Muğla'dan ve çevre illerden tatilciler güzel bir tatil geçirmek için genellikle İztuzu Plajı'nı tercih ediyorlar. İztuzu Plajı her yıl Akdeniz ve Ege bölgesinden çok sayıda kişiyi ağırlıyor. Aynı zamanda İztuzu Placı Dalyan ilçe merkezine 12 kilometrelik bir mesafede bulunuyor.

İztuzu Plajı Ücretli Mi?

İztuzu Plajına girişlerde az da olsa bir miktar giriş ücreti ödeniyor. Aynı zamanda şezlong kiralamak isteyen kişiler 5 lira karşılığında şezlong kiralayabiliyorlar. Aynı zamanda şemsiye kiralama fiyatları da 5 lira olarak belirlenmiş durumda. Bunun yanı sıra İztuzu Plajı'nın girişinde bir de otopark bulunuyor. Bu otopark 15 dakikalık ziyaretler için ücretsiz sonrası için ücretli olabiliyor. Aynı zamanda İztuzu Plajı sabah saat 08:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Bu saatler dışında ise İztuzu Plajı'na giriş yapılamıyor. İztuzu Plajı son dönemde yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettikleri plajların başında geliyor.

Nasıl Gidilir?

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan İztuzu Plajı Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlıdır. Aynı zamanda hızla gelişen Dalyan beldesinde doğal güzellikleri ile ünlü İztuzu Plajı bulunuyor. İztuzu Plajı Dalyan beldesine de 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu plaja tekne ve ya karayolu ile ulaşım mümkün. Bunun yanı sıra şehir dışından gelen kişiler öncelikle Muğla merkeze gelmeliler. Muğla'dan da toplu taşıma araçları ile birlikte Dalyan'a geçilebilir. Ortaca merkezinden toplu taşıma araçları ve özel araçlar ile birlikte Dalyan merkezine geçiliyor. Dalyan merkezden ise sık sık İztuzu Plajı'na da geçilebiliyor.

İztuzu Plajı İle İlgili Merak Edilenler

Doğa ile iç içe olan İztuzu Plajı doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Tatlı su ve tuzlu suyun birleştiği plajda Caretta Carettalar da bulunuyor. Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalar yumurtalarını karaya bırakmalarının ardından tekrar denize dönüyorlar.

Caretta Caretta kaplumbağaları yalnızca temiz ve doğal sahillere yumurtalarını bırakabiliyorlar. Bu da İztuzu Plajı'nın ne kadar temiz ve doğal olduğunu gösteriyor. İztuzu Plajı bu anlamda Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktığı nadir bölgelerden bir tanesidir. Akşam saat 20:00 itibari ile ziyaretlere de kapalı olan İztuzu Plajının çevresinde ışık bulundurulmaz.

İztuzu Plajı'nın En Önemli Özelikleri

İztuzu Plajı pek çok özelliği doğrultusunda benzersiz özelliklere sahip bir doğa harikasıdır. Tatlı su ve tuzlu suyun birleştiği bir nokta olan İztuzu Plajı doğal güzellikleri ile de ön plana çıkıyor. Özellikle plajın arkasındaki dağlık bölgeden akan nehir burada deniz ile de buluşuyor. Bunun yanı sıra İztuzu kumsalı ise altın kum olarak adlandırılan sarı kum ile kaplıdır. Bu plaja genellikle günü birlik tatilciler geliyor. Konaklamak isteyen kişiler ise İztuzu Plajı'nın çevresindeki otel ve pansiyonlarda konaklayabiliyorlar. Her zevke ve her bütçeye uygun oteller de yine bu bölgede yer alıyor.

İztuzu Plajı İngiliz yayın organı The Times tarafından Avrupa'nın En İyi Açık Alanı olarak ilan edilmiştir. Aynı zamanda İztuzu Plajı 2011 tarihinde de Avrupa'nın en iyi plajı seçilmiştir. Dolayısı ile bu seçimlerin ardından İztuzu Plajı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti de ağırlamaktadır. Aynı zamanda doğal güzellikleri ile ön plana çıkan İztuzu Plajı 5400 metre uzunluğa da sahiptir.