Pamukkale'de Gezilecek Yerler Nelerdir? Pamukkale'nin Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

Pamukkale'de Gezilecek Yerler Nelerdir? Pamukkale'nin Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

Pamukkale, Dünya üzerinde bir eşine daha olmayan ve baş döndürücü nitelikte bir güzelliğe sahip bir UNESCO Dünya Miras Listesi'nde kendisine yer alan ve herkesin en kısa zaman içerisinde mutlaka keşfetmesi gereken doğal zenginlikler arasında yerini almaktadır.

Pamukkale'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Pamukkale'nin güzelliklerini keşfetmeye başlayacağınız geziniz öncesinde bu bölgede gezilip görülmeye değer nitelikte yerler hakkında bilgi sahibi olmanızda büyük yarar olacaktır. Bu yerlerden başlıcaları:

- Pamukkale Travertenleri: Pamukkale gezilecek yerler listesinde ilk sırayı hiç şüphesiz Pamukkale Travertenleri almaktadır. Su kaynaklarının içerisinde bulunan karbondioksitin uçması ve su içerisindeki kalkerin çökmesi sonucunda kristalleşmiş olan Pamukkale Travertenleri'ni görmeden Pamukkale'den dönülmez.

- Pamukkale Antik Havuz: Pamukkale'nin bir diğer önemli simgesi de Pamukkale Antik Havuzu olmaktadır. Bu havuz sahip olduğu şifalı sularıyla dünyanın sayılı havuzlarından birini oluşturmaktadır. Antik Havuz'un içinde bulunan sütunlar bir hayli ilgi çekicidir. M.Ö. 7. yüzyılda meydana gelmiş olan bir deprem sonrasında oluşan Pamukkale Antik Havuz'u da, Pamukkale'de gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir.

- Karahayıt Kaplıcaları: Pamukkale'de bulunan termal kaplıcaların bir uzantısı olan Karahayıt Kaplıcaları. Pamukkale'nin çok az ilerisinde, Karahayıt kasabasında konumlanmış durumdadır. Suyun içerisinde bulunan bileşimler, Pamukkale kaynakları ile son derece önemli ölçüde bir benzerlik göstermektedir. İçme suyu olarak da kullanılabilir nitelikte olan Karahayıt Kaplıcaları çok çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelmektedir.

- Hierapolis Antik Kenti: Travertenlerin hemen üzerinde konumlanmış olduğundan dolayı Hierapolis Antik Kenti'ni gezmekte ziyaretçiler için son derece kolay olacaktır. Hierapolis Antik Kenti'nin giriş kapısına işlenmiş olan Medusa figürü, Roma döneminde inşa edilmiş olan zafer kapısı, Zafer Yolu ve daha birçok ilginç özelliğe sahip tarihi eseri ile Hierapolis Antik Kenti, Unesco Dünya Miras Listesi'nde de yer almış durumdadır.

- Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi: 1984 senesinden buyana ziyarete açık durumda olan Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, geçmiş tarihlerde Hierapolis Antik Kenti'nin Roma hamamı olarak kullanılmaktaydı. 3 salondan oluşan müze içerisinde son derece ilgi çekici eserler sergilenmektedir.

Pamukkale'nin Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Denizli’nin Pamukkale İlçesi son derece köklü olan tarihi, zengin kültürel yapısı ve benzersiz güzelliğe sahip doğal güzellikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin tercih ettiği seyahat noktalarından biridir. İlçede gezip görebileceğiniz birçok tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

Pamukkale'nin tarihi M.Ö. 261 yılında Suriye Kralı 2. Antiyokustheos tarafından kurulmasıyla birlikte başlamıştır. Bu dönemde Pamukkale'ye, Laodikya adı verilmiştir. Bu bölgeye Türklerin gelişi ise 1070’li yıllarda olmuştur. Türkler il olarak Pamukkale bölgesine yerleşmişlerdir. Germiyanoğulları ise 1390 senesinde Osmanlı Devleti’ne çeyiz olarak Denizli ve havalisini devretmiştir.

Pamukkale, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edilmesinden sonra kurtuluş mücadelesine başlamıştır. Mücadele 1919’dan 1922 yılına dek sürmüştür. Tarihin izlerini muhafaza etmeyi büyük ölçüde başarmış olan bölgede gezilip görülmeye değer nitelikte pek çok tarihi güzellik bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

- Hierapolis Antik Kenti
- Nekroller
- Laodikya Antik Kenti
- St. Philippe Martrian Kilisesi
- Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi
- Apollon Tapınağı
- Kleopatra Antik Havuzu

İlçenin sınırları içerisinde gezilip görülebilecek doğal güzellikleri arasında:

- Kaklık Mağarası,
- Pamukkale Travertenleri,
- Yeşildere Şelalesi,
- Kleopatra Havuzları,
- Karahayıt Kaplıcaları
- Pamukkale Natural Park öne çıkmaktadır.

Pamukkale Nerededir?

Pamukkale, ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri niteliği barındıran yerler arasında bulunmaktadır. Dünya çapında önemli bir üne sahip durumda olan travertenleriyle göz kamaştıran bir yapıya sahiptir. Yakın bir süreç içerisinde ilçe olma niteliğine kavuşturulmuş olan Pamukkale, UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki yerini halen muhafaza etmeyi sürdürmektedir. Özellikle de bahar ayları, Pamukkale'yi keşfetmek için en ideal olan dönemler olmaktadır.

Pamukkale, Ege Bölgesi’nin doğusunda bulunmakta olan Denizli ilinin şehir merkezine yaklaşık olarak 22 km mesafede yer almaktadır. Denizli’nin ilçesi olma niteliği barındıran Pamukkale, Büyük Menderes Nehri’nin kollarından biri olan Çürüksu Çayı’nın doğduğu alanda bulunmaktadır. İlçenin kuzey kesiminde Güney, batı kesiminde Buldan, Sarayköy ve Merkezefendi, doğu kesiminde Çal ve Honaz, güney kesiminde ise Tavas ilçeleri yer almaktadır.

Pamukkale'ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale'ye karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bundan dolayı son derece kolay ulaşılabilen bir rotasyon olma özelliği barındırmaktadır.

Pamukkale’ye havayolu ile ulaşımda; Denizli Çardak Havalimanı’nda inilerek Pamukkale’ye ulaşım sağlayabilmesi mümkün olmaktadır.

Pamukkale’ye otobüs ile ulaşımda; Pek çok sayıda otobüs firması direkt olarak Denizli Otobüs Terminali’ne geliş yapmaktadır. Denizli Otogarı’ndan Pamukkale ilçesine yaklaşık olarak 18 km mesafe bulunmaktadır. Otogarda inilmesinin ardından otobüs, minibüs yahut taksi kullanılarak ilçeye varılabilir.

Pamukkale’ye tren ile ulaşımda; Pamukkale Ekspresi’nin kullanılması gerekmektedir.

Pamukkale’ye özel araç ile de ulaşım son derece kolay bir şekilde mümkün olabilmektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS