Lavanta Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Lavanta Kokulu Köye Ne Zaman Gidilir?

Lavanta Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Lavanta Kokulu Köye Ne Zaman Gidilir?

Lavanta Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Lavanta Kokulu Köye Ne Zaman Gidilir?

Lavanta Köyü ya da diğer tabiriyle Lavanta Kokulu Köy oldukça fazla turist çekmekte olan bir destinasyon olma özelliği barındırmaktadır. Isparta il sınırları içerisinde konumlanmış durumda olan turistik mekan, Keçiborlu ilçesine bağlı durumdaki Kuyucak Köyü’nde köylü kadınlar tarafından kurulmuş olan lavanta bahçeleri olarak varlık göstermektedir. Lavanta Kokulu Köy’e şehir yaşamının stresinden arınmak isteyen herkesin gitmesi gerekir. Bundan dolayı kesinlikle görülmeye değer yerler listesine eklemesi tavsiye edilen bir nokta olma özelliği barındırmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Lavanta Köyü Nerede?

 Lavanta Köyü diğer bir tabiri ile Lavanta Kokulu Köy, Akdeniz Bölgesi illeri arasında yerini alan Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı durumda bulunan Kuyucak köyünün diğer adıdır. Kuyucak köyü, Isparta merkezden sadece 48 km uzaklıkta olup bağlı olduğu Keçiborlu ilçesine ise yalnızca 15 km. uzaklıkta. Bu bakımdan ulaşımı son derece kolay olmaktadır.

 Gül üretimiyle önemli bir üne sahip durumda olan Isparta, lavanta üretimindeki iddiasıyla yeni bir kimlik daha kazandıran Keçiborlu’nun Kuyucak köyü herkesin bildiği üzere Lavanta Kokulu Köy olarak tanınmaktadır. Lavanta Kokulu Köy’ün son dönemlerde bu kadar tanınıp her hafta yoğun ziyaretçiyi kendisine çekmesinde ise hem köyün kadınlarının hem de Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle gerçekleştirilen Gelecek Turizmde’nin oldukça önemli bir payı bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kuyucak köyü; her sene üç sürdürülebilir nitelikteki projeyi sahiplenerek bu köy veya kasabaları turizm ve markalaşma sürecinde bütünüyle destekleyen Gelecek Turizmde’nin 2016 projelerinden biridir. Esasında ‘Lavanta Kokulu Köy’ adı da Gelecek Turizmde desteğini almak amacıyla kurula sunulmuş olan projenin adıdır. Lavanta Kokulu Köy vasıtasıyla bölgede yetişen lavantaların yalnızca Türkiye’de değil, bütün dünyada tanınması, yerel halkı üretime teşvik ederek yeni kaynaklar oluşturulması, böylelikle köye çok daha güçlü bir ekonomi kazandırılması ve tabii ki kırsal turizme de önemli ölçüde katkı sağlanması hedeflenmektedir.

 Lavanta Köyü'ne Nasıl Gidilir?

 Isparta ili dışındaki kentlerden Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’a gitmek için iki farklı seçenek bulunuyor ; bunlardan ilki kişinin kendisinin planlama yaparak gitmesi, diğeri ise tur şirketlerinin düzenlemekte olduğu tur programlarına katılarak bölgeye ziyaret gerçekleştirmektir. Lavanta Kokulu Köy gitmesi son derece kolay olan bir yerdir.

 İstanbul’dan Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’a şahsi araç ile ulaşım sağlamak için öncelikle Isparta’ya gitmek en mantıklısı olmaktadır. Isparta’ya ulaşım sağlamak için ise Osman Gazi Köprülü Bursa güzergahını yahut Ankara karayolunu kullanılabilir. Köprü ücreti ödemeden bölgeye ulaşım sağlamak için Ankara tarafından gidiş sağlanabilir. Bu yolun seçilmesi durumunda Gebze, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir ve Afyonkarahisar tabelaları takibinde 6,5 saatte Isparta’ya ulaşasım sağlanması mümkün olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Bursa yolunu kullanmak isteyenler; Osman Gazi Köprüsü’nü geçiş yaptıktan sonra, Bursa, Eskişehir ve Afyonkarahisar’ı takiben Isparta’ya ulaşım sağlayabilir.

 İstanbul’dan Isparta’ya uçakla gitmekte bir ulaşım seçeneğidir. Isparta il merkezinden Kuyucak Lavanta Kokulu Köy’e şahsi araç ile veya toplu taşıma ile gidebilmek mümkün. Şahsi araç ile Kuyucak’a gitmek için merkezden çıkarak, Süleyman Demirel Üniversitesi’ni geçip, önce Keçiborlu ilçesine gidilmesi oradan da Kuyucak köyüne geçiş yapılması gerekmektedir.

 Isparta merkezden Lavanta Kokulu Köy’e toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isteyenler ise Isparta Garaj’dan kalkan Keçiborlu Turizm otobüsleri ile köye ulaşım sağlayabilirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Lavanta Kokulu Köye Ne Zaman Gidilir?

 Lavanta Kokulu Köy’e her zaman gidilebilir; fakat lavantaların en güzel görünüme büründüğü ve boylarının en uzun olduğu dönem Haziran ayı ortasından itibaren Temmuz ayının sonuna kadarki süreci kapsamaktadır.

 En muhteşem manzaraların olduğu fotoğrafları garantiye almak ve köyü en renkli olduğu zamanda görmek için en ideal dönem Temmuz ayının birinci yahut ikinci haftası olmaktadır. Lavanta hasadı Ağustos başında gerçekleşmektedir. Bundan dolayı bu tarihten sonra Lavanta Kokulu Köy’e seyahat gerçekleştirilirse lavanta görmek mümkün olmayabilir.

 Lavanta Kokulu Köyde Nerede Kalınır?

 Gezi sırasında en çok merak edilen ve araştırılan konu da konaklama ile ilgili olmaktadır. Lavanta Kokulu Köy’de nerede kalınır diye merak edenler oldukça fazla sayıdadır. Köyde pansiyon olarak hizmet sunmakta olan evlerle ile alakalı bilgi almak için Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanıyla görüşmek yapmanın faydası olacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Lavanta Kokulu Köy'e Yakın Gezilecek Yerler

 Lavanta Kokulu Köy’e bir ziyaret gerçekleştirmişken, gezinizi iki günlük olarak düşünüp Isparta sınırları içerisinde bulunan Eğirdir Gölü’nü ve Burdur’da bulunan Salda Gölü’nü de mutlaka görmeniz gerekir. Hatta bölgedeki ilk gününüze Eğirdir Gölü ile Lavanta Kokulu Köy’ünü gezmeyi planlayabilirsiniz. Bölgede olduğunuzun ikinci gününüzde ise sabah erkenden Burdur’a giderek öncelikle Sagalassos antik kentini, sonrasında da Salda Gölü’nü ve güzelliklerini görebilirsiniz.