Özdere Nerede, Nasıl Gidilir? Özdere Gezilecek Yerler Nelerdir?

Özdere Nerede, Nasıl Gidilir? Özdere Gezilecek Yerler Nelerdir?

Özdere, Ege'nin güzelliklerinden bir tanesidir. Burası sakin ve sessiz olduğu için özellikle yerli turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özdere, İzmir iline bağlıdır. Temiz denizi ve muhteşem doğası nedeni ile her sene yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaktadır. Burada her bütçeye uygun tatil seçenekleri bulmak mümkündür. 

Özdere Nerede, Nasıl Gidilir?

Özdere, İzmir ilinin Menderes ilçesine bağlı olan bir tatil beldesidir. İzmir merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Buranın güney ve batı bölgesinde Ege Denizi bulunur. Kuzeybatısında Seferihisar bölgesi, kuzeyinde Menderes ilçesi, doğu tarafında ise Torbalı ile Selçuk ilçeleri yer almaktadır.

Özdere, İzmir şehir merkezinin yaklaşık 70 km uzağında bulunur. Buranın güney bölümünde ise Ege Denizi vardır. Menderes'e yaklaşık 43 km, Seferihisar'a yaklaşık 44 km, Selçuk'a yaklaşık 31 km, Kuşadası'na yaklaşık 39 km, İzmir Adnan Menderes Havalimanına yaklaşık 50 km mesafede bulunmaktadır. 

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Özdere'ye en yakın havalimanı olma özelliğine sahiptir. Aralarında yaklaşık 50 km bir mesafe bulunmaktadır. Adnan Menderes Havalimanından Özdere'ye gitmek için iki farklı yol bulunur. Bunlardan biri İZBAN banliyö treni kullanılarak Geziemir Semt Garajına gelmek ve buradan Özdere dolmuşlarına binmektir. Bir diğer yol ise İZBAN banliyö treni ile Cumaovası Aktarma Merkezine gelerek 755 numaralı Özdere-Cumaovası aktarma otobüsüne binmektir. Ayrıca havalimanından araç kiralayarak da Özdere'ye gitmeniz mümkündür.

İzmir şehir merkezinden gitmek için belediye otobüsü ve dolmuş seçenekleri bulunmaktadır. Semt Garajından Özdere'ye giden dolmuşları kullanabilirsiniz. Buradan gitmek yaklaşık 1 saat sürmektedir. 

İzmir şehir merkezinden özel araç ile Özdere'ye gitmek isteyenlerin Gaziemir, Menderes, Ahmetbeyli güzergahı üzerinden gitmeleri gerekir. Trafiğin durumuna bağlı olarak yolculuk yaklaşık 1 ya da 1.5 saat sürmektedir.

Özdere Gezilecek Yerler Nelerdir?

Özdere'de bulunan Girintili Çıkıntılı Koylar tarih boyunca korsanlar tarafından kullanılmıştır. Buradaki Doğan Bey körfezinde yer alan Çıfıt Kalesi, Korsan Kalesi ismi ile de bilinmektedir. Mitolojik kahramanlar olan Zeus, Kybele, Artemis, Apollon'un da burada yaşadığı düşünülmektedir. Bunun yanında bölgede çok fazla tarihi mekan da bulunmaktadır.

Özdere yeşillikleri bol bir tatil beldesidir. Bu nedenle yapılacak pek çok aktivite bulunmaktadır. Piknik yapabileceğiniz, denize girebileceğiniz pek çok alan vardır. Zindancık, Göl yatağı, Koru, kuyu bükü koyları bunlardan birkaçıdır. Özdere'de oldukça güzel plajlar da bulunmaktadır. Burada tekneler ile geziler de düzenlenmektedir.

Özdere içerisinde pek çok tarihi mekan da bulunmaktadır. Efes, Claros, Notiobn, Lebedos, Teos Antik kentleri gezebileceğiniz tarihi yerlerdir. Özdere yaklaşık 7 bin yıllık bir tarihe sahiptir. 

Kalemlik Milli Parkı, Özdere beldesinin Çukuraltı Mahallesinde yer alır. Yaklaşık 40 hektarlık bir alanda bulunur. Bu alan Seferihisar ile Davutlar arasında yaklaşık 100 km uzunluğa sahip bir alan içerisinde yer almaktadır. 

Özdere halk plajı özel toprak ve iklim yapısı ile dikkat çekmektedir. Burada kızılçam ile meşe ağaçları sıklıkla bulunmaktadır. Bazı bölgelerde bulunan kayalıklar da dikkat çekmektedir. Parkın içerisinde yeme içme mekanları, dinlenme tesisleri, soyunma kabinleri, duş, otopark, tuvalet bulunmaktadır. 

Çuuraltı Plajı yaklaşık 250 metre uzunluğa sahiptir. Özdere merkeze yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunur. Deniz burada 10 metre derinliğe kadar ulaşabilmektedir. Özdere plajı, halka açık bir plajdır. Mavi bayraklı plajlar arasında yer almaktadır. 

Maydanoz Koyu, Ahmetbeyli beldesine yaklaşık olarak 2 km uzakta yer alır. Denizi sığ olması ile bilinir. Taşlık bir yapıdadır. Manzarası oldukça güzeldir. Özellikle nisan ve ekim aylarında pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Özdere Beldesinde pek çook plaj ve koy bulunur. En çok bilinen koylar Çukuraltı Plajı, Zindancık Koyu, Maydanoz Koyu, Göl Yatağı Koyu, Kuyubükü, Göktür Plajları şeklinde bilinmektedir. 

Burası Kuşadası, Çeşme ve İzmir Adnan Menderes Havalimanına yakın olduğu için bir geçiş noktası halini almıştır. Bunun yanında pek çok otel ve plaj da bulunmaktadır. Burası oldukça küçük olmasına rağmen 1000'e yakın turizm tesisi bulunur. Bunun yanında bölgede su altı ve kara avcılığı da oldukça popülerdir.

Özdere mutfağı ile de ünlüdür. Keşkek ile kulaklı çorbası oldukça ünlüdür. Tavuklu börek de burada sıklıkla tercih edilmektedir. Kuşadası ve çevresine gelen kişilerin Özdere beldesini de ziyaret etmesi gerekir. Buranın denizi oldukça temizdir. 

 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS