Kabak Koyu Nerede, Nasıl Gidilir? Kabak Koyu Giriş Ücretli Mi, Denizi Nasıl?

Kabak Koyu Nerede, Nasıl Gidilir? Kabak Koyu Giriş Ücretli Mi, Denizi Nasıl?

Kabak Koyu Nerede, Nasıl Gidilir? Kabak Koyu Giriş Ücretli Mi, Denizi Nasıl?

Kabak Koyu, dünyanın koruma altına alınmış olan 100 dağ arasında bulunan Babadağ’ın eteklerinde, yaban hayatı, endemik bitki çeşitliliği ve 200 metrelik koyu ile özellikle de genç seyahat severlerin tercih ettiği bir doğa harikasıdır. Fethiye merkeze 33 km uzaklıkta ve Uzunyurt (Faralya) köyünün Akdeniz’le birleştiği bakir bir koyda konumlanan Kabak koyu, son yıllarda kamp tutkunlarının en çok tercih ettiği bölgeler arasında yer alıyor.

Kabak Koyu Nerede?

Kabak Koyu, Fethiye’nin güneybatısında, Faralya (Uzunyurt) Köyü sınırları içinde yer alan sosyal medyada yapılan paylaşımların da etkisi ile birlikte son yıllarda ülkemizin en çok tercih edilen ve yaz tatili denildiği zaman da ilk akla gelen yerlerden biri haline geldi. Popülerliği giderek artan Kabak Koyu'na tatile giden kitlenin genellikle açık görüşlü olması, koyun özgürlük ortamına sahip olması ve doğal güzelliklerin de etkisi de oldukça büyüktür.

Kabak Koyu, eşsiz doğal güzelliğinin yanı sıra, doğal hayatı korumak için büyük oteller yerine ağaç evleri ve kamp alanlarının yer aldığı dünyanın en iyi trekking parkurlarından birisi olarak da kabul ediliyor. Dünyanın en uzun yürüyüş yollarından birisi olan ve 513 km uzunluğunda bulunan Likya Yolu da Kabak Koyu’ndan geçiyor. Fethiye gezilecek yerler listesinde yer alan Kabak Koyu, akarsu ve denizi ile yüksek kayalar ile çevreli enfes konumu ile izole kalarak, çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yaparak bölgeye özgü bir hale geliyor.

Aynı zamanda diğerlerinden farklı olarak evrimleşmiş bir bölgedir. Kelebekler Vadisi’ne adını veren kaplan kelebekleri de burada da yaşayan endemik türler arasında yer alıyor. Dik yamaçlardan aşağı doğru yürüyerek, dolmuşla ya da ciplerle ulaşılabilen Kabak Vadisi, 1987 yılına kadar tamamen bakir bir bölge olarak biliniyordu. Kabak Koyu’na ilk yerleşen gezgin Turan Pirendeoğlu, vadinin ilk yerleşimi merkezi olan Turan Kamp’ın da kurucusudur.

Kabak Koyu'na Nasıl Gidilir?

Kabak koyu, Ölüdeniz’e 17 km, Fethiye’ye 33 km, Kelebekler Vadisi’ne 4 km uzaklıkta yer alıyor. Faralya Köyü’nden (Uzunyurt) yaklaşık olarak 30 dakikalık bir yürüyüşle bölgeye ulaşılabiliyor. Ölüdeniz’den kalkan Faralya dolmuşları ile Faralya’ya geldikten sonra Kabak Koyuna doğru giden dolmuşlarla koya kadar yürümeden de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Faralya Dolmuşları Fethiye merkezden 07.00-19.00 saatleri arasında her saat başı Ölüdeniz’den Faralya’ya doğru hareket ediyor. Faralya - Kabak arasında sefer yapan dolmuşlar da 07.00-20.00 saatleri arasında karşılıklı olarak sefer yapıyor. Dolmuşların son durağı ise, Kabak Koyu’nun hemen başında yer bulunan Last Stop Cafedir.

Ölüdeniz’den hem bireysel hem de grup olarak kiralayabileceğiniz teknelerle de koya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Koya özel araçla ulaşım için Ölüdeniz, Fethiye merkez ve Faralya rotasını takip etmek gerekiyor. Faralya’dan Kabak’a doğru inen yolun son kesişiminde stabilize ve derin yarıklar bulunuyor. 4×4 bir aracınız yoksa arabayı yukarıda bırakarak dolmuşa binerek bölgeye daha kolay ulaşabilirsiniz. Arabayla koya kadar gitmek için strese girmeniz gerekmiyor. Aynı zamanda koyda otopark sıkıntısının da olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Kabak Koyu Giriş Ücretli mi?

Kabak Koyu yaklaşık olarak 200 metre uzunluğunda küçük bir kumsaldır. Bölgede sit alanı olduğu için herhangi bir tesis de bulunmuyor. Kabak Koyu'na ise giriş ücretsizdir. Aynı zamanda denizden çıkınca duş alabileceğiniz bazı yerler bulunuyor. Bu yerler de ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bölge için belirlenen kamp ücretleri ise, sezona göre değişiklik gösterse de genellikle çok makul fiyatlara burada konaklayabilirsiniz. Bu fiyata sabah kahvaltıları da dahil olacak şekilde genellikle akşam yemekleri de yer alıyor. Sakin ve huzurlu bir tatil arayışı içinde olan kişiler için en ideal adres olan Kabak Koyu’nda bulunan kamp alanlarında çok sıcakkanlı bir dayanışma bulunuyor. Yaz sezonunda Kabak Koyu’nda kişi başı bungalov ücretleri gecelik olarak genellikle 200 - 800 TL arasında değişiyor.

Kabak Koyu'nun Denizi Nasıldır?

Kabak Koyu'nun denizi tertemiz, can gibi turkuaz sulara sahiptir. 200 metre boyunda bir kumsala sahip olan Kabak koyu, ince telli kum ve çakıl taşlarla kaplıdır. Kabak Plajının denizi ise, her zaman bembeyaz köpüklü ve dalgalıdır. Denizin ilk 5 metresinden itibaren derinlik birden hızlıca artıyor. Aynı zamanda dip akıntısı nedeni ile yüzme bilmeyenler için çok fazla önerilmeyen bu denizin suyu ise denize rahatlıkla girilebilecek orta soğukluktadır.