Kız Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Kız Kalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kız Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Kız Kalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kız Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Kız Kalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akdeniz kıyısında bulunan Kız Kalesi, doğal ve eşsiz manzarası ile birlikte rağbet görüyor. Yaz aylarında ciddi ziyaret akınına uğrayan bölge için ziyaretçiler kız kalesi nerede, nasıl gidilir tarzı sorular sormaktadır. Kız Kalesi Mersin şehrinin Erdemli ilçesinde yer almaktadır. Küçük bir adacığın üzerine kurulu olan kaleye gitmek için Mersin halk otobüslerini veya dolmuşları kullanmanız yeterlidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kız Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

 Dış çevresinin uzunluğu yaklaşık 190 km olan Kız Kalesi, ülkemizin gezilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Eşsiz tarihi dokusu ve konumu ile gözde bölgelerden birisi olan Kız Kalesi Mersin Erdemli ilçesinde bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kalenin ilk olarak inşa edildiği yıl 1199 yılı olarak geçmektedir. O dönemde I. Leo tarafından yaptırılmış olan Kız Kalesi, günümüze kadar pek çok farklı restore işleminden geçirilmiş ve ziyaretçilere açık tutulmuştur. Kız Kalesi’ne gitmek sanılanın aksine oldukça kolay olmaktadır.

 Mersin’deki özel halk otobüsleri veya dolmuşları tercih ederek bölgeye kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Otobüs veya dolmuşlarda Kız Kalesi tabelası yer almaktadır. Tabelaları takip ederek doğru aracı bulabilirsiniz. Kız Kalesi’ne uçakla gitmekte mümkündür. Uçakla kaleye gitmek için Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kız Kalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Kız Kalesi ilk olarak 1911 yılında Roma İmparatorluğu himayesi altında inşa edilmiş ve daha sonra 1361 yılında Kıbrıs Krallığı tarafından yapılan işgal sonucunda Roma İmparatorluğu’ndan alınıp, ele geçirilmiştir. Ele geçirilmiş olan kale daha sonra korsanlar tarafından belli bir süre barınak olarak kullanılmıştır. Genel olarak devşirme malzemeler kullanılarak inşa edilmiş olan Kız Kalesi’nin 190 metre kadar uzunluktaki mazgal delikleri açılmıştır. Kız Kalesi’nin aynı zamanda bir efsanesi bulunmaktadır.

 Efsanenin başrolünde bir kral bulunuyor. Kral, kendi canından çok sevdiği kızının geleceği için bir falcıyla görüşmüş. Falcı krala kızının başından kötü olaylar geçeceğini ve bir yılan tarafından sokulup öleceğini söylemiş. Bunun üzerine kral kızını korumak için kaleyi yaptırmış. Ancak belli süre sonra kral kızına yemesi için üzüm sipariş etmiş. Sepetin içinde kıza ulaştırılan üzüm prensesin sonu olmuş. Üzümü taşıyan sepetin içinde bir yılan varmış ve yılan prensesi öldürmüş.

 Kız Kalesinde Gezilecek Yerler

 Mersin’de yer alan Kız Kalesi’nin gündüzü ayrı gecesi ayrı bir hava sunmaktadır. Kaleye gitmek için en uygun mevsim yazdır. Bunun nedeni bölgede yer alan deniz ve kumsaldır. Özellikle denizin fazla derin olmaması ve suyunun temiz olması, tercih edilme nedenleri arasında bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Güneş ve kumsalın bol bol tadını çıkarabilecek olduğunuz bölgede, gezilmesi gereken yerler arasında Kaya Mezarı ve Mezarlık Kilisesi ’de yer almaktadır. Bölgede aç kalmak istemeyen kişiler için pek çok farklı lezzet tavsiye edilebilmektedir. Ancak Mersin’de en çok yengeç yemeği ve tantuni dürüm tüketilmektedir. Bu nedenle ziyafet çekmek isteyenler bu tavsiyeye uyabilmektedir.