hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kalem Adası Nerede? Kalem Adası'na Nasıl Gidilir? Kalem Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Kalem Adası Nerede Kalem Adasına Nasıl Gidilir Kalem Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  expand

  Ülkemizin Maldivleri olarak adlandırılan Kalem Adası, muhteşem güzellikte doğası, mavi bayraklı plajları ve sahip olduğu şifalı suları ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. Çoğu insanda merak uyandıran bu ada, tatil yapılabilecek yerler arasında ilk sıralara yükselmeyi başarmıştır. 1973 senesinde ünlü bir iş adamı tarafınca satın alınmış ve otel haline getirilmiştir. Bu sayede ülkemizin ilk ve hatta tek ada oteli unvanına sahip olmuştur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kalem Adası Nerede?

   İzmir ilimizin Dikili ilçesinde bulunmaktadır. Bademli Köyü'ne toplamda 450 km uzaklıktadır. Muazzam bitki örtüsü ve palmiyeleri ile meşhurdur. 

   Kalem Adası'na Nasıl Gidilir?

   İzmir ilinin Dikili ilçesinde yer alan Bademli Köyü, ilçe merkezinden 10 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Kalem Adası volkanik bir oluşum sonucunda oluşmuştur. Bu adaya gitmek için Adanın Bademli Köyünde bulunan otoparkına gidilmesi ve hemen ardından otelin sahip olduğu tekne ile Adaya ulaşılması mümkündür. 

   Kalem Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

   Kalem Adasının sularının şifalı olduğu söylenmektedir. Bu denize girecek olan kişilerin şifa bulacağına dair düşünceler ve inançlar vardır. Mavi bayraklı sahilde botanik bahçelerini turlayabilir, burada bulunan tarihi eserleri görebilirsiniz. Kalem Adasında, ülkemizin tek ve ilk ada oteli bulunmaktadır. Bu otelin adı Oliviera Resort'tur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Adada konaklamak isteyen kişiler için ada içerisinde başka bir seçenek yoktur. Günü birlik adada gezmek isteyen kişilerin otelden belirli saatler için rezervasyonlar yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında adayı görmek ve gezmek mümkün değildir. 

   Kalem Adası, genellikle balayı çiftleri tarafından tercih edilmektedir. Toplamda kırk odaya sahip otel, Ege tarihine göre dizayn edilmiş ve bu nedenle taş binalardan oluşmuştur. Bu bölgeyi keşfetmek isteyen kişiler de rezervasyon yaptırarak muhteşem güzellikteki adada, tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. 

   Kalem Adası'nda su sporları ile tatilinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Su sporlarını bilmiyorsanız burada öğrenebilirsiniz. Otel bünyesinde dalış yapabilir, bu sayede denizde yaşayan canlıları da gözlemleyebilirsiniz. Dalış yapmayı bilmeyen kişiler, dalış yapabilmek için eğitim alabilmektedir. 

   Kalem Adası'nın Tarihi ve Özellikleri

   Dünyaca ünlü bir tarihçi olan Strabon, Ege'de bulunan üç küçük adadan bahsetmektedir. Bu adalar Arginussai olarak adlandırılmaktadır. Arginussai adaları; Kalem Adası, Güvercin Adası ve Garip Adasıdır. Strabon, M.Ö. 406 senesinde yapılan bir savaştan bahsetmektedir. Bu savaşa 270 gemi katılmış ve Atina ile Sparta arasında gerçekleşmiştir. Bu savaş, katılan gemi sayısı da baz alındığında en büyük savaş olarak tarihe geçmeyi başarmıştır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Gerçekleşen bu savaşı Atina kazanmıştır. Kalem Adası'nda bu zamanlara ait olan kalıntılar bulunmuştur. Günümüzde Çandarlı olarak bilinen bölge Pitane, Midilli Adası olarak bilinen bölge Lesbos, Bergama olarak bilinen bölge Aternus olarak adlandırılmıştır. Pitane, Lesbos ve Aternus Kalem Adası'nın çevresinde konumlanmıştır. Bahsi geçen bu bölgeler Helenistik dönemin en ihtişamlı şehirleri arasında yer almaktadır. Kalem Adası 1973 senesinde Yüksel Dartar tarafından satın alınarak ilk ada oteli haline getirilmiştir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow