Meryem Ana Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir? İzmir Meryem Ana Kilisesi Tarihi Ve Özellikleri...

Meryem Ana Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir? İzmir Meryem Ana Kilisesi Tarihi Ve Özellikleri...

Meryem Ana Kilisesi, Türkiye'nin çok fazla ziyaretçi çeken ve önem taşıyan tarihi mekanlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Bu tarihi yapı özellikle de yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği ve ayrı bir ilgi gösterdiği tarihi yapılar arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı Meryem Ana Kilisesi, her yıl yerli ve yabancı pek çok turistin ilgi gösterdiği bir noktadır. Sahip olduğu tarihi dokusu ile görenleri kendisine hayran bırakan bir etki yaratmaktadır.

 Meryem Ana Kilisesi Nerede?

 Tarihi Meryem Ana Kilisesi, İzmir ilinin Selçuklu ilçesine yalnızca 9 km uzaklıkta yer almaktadır. Her yıl çok fazla sayıda kişinin öncelikli olarak ziyaret ettiği bu yer İzmir ilinin merkez ilçesinden yaklaşık olarak 80 km uzaklıkta bulunuyor. Kuşadası'na olan uzaklığı ise 30 km civarındadır.

 Büyüleyici bir mimariye sahip olan tarihi Meryem Ana Kilisesi, Bülbül Dağı yoluna yakın bir mevkide konumlanmıştır. Efes antik Kentinin de hemen üst kısmında ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Özellikle Hristiyan din inancına sahip olan ziyaretçileri burayı öncelikli olarak görmeye gelmektedir. Buraya sık sık gelerek hacı olmaktadırlar.

 Dolayısıyla Hristiyan inancına sahip olan insanlar burayı ziyaret ederek dini vecibelerini yerine getirebilme olanağına sahiptirler. Hristiyanlık dini açısından son derece maneviyatı yüksek olan bir yerdir.

 Meryem Ana Kilisesi'ne Nasıl Gidilir?

 Ulaşımı son derece kolay bir konumda olan Meryem Ana Kilisesine, Aydın ilinden gitmeyi düşünenlerin yaklaşık olarak 60 kilometrelik bir yolu kat etmesi gerekmektedir. Geçmiş tarihin günümüze bir yansıması olma niteliği barındıran Meryem Ana Kilisesine özel araçla olduğu kadar toplu taşıma araçları ile de son derece kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmesi söz konusudur.

 İzmir Meryem Ana Kilisesi Tarihi ve Özellikleri

 Tarihten günümüze dimdik ayakta kalabilmeyi başarmış olan yapılardan biri olan Meryem Ana Kilisesi, Hristiyanlık inancına göre hac yerlerinden biri olarak kabul görmektedir. Çok uzun bir geçmişe sahip olan yapı, 1891 yılında İzmir ili sınırları içerisinde yaşayan Lazaristler tarafından orman içerisinde keşfedilmiştir.

 1950 senesine gelindiğinde tarihi yapı üzerinde restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş olan bu kilise kutsal kabul edilmiştir. Hristiyanlığın merkezi niteliğine sahip durumda olan Vatikan 1952 senesinde Meryem Ana Kilisesini hac merkezi olarak ilan etmiştir.

 Meryem Ana Kilisesini, Papa 4. Paul 1967 tarihinde ziyaret etmiştir. Papa 2. Jean Paul ise 1979 senesinde kiliseyi ziyaret etmiştir. İnşa edildiği tarihi kesin olarak bilinmemekte olan kiliseyi ayrıca yakın bir tarihte papa 16. Benedict'de ziyaret edilmiştir. Meryem Ana Kilisesinde her sene 15 Ağustos da ayin düzenlenmektedir.

 Meryem Ana Kilisesinin bulunduğu konuma yaklaşırken yol kenarında bir hediyelik eşya dükkanı da hizmet vermektedir. Meryem Ana Kilisesine giriş esnasında saygıdan ziyaretçilerin başlarını örtmesi gerekmektedir.

 Kilise içerisinde bulunan mumları belli bir miktar bağış karşılığında ya da bağış yapmadan en fazla iki adet alarak dışarıda bulunan alana dike bilme olanağı söz konusudur. Meryem Ana evinde aşağı doğru indiği takdirde karşınıza üç adet çeşme çıkar. Bu çeşmelerden akan suların şifalı olduğuna inanılmaktadır.

 Hristiyanlık tarihi için son derece büyük öneme sahip olan bir yer olarak kabul edilmiş durumda olan Meryem Ana Kilisesi, pek çok kaynağa göre İsa'nın ölümünün sonrasında Meryem Ana İsa'nın Aziz St. Jeans tarafından buraya yerleştirildiği ve ölümüne kadar olan süreç içerisinde burada yaşadığı ifade edilir. Hristiyan Ortodokslar ise Meryem Ana'nın 63 yaşındayken Kudüs'te hayata gözlerini yumduğuna inanmaktadır. Fakat kutsal kitaplarda bu konuyla alakalı kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

 Kilisenin bahçesinde bir hayli etkileyici bir Meryem Ana heykeli ve orta kısmında ise vaftiz havuzu bulunmaktadır. Yapının bahçe kısmında fotoğraf çekimi yapılabilse de kilisenin içerisinde çekim yapılmasına izin verilmemektedir.

 Kilise bahçesinde üç adet çeşme bulunmaktadır. Buradan akan suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve ziyaretçiler buradan su doldurup içmektedir. Efes Meryem Ana Kilisesi bugün yalnızca Hristiyanlar tarafından değil her dinden insanın ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gelen ziyaretçiler dilek dilemek için mum dikmekte ve çeşitli kumaş ya da kağıtlara dileklerini yazıp dilek bağlama duvarına asmaktadır.

 Tarihi öneme sahip olan Meryem Ana Kilisesinin girişleri yabancı olan turistler için 35 TL olarak belirlenmiştir. Türk ziyaretçiler için ise yalnızca 10 TL ödemek yeterli olmaktadır. Meryem Ana Kilisesini ziyarete gelen araç sahipleri ayrıca otopark için 10 TL ödeyerek araçlarını park edebilme olanağına sahiptirler.

 Meryem Ana Kilisesi, Kasım ile Şubat ayları sürecinde sabah 08:00 ile akşam 17:00 arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Diğer aylarda ise Meryem Ana Kilisesinin kapıları ziyaretçilere sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında açılmaktadır. Bu saat dilimleri içerisinde bu yapıyı içeriden görme olanağı söz konusudur.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS