Ormanya Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Ormanya Tabiat Parkı'nda Neler Yapılır?

Ormanya Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Ormanya Tabiat Parkı'nda Neler Yapılır?

Ormanya Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Ormanya Tabiat Parkı'nda Neler Yapılır?

Doğal çevresi ile birlikte 4 bin dönümlük büyük alana yayılmış olan Ormanya Doğal Yaşam Parkı dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise, en büyük doğal yaşam alanıdır. Bitki ve hayvanların doğal ortamlarına en yakın bir ortamda yaşamaları için tüm gerekenlerin yerine getirildiği Ormanya Doğal Yaşam Parkı’ndaki tüm detaylar, ziyaretçiler için büyük bir titizlikle düşünülmüştür. Her yönü ile dünya standartlarında bir proje olan Ormanya, turistik kullanımın bir araya getirilmesi ve doğal yaşamın korunması için özgün bir model ortaya koyuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Ormanya Tabiat Parkı Nerede?

 Ormanya ismi verilen Uzuntarla Tabiat Parkı Kocaeli’nin Kartepe ilçesi ve D-100 karayolu kenarında yer alıyor. Avrupanın en büyük doğal yaşam parkı olarak da bilinen bu özel park ayda yaklaşık olarak 1 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Doğal yaşam parkında çocuk hayvanat bahçesi, yaban yaşam alanı, kamp alanı, piknik alanı, doğa parkurları, doğa okulu, kuş gözlem alanı gibi pek çok farklı bölge bulunuyor.

 Ormanya Tabiat Parkı'na Nasıl Gidilir?

 Ormanya’ya ulaşım oldukça kolaydır. Ormanya Kocaeli – Sakarya arası D-100 karayolu üzerinde yer alıyor. Kocaeli merkezinden bu bölgeye gitmek için de D-100 karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru ilerlerken Cengiz Topel Havaalanını ve Özdilek'ten geçtikten sonra yaklaşık 5 km sonra Ormanya tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Buradan da tabelaları takip ederek D-100 karayolundan çıkarak köprü altından yolun karşısına doğru geçerek Ormanya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüslerinden 281 ve 287 nolu Uzuntarla – Eşme otobüs hatlarını kullanarak Ormanya’ya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Otobüsler ise, Seka Tüneli bölgesinde bulunan batı terminalinden kalkıyor. Aynı zamanda sadece hafta sonları Kirazlıyalı, Derince, Körfez, İzmit D-100 istikameti boyunca Kirazlıyalı’dan saat 09:00 ve 13:00'de kalkan ve ücretsiz hizmet veren ring servisleri bulunuyor. Ormanya’dan geri dönüş seferleri ise, 11:00 ve 15:00 saatleri arasında yapılıyor. Sakarya yönünden gelen araçlar için de yolun karşı tarafında bulunan Ormanya’ya farklı bir giriş noktası bulunuyor.

 Ormanya Tabiat Parkı'nda Neler Yapılır?

 Ormanya Doğal Yaşam Parkı, 2018 yılında ziyarete açıldı ve günümüzde de gelişerek büyümeye devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süre kapalı kalan Ormanya çeşitli tedbirler alınarak yeniden ziyaretçilere açıldı. 2021 yılında bu bölgede hediyelik eşya ve Ormanya Hatıraları bulabileceğiniz bir Satış Ofisi de zamanda açılacak. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kocaeli ve Sakarya’ya hemen hemen eşit uzaklıklarda yer alan bu park gerçekten doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için harika bir seçenek oluyor. Çocuk hayvanat bahçesinde yer alan hayvanlar da çocuklardan çok yetişkinlerin ilgisini çekiyor, büyük ve küçükbaş hayvanların dışında çok sayıda kuş çeşitleri ve pek çok sürüngenin de yer aldığı bir bölüm de bulunuyor. Aynı zamanda bölgede hayvanat bahçesi dışında parkın çeşitli noktalarında kafeterya ve restoran olarak hizmet veren yeni yapılar yapılıyor.

 Ormanya'da mangal yakmak yasak. Hayvanat bahçesine yakın bir noktada yer alan Büyükşehir Belediyesi'nin iştirak şirketi olan Antik Kapı Restoranın bir cafesi bulunuyor. Bu cafenin de hemen yanında bir çocuk parkı yer alıyor. Çocuklar burada eğlenirken ebeveynler de rahatlıkla bir şeyler yiyebilir ve içebilir. Aynı zamanda yine Büyükşehir bünyesinde faaliyet gösteren Antik Köfte Restorantta köfte ekmek yiyebilirsiniz. Bu kafede fiyatlar çok uygun olduğu için gönül rahatlığı ile dilediğinizi yiyip içebilirsiniz. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Ormanya (Uzuntarla Tabiat Parkı) içinde küçükten büyüğe her yaştan kişinin ilgisini çekecek bir de hayvanat bahçesi yer alıyor. Ormanya’da yer alan Hayvanat Bahçesine ücretsiz giriş yapabilirsiniz. 

 Hayvanat bahçesinde ise, mutlaka bir tur atarak ve birbirinden güzel hayvanları görebilirsiniz. Aynı zamanda burada çocuklar ücretsiz bir şekilde atlara binebiliyor. Burada at bakıcısı eşliğinde çocuğunuzu ata bindirebilir ve onun gözlerindeki mutluluğu görebilirsiniz. 

 Hayvanat Bahçesinin uyulması gereken bazı kurallar bulunuyor. Hayvanları kişisel olarak beslemek ve hayvanat bahçesi sınırları içinde sigara içmek, hayvan barınaklarına yabancı olan herhangi bir madde atmak, fotoğraf çekerken flaş kullanmak gibi yasaklar bulunuyor. Ormanya'da 67 türde 768 adet hayvan çeşidi yer alıyor. Bu alanda çocuklarınız ile unutulmaz anlar yaşayabilir ve çok güzel anılar biriktirebilirsiniz. Hayvanat bahçesi içinde Büyükbaş, sürüngenlerin, küçükbaş hayvanların ve kuş çeşitlerinin bulunduğu pek çok bölüm bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı