Kastro Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Kastro Plajı'nın Özellikleri Nelerdir?

Kastro Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Kastro Plajı'nın Özellikleri Nelerdir?

Kastro Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Kastro Plajı'nın Özellikleri Nelerdir?

Türkiye'nin gözde plajlarından biri olan Kastro plajı, Tekirdağ il sınırları içerisinde ziyaretçilerine, güneş, kum ve deniz keyfini yaşama olanağını sunan en güzel plajlar arasında yer almaktadır. Kastro Plajı, Türkiye‘de yaz sezonu turizminin çok yoğun olarak ziyaretçi çeken noktası olmayan bir bölgesinde bulunuyor. Kastro Plajı, daha çok İstanbul'dan ve Tekirdağ’dan günübirlik olarak gelen tatil severler tarafından ziyaret edilen bir destinasyon olma özelliği barındırmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kastro Plajı Nerede? 

 Kastro Plajı, Türkiye'nin Tekirdağ iline bağlı durumdaki Saray ilçesine bağlı haldeki ve Çamlıköy sınırları içerisinde bulunmakta olan bir plajdır. Plaj konum olarak Kıyıköy ile Çilingöz arasında, Karadeniz ile Istranca dağlarının arasuında, Bahçeköy Deresi’nin Karadeniz ile buluşmakta olduğu yerde bulunan bu Kastro Plajı, Tekirdağ'ın Karadeniz bölgesine ve denizine tek kıyısı olarak varlık göstermektedir.

 Tarihteki eski adıyla Kastro şimdiki adıyla Çamlıköy olan plaj, Trakya ilinin Bahçeköy deresinde Karadeniz’e dökülmekte olduğu muhteşem bir konumda ziyaretçilerini karşılamakta olup yaklaşık olarak 2,5 km kumsalıyla Saray’ın güzel bir sahil şeridinde bulunuyor. Bir tarafında muhteşem güzelliğe sahi olan doğal plajı diğer bir tarafında ise bu plaj ile bütünleşmekte olan altın renkli bir gölü bulunmaktadır.

 Tekirdağ'ın Karadeniz kıyısında ve Istranca Dağlarının etekleri kısmında bulunmakta olan bu tabiat harikası Kastro doğal plajında yeşil her tonunun hakim olduğu ormanlık alanlar kumsal ile birlikte başlamaktadır. Doğal bir yapıya sahip olan plaj az bilinen bir yer olduğundan dolayı tertemiz ve berrak bir suya sahip durumdadır.

 Kastro Plajı'na Nasıl Gidilir?

 Kastro plajı'na ulaşım sağlamayı isteyen bireyler arzu ederlerse kendi araçları ile ulaşabilme olanağına sahip durumda olmaktadır. Şahsi araçları vasıtasıyla İstanbul'dan gelen tatilciler çok olmakta olup bu kişiler için ulaşım şu şekildedir; İstanbul'daki Mahmutbey gişelerinden Edirne yönüne doğru devam edilmesinin sonrasında Çerkezköy gişelerinden çıkış yapılarak Saray tabelaları takip edilmelidir.

 Saray tabelalarının takip edilmesiyle birlikte Kıyıköy-Kastro yoluna kadar girilir ve ardından sırayla Güngörmez, Bahçeköyleri geçilir ve ardından Kastro yol ayrımına gelinir. Tekirdağ yönünden plaja ulaşmak isteyen kişiler için ise ulaşım şu şekilde olmaktadır; Tekirdağ yönünden Saray tabelaları takip edilmek suretiyle Muratlı yolu kullanılır. Saray’dan sonra ise Kıyıköy-Kastro yoluna girilerek sırasıyla Güngörmez, Bahçeköyleri geçilerek son olarak Kastro yol ayrımına gelinir. Yol ayrımına gelinmesinin ardından bu kamp alanı girişi yaklaşık olarak 7 km olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kastro Plajı'nın Özellikleri Nelerdir?

 Genellikle pek çok insan tarafından az bilinen Kastro Pla'jı eşsiz bir manzara oluşturan yemyeşil ormanının içerisinde ve ağaçların altında oldukça güzel piknik yapılacak bir ortamın yanı sıra aynı doğa yürüyüşlerinin de yapılabileceği bir ortam barındırmaktadır. Kastro Plajı'nın bir tarafında zümrüt yeşili bir orman bulunurken diğer tarafında ise Karadeniz ile buluşan masmavi renkte bir göl yer almaktadır.

 Kastro plajı yaşamakta olduğumuz çağda 10 yıl öncesine kadar hiç kimsenin bilmediği bir yer olma özelliğine sahipken artık yavaş yavaş pek çok kişi tarafından bilinen bir yer olma özelliğine sahip duruma gelmeye başlamıştır. Kastro plajı denizi tertemiz ve içerisinde yaşamakta olan küçük balıkların göründüğü efsane bir güzelliğe sahiptir. Çamlıköy diğer adıyla Kastro Plajı, doğal bir plaj olup yaklaşık olarak 2500 metrelik bir sahili barındırmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kastro Plajı Kamp Yerleri ve Ücretleri

 Kastro Plajı’nda günümüzde şehir yaşamının stres yüklü atmosferinden uzaklaşmak ve dinlenmek adına yapılabilecek en güzel aktivite doğanın huzur veren ortamında kamp ya da çadır kurmaktır. Bu anlamda Kastro Plajı'nda istenildiği gibi kamp yapılma olanağı söz konusudur.

 Bunun beraberinde Çamlıköy Tabiat Parkı’nın girişinde de kamp alanı bulunmakta olduğundan dolayı bu bölgede kamp yapılabilmektedir. Kastro Plajı'nda huzur ve sakinlik dolu olan ortamında kamp yapmak ise ücretsiz olmaktadır. Burada ziyaretçilerin karşı karşıya kalabileceği tek sorun yer bulmak olmaktadır.

 Kastro Plajı Giriş Ücreti

 Bir doğa harikası ve huzur dolu atmosfer barındıran Kastro plajına girişler genel olarak ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Kastro plajı ziyareti süresince genel olarak şezlong ya da şemsiyeleri misafirlerin hizmetine sunmak üzere faaliyetlerini yürütmekte olan özel işletmeler bulunmaktadır. Arzu eden kişiler bu plaja gelerek kumların üzerine uzanarak hem güneşin, hem masmavi denizin hem de kumun keyfini doyasıya çıkarma olanağına sahip durumdadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı