hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karadeniz'de Gezilecek Yerler - Karadeniz'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

  Karadenizde Gezilecek Yerler - Karadenizde Ne Yapılır Yapılacaklar Listesi
  expand

  Ülkemizin en güzel coğrafi bölgelerinden olan Karadeniz muhteşem doğal güzelliği ile herkesi cezbediyor. Yemyeşil güzelliği ve akan suları ile Karadeniz herkesin seveceği coğrafi güzelliğe sahiptir. Karadeniz'i gezmek isteyenler ise Karadeniz hakkında araştırma yapmaktadırlar. Karadeniz bölgesi birbirinden güzel şehirleri ile ön plana çıkmaktadır. Peki, Karadeniz'de gezilecek yerler neresidir? Karadeniz'de ne yapılır? İşte Karadeniz'de yapılacaklar listesi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karadeniz Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Karadeniz'e giderek yemyeşil yerleri görebilir aynı zamanda pek çok tarihi yapıları da yakından görebilirsiniz. Karadeniz şehirleri Türkiye'nin en gelişmiş şehirleri arasındadır.

  Karadeniz'de Gezilecek Yerler

  1) Ağaç Tüneli

  Karabük ve Bartın yolu üzerinde yer alan ağaç tüneli daha önce görmediğiniz muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Ağaç tünelini özellikle sonbahar mevsiminde ziyaret etmelisiniz. Çünkü bu ağaç tüneli en birbirinden güzel ağaçların yer aldığı renk geçişlerinin harika olduğu bir yerdir. Eğer Karadeniz turu yapıyorsanız rotanızı mutlaka bu yöne çevirmelisiniz. Karabük Bartın yolunda yer alan ağaç tüneli en çok ziyaret edilmesi gereken yerlerin arasındadır.

  2) Akgöl

  Akgöl olağanüstü bir güzelliğe sahip yerdir. Akgöl Sinop'ta yer almaktadır. Akgöl adeta cennet güzellikte bir yerdir. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Akgöl'ü ziyaret ederek güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Bahar aylarında yemyeşil bir güzelliğe bürünen Akgöl mutlaka ziyarete dilmesi gereken yerlerdendir. Karadeniz seyahati ve tatil deneyimi yaşayacaksanız gönül rahatlığı ile gezilecek yerler listenize Akgöl'ü de ekleyebilirsiniz.

  3) Hattuşaş

  Hattuşaş Karadeniz'in tarihi dokularından biridir. Hattuşaş aynı zamanda UNESCO Dünya mirasları listesinde yer alan bir tarihi yapıdır. Hititler döneminde yapılmış olan Hattuşaş görülmeye değer olan muhteşem bir tarihi yapıdır. Bu antik şehrin mimari yapısı da ziyaretçileri cezbetmektedir. Siz de Karadeniz'e geldikten sonra Hattuşaş'ı ziyaret ederek muhteşem bir kültür deneyimi elde edebilirsiniz.

  4) Ballıca Mağarası

  Ballıca mağarası Karadeniz'in doğal güzelliklerinden birisidir. Tokat'ın Pazar ilçesinde yer alan bu mağara Dünya'nın da en büyük mağaralarından biri olarak kabul edilmektedir. Karadeniz'de gezmek için listenize eklemeniz gereken mağaralardan olan ballıca mağarası yaklaşık olarak 680 metre uzunluğa sahiptir. Ballıca mağarasının toplam 3 milyon yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Mağara içerisinde soğan sarkıtları yer almakta ve oldukça enteresan bir mağaradır. Sadece Karadeniz'de değil Dünya çapında ünlü olan bu mağara turistlerin de ilgisini çekmektedir.

  5) Amasya Arkeoloji Müzesi

  Amasya arkeoloji müzesi Karadeniz'in turizmini geliştiren Karadeniz'in en güzel müzelerinden biridir. Amasya bölgesinde yapılan arkeolojik kazıların müze halinde sergilendiği bu müze 1980 yılında faaliyete girmiştir. Kültür turizmi açısından da bu müze 1925 yılında açılmıştır. Tunç çağı ve neolotik çağın eserlerinin de yer aldığı bu müzede oldukça eski tarihi yapılara rastlayabilirsiniz. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı döneminde de tarihi eserler yine Amasya arkeoloji müzesinde bulunmaktadır. Amasya arkeoloji müzesine müze kart ile giriş sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca hafta içi her gün 08:00 ila 19:00 arası müzeyi ziyaret etmek mümkündür.

  6) Ayasofya Kilisesi Müzesi

  Doğu Karadeniz’de yer alan Ayasofya kilisesi müzesi Karadeniz'in dini inanç müzelerinden biridir. Ayasofya kilisesi müzesi ilk olarak kilise şeklinde inşa edilmişti. 2013 yılında ise burası cami olarak ibadete açılmış bir yer idi. Kiliseden camiye geçiş evresi ile birlikte aynı zamanda burası müze olarak da hizmet vermektedir. Doğu Karadeniz'e uğradıktan sonra mutlaka bu müzeyi de gezmenizi tavsiye ediyoruz.

  7) Sümela Manastırı

  Karadeniz'de belki de gezilecek en güzel yerlerden birisi olan Sümela Manastırı Trabzon'da yer alan bir manastırdır. Karadeniz'in sembolü haline gelmiş olan Sümela manastırı Trabzon'un Maçka ilçesinde yer almaktadır. Sümela manastırının 365-395 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

  Karadeniz'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

  1) Ayder Yaylasında Gününüzü Gün Edin!

  Ayder yaylası Karadeniz'de yer alan en güzel yaylalardan biridir. Sadece ülkemizden değil aynı zamanda yurt dışından da pek çok kişi Ayder yaylasına gelerek harika vakitler geçiriyorlar. Sizler de Doğu Karadeniz turunuza Ayder yaylasını ekleyerek burada bol bol oksijen alabilir muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

  2) Ulugöl Tabiat Parkında Gezin

  Ulugöl tabiat parkı Karadeniz'in yemyeşil güzelliğini yansıtan harika bir yerdir. Ordu'da yer alan Ulugöl tabiat parkı gezilecek en güzel yerler arasındadır. Siz de Ulugöl tabiat parkını gezerek güzel bir Karadeniz turu deneyimi yaşayabilirsiniz.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow