Milas Nerede, Nasıl Gidilir? Milas Gezilecek Yerler Nelerdir?

Milas Nerede, Nasıl Gidilir? Milas Gezilecek Yerler Nelerdir?

Milas Nerede, Nasıl Gidilir? Milas Gezilecek Yerler Nelerdir?

Antik kentleri ve baş döndürücü nitelikte el değmeden kalabilmiş bakir doğal güzelliklerinin yanı sıra göreni kendisine hayran bırakan plajlarıyla Milas, Türkiye'nin en özel köşelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda bol oksijenli temiz havası ve berrak suların hakim olduğu koyları ile birlikte yaz aylarının vazgeçilmez turizm destinasyonları arasında yer alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özellikle de unutulmaz nitelikte geçirilecek olan yaz tatili için Milas Türkiye'nin en çok tercih edilen yerlerinden biri olmaktadır. Akdeniz Bölgesi'nde Bodrum ile birlikte yerli ve yabancı turisti her yıl çok yoğun olarak çeken bir nokta oluşturmaktadır. Farklı yollar üzerinden bu yeryüzü cenneti olan bölgeye ulaşabilir ve eşsiz bir yaz tatili keyfini yaşanması mümkün hale gelebilir.

Milas Nerede?

Milas, Muğla ilinin 13 ilçesinden biri olma özelliğine sahiptir. Konum olarak ise Muğla'dan yaklaşık olarak 65 kilometre kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Bu sebeple Milas'a araçla 1 saat içerisinde varmak mümkün olmaktadır. İstanbul'dan yaklaşık olarak 10 saat kadar bir yolculuğun ardından bölgeye ulaşım mümkün olabilmekte olup 740 kilometre mesafede yer almaktadır.

Aydın ili üzerinden ise 95 kilometrelik bir yolun kat edilmesinin ardından Milas’a 1,5 saat içerisinde ulaşılabilmektedir. İzmir ili üzerinden yola çıkıldığında ise kat edilmesi gereken yol mesafesi 190 kilometre olup yaklaşık olarak 2,5 saat içerisinde ulaşım mümkündür. Milas, özellikle bulunduğu coğrafi bölge doğrultusunda hem Akdeniz hem de Ege bölgesinin özelliklerini barındıran özel tatil yöreleri arasında bulunmaktadır.

Milas'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin uzak olan noktalarından Milas’a bir yolculuk gerçekleştirilmek isteniyorsa bunun için en doğru ulaşım yöntemi havayolu olmaktadır. Milas'a ulaşım noktasında özellikle de Bodrum Havalimanı çok uygun bir konumda bulunmaktadır. Milas ile Bodrum arasında yer alan havalimanı sayesinde oldukça konforlu bir ulaşım sağlanabilir olmaktadır. Yaklaşık olarak Milas’a 15 kilometre uzaklıkta yer alan Havaalanı üzerinden uçak yolculuğu yapılmak suretiyle konforlu bir ulaşım sağlanabilir.

İstanbul ve Ankara illeri başta olmak üzere pek çok havalimanı farklı seferler üzerinden Bodrum havaalanına doğrudan ulaşım imkanı sunmaktadır. Bu sayede havaalanı üzerinden toplu taşıma araçları kullanılarak Milas'a geçiş son derece kolay ve konforlu bir hal almaktadır.

Diğer taraftan Adnan Menderes Havalimanı vasıtasıyla 203 kilometre mesafe üzerinden kolay bir ulaşım sağlanabilir olmaktadır. 150 kilometre uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı da yine kullanılabilecek olan son derece ideal alternatifler arasında yerini almaktadır.

Ege Bölgesi üzerinden ulaşım sağlanmak istenmesi durumunda İzmir-Aydın arasındaki karayolu kullanabilir. Bu yol bir adıyla Söke yolu olarak da bilinir. Doğu Bölgesi'nden ulaşım sağlanmak istediği durumlarda ise Muğla merkez - Yatağan yolu üzerinden ulaşım sağlanması mümkündür.

Milas Gezilecek Yerler Nelerdir?

Muhteşem güzelliklerle dolu keşfedilesi nitelikteki doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile kültürel bir miras olarak öne çıkan Milas, aynı zamanda ülkemizin en özel sahil kentleri arasında kendisine yer bulmuştur. Sahip olduğu bu niteliklerinden dolayı mutlaka gezilip görülmesi ve keşfedilmesi gereken oldukça fazla bölgeyi kendi sınırları içerisinde barındırdığını ifade etmek mümkün. Bu yerler arasında:

- Gümüşkesen Anıtı,
- Milas Müzesi,
- Milas Ağa Camii,
- Firuzbey (Kurşunlu) Camii,
- Çöllüoğlu Hanı,
- Baltalı kapı ve Su kemerleri,
- Gökçeler Kanyonu,
- Beçin Kalesi,
- Euromos Antik Kenti,
- Labranda Antik Kenti,
- Assos Antik Kenti,
- Herakleia antik kenti ve Milas Athena Tapınağı,
- Bafa Gölü,
- Şeytan Yalısı,
- Yediler Manastırı,
- İncirliin Mağarası,
- Uyku Vadisi,
- Milas Ören,

Yukarıda listelenmiş durumda olan tüm bu bölgeleri özellikle yaz aylarında Milas'ı ziyaret edecek olanların mutlaka keşfetmesi önemli bir yarar ve tatilcilere ayrı bir deneyim yaşatma durumu söz konusudur. Aynı zamanda Milas'ın pek çok farklı bölgesinde her biri bir diğerinden muhteşem olan plaj ve koyları bulunmaktadır. Bu koylar ziyaretçilerin güneş ve kumun yanı sıra denizin keyfini de en iyi şekilde çıkarma şansını yakalamasını mümkün kılmaktadır.

Milas her yıl oldukça yoğun bir şekilde yerli ve yabancı turistleri çeken en önemli sahil potansiyel semtleri arasında bulunuyor. Şehir kalabalığından uzaklaşarak mükemmel bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin vazgeçilmez yerleri arasında yerini alıyor. Destinasyona bağlı olarak bölgeyi ziyarete gelenlere farklı oteller üzerinden konaklama olanağı da söz konusu olan bir tatil beldesidir.