Malazgirt Nerede, Nasıl Gidilir? Malazgirt Gezilecek Yerler Nelerdir?

Malazgirt Nerede, Nasıl Gidilir? Malazgirt Gezilecek Yerler Nelerdir?

Binlerce yıldır antik dönemden yaşamakta olduğumuz çağa kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Malazgirt, özellikle de Türkler için önemli tarihi alanlardan biri olma niteliği barındırmaktadır.1071 tarihinde Malazgirt Savaşıyla birlikte Selçuklu sultanı Alparslan'ın Bizans'ı yenilgiye uğratmasıyla, Anadolu'nun kapıları Türklere ardına kadar açılmıştır.

Malazgirt Nerede?

 Malazgirt konum olarak Muş'un en doğusunda bulunmakta olup Muş'un bir ilçesidir. Sahip olduğu konum açısından ise Erzurum ili ve Ağrı ili ile Van ilinin orta noktasında bulunmaktadır. Özelikle de geçmişten yaşamakta olduğumuz çağa kadar birbirinden farklı medeniyetler ile pek çok tarihi ve kültürel yapıya ev sahipliği yapmış olan bir bölgedir. Bu özelliklerinden dolayı her yıl farklı noktalardan gelen yerli ve yabancı turist bölgeyi büyük bir ilgiyle ziyaret etmektedir.

 Malazgirt'e Nasıl Gidilir?

 Malazgirt'e ulaşım önemli bir konudur. Özellikle bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için Malazgirt'e nasıl gidilir sorunun yanıtı büyük önem taşımaktadır. Malazgirt'e ulaşım sağlamanın çeşitli alternatifleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki havayolu ulaşımı olmaktadır. Ayrıca kara yolu ve tren yolu ile bölgeye ulaşım sağlanabilmesi de mümkün olmaktadır. Haftanın 4 günü Malazgirt’e tren seferleri düzenlenmektedir. Bu sayede isteyen her yolcu tren yolu vasıtasıyla Malazgirt'e keyifli bir seyahat gerçekleştirme olanağına sahiptir.

 Haftanın 7 günü ve günde 3 yahut 5 sefer düzenleyen havayolu eşliğinde Malazgirt’e ulaşım konforlu bir şekilde sağlanabilmektedir. Sonrasında Muş üzerinden aktarmalı olarak Malazgirt'e karayolu aracı ile geçiş yapılabilmektedir. Her geçen gün gelişen karayolları vasıtasıyla otobüs seferleri veya bireysel araçlar ile rahatlıkla Malazgirt'e ulaşım sağlanması durumu söz konusudur.

 Malazgirt Gezilecek Yerler Nelerdir?

 Malazgirt sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile gezilebilecek pek çok güzelliği sınırları içerisinde muhafaza eden bir yer olma niteliği taşımaktadır. Bu doğrultuda gezilebilecek birbirinden güzel ve ilgi çekici nitelikteki yerler arasında:

 - 42 metre yüksekliğe sahip Zafer Anıtı

 - Yılanlı Kuyu

 - Tıkızlı Kalesi

 - Katerin Zincirli kalesi

 - Malazgirt ilçe merkezine 10 km mesafede bulunan Bostankale Kalesi

 - Malazgirt Ovası

 - Malazgirt ilçe merkezine 2 kilo metre uzaklıktaki Kız Köprüsü,

 - Selçuklu döneminden kalma olan Hatun Köprüsü

 - Urartu yapımı olan Dolabaş Höyüğü

 - Urartular'a ait Bostankale Höyüğü

 - Urartular'dan kalma Malazgirt Kalesi

 Malazgirt'te Neler Yapılabilir?

 Muş ilinin en güzel ve turistik ilçelerinden biri olan Malazgirt'e her yıl oldukça yoğun bir turist ziyareti söz konusu olmaktadır. Oldukça uzun bir geçmişe sahip olan Malazgirt bünyesinde pek çok doğal güzelliği, farklı dönemlerden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış ilgi çekici tarihi yapılara ve doğal güzelliklere ev sahibi yapmaktadır. Malazgirt'e yolu düşenlerin mutlaka yapması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkün olmaktadır:

 - Malazgirt ilçesinden 43,3 km uzaklıkta bulunan Ahlat Mezar Taşları ziyaret edilebilir.

 - Bölgeye özgü et lezzetlerini tadabilirsiniz.

 - Son derece ihtişamlı bir yapıya sahip olan Malazgirt kalesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 - Malazgirt ilçe merkezine sadece 2 kilo metre mesafede yer almakta olan ve tarihi atmosfere sahip olan Kız Köprüsü'nü ziyaret edebilirsiniz.

 Malazgirt'in Kuruluş Tarihi

 Muş ilinin bir ilçesi olma özelliği taşımakta olan Malazgirt'in kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber Urartu Kralı Menuas'ın burada bir şehir kurdurmuş olduğu, Menuas'ın Şehri anlamına gelmekte olan Menuahina'nın tarih içinde değişerek zaman içerisinde Malazgirt haline geldiği tahmin edilmektedir. Malazgirt, 1071 tarihinde yapılmış olan Meydan muharebesi ile adını Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazdırmış bir bölge olma özelliği taşımaktadır.

 Son derece uzun bir geçmişi bulunan bölgede keşfedilmeye değer nitelikte olan çok çeşitli tarihi yapıla ve kalıntılar bulunmaktadır. Bu bakımdan Muş ilinin turistik açıdan büyük öneme sahip olan bir ilçesi olma niteliği barındırmaktadır. Malazgirt ilçesi sınırları içerisinde bulunan çeşitli tarihi yapıları ve kalıntıları ziyarete gelen pek çok yerli ve yabancı turist bölgeye büyük ilgi göstermektedir.

 Malazgirt İlçesi, Muş İl Merkezine 135 kilometre mesafede yer almaktadır. Konum olarak ise Murat Nehrinin güneydoğu bölümünde bulunmaktadır. İlçe denizden 1550 metre yükseklikte bulunmaktadır. Oldukça geniş ova ve dağlarla kaplı olan bir yapısı bulunmaktadır. İlçenin kuzeydoğu kesiminde Katevin Dağı, güneydoğu kesiminde ise Süphan Dağı yükselmektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS