Polonezköy Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Polonezköy Tabiat Parkı'nda Neler Var?

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Polonezköy Tabiat Parkı'nda Neler Var?

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Polonezköy Tabiat Parkı'nda Neler Var?

Türkiye sahip bulunduğu doğal ve tarihi güzellikleri ile tartışmasız bir turizm cennetidir. Fakat son yıllarda bilinçli bir şekilde turizm sektörüne yatırım yapılmış olması bu alandaki gelişmelere hız kazandırmıştır. Peki, Polonezköy Tabiat Parkı nerede, nasıl gidilir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Turizm konusunda yaratılan bu farkındalık sayesinde özel sektörde ciddi yatırımlarla turizmin mesafe almasına katkı sağlamıştır. Bugün ülkemizde sadece deniz ve kumdan ibaret bir turizm anlayışı yoktur. Sağlık turizminden, kış turizmine, trekking organizasyonlarından, yamaç paraşütü, gastro turizmine kadar son derece geniş bir yelpazede ve spesifik turizm alanlarında Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. 

 Yabancı turist sayısındaki artışın yanı sıra yerli turistin de ilgisi artmış ve ülkede ciddi bir yerli turist furyası oluşmuştur. Bu sevindirici gelişmede elbette yapılan yatırımlar, tanıtımlar ve destinasyon çeşitliliğinin önemi büyüktür. Bilhassa hafta sonu kısa tatiller büyükşehir insanının sıklıkla tercih ettiği bir seçenektir. İstanbul ve çevresi için 1994 tarihinde açılan Polonezköy Tabiat Parkı böylesi güzel bir seçenek oluşturmaktadır. 

 Polonezköy Tabiat Parkı Nerede?

 İstanbullular başta olmak üzere çevreden ziyaretçilerin en fazla tercih ettiği bir tabiat parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul'da bulunmaktadır. İstanbul'un Beykoz ilçesinden ve ormanlar içerisinde yer alan Polonezköy doğal bir tabiat parkıdır.

 Polonezköy İstanbul'un en büyük tabiat parkıdır. Yaklaşık 3 bin hektarlık bir alana sahip olan Polonezköy yoğun biçimde hem yurtiçinden hem de yurtdışından ziyaretçi çekmektedir. 1994 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından doğal koruma alanı ilan edilen Polonezköy o tarihten bu yana milyonlarca ziyaretçi ağırlamıştır ve yoğun ilgi görmektedir.

 Polonezköy Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

 Hafta sonu şehrin kalabalığından biraz da olsa kurtulmak, temiz hava almak ve dinlenmek için tercih edilen Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul'da bulunmaktadır. Aynı zamanda İstanbul'un en büyük tabiat parkı unvanına da sahip bulunan Polonezköy tabiat parkına ulaşım da oldukça kolaydır. Polonezköy Tabiat Parkına ulaşım seçeneklerine göz atıldığında:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toplu taşıma seçenekleri arasında ne yazık ki metro bulunmamaktadır. Polonezköy Tabiat Parkı'na herhangi bir metro seferi mevcut değildir.

Polonezköy Tabiat Parkı'na toplu taşıma seçeneği olarak sadece otobüs bulunmaktadır. İstanbul Beykoz ilçesinden Polonezköy Tabiat Parkı'na direkt olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Yani Beykoz ilçesinden kalkan bu otobüsler ile kolaylıkla Polonezköy Tabiat Parkı'na ulaşılabilir.

Özel otomobil ile Polonezköy Tabiat Parkı'na gitmek için otoban üzerinden gidilebilir. Polonezköy Tabiat Parkı tabelalarını takip ederek kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Polonezköy Tabiat Parkı'na giriş ücretsizdir.

Ancak Polonezköt Tabiat Parkı içerisinde bulunan işletmelerden faydalanmak için ücret ödenir. Bu ücretler işletmelere göre farklılık göstermektedir. Polonezköy Tabiat Parkı'nda dört farklı işletme mevcuttur bunlardan hangisi tercih ediliyorsa ona göre ücret ödenmektedir.

Polonezköy Tabiat Parkı ziyaret saatleri şu şekildedir. Park, haftanın her günü saat 07.00-00.00 arası hizmete açıktır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Polonezköy Tabiat Parkında Gezilecek Yerler

 1994 yılından beri İstanbul'da nefes alınan, hafta sonları kısa tatil ve dinlenmeler için vazgeçilmez yerler arasına giren Polonezköy Tabiat Parkı'nın her geçen gün ziyaretçi sayısı artmaktadır. Bu haklı ilginin sebebi Polonezköy Tabiat Parkı'nın eşsiz doğal güzellikleri, temiz havası ve elbette yakınlığıdır. Polonezköy Tabiat Parkı'nda mutlaka ziyaret edilmesi gereken bazı yerler bulunmaktadır. Buraları gezmek kesinlikle önerilmektedir:

Polonezköy Arıcılık Müzesi: Özel bir konu üzerine olan bu müzenin de mutlaka görülmesi önerilmektedir.

Czestochova Meryem Ana: Polonezköy'ün sakladığı eşsiz güzelliklerden birisi olan Meryem Ana mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Zofia Rizi Anı Evi: Mutlaka görülmesi gereken ve Zosia teyzenin anı evi olarak da bilinen keyifli bir gezi noktasıdır.

Polonezköy Tabiat Parkı: Esasında Polonyalı köylülerin yaşadığı bir köy olan Polonezköy'ün sakinleri 1775 yılında göç eden insanların köyü olmuştur. Polonya'nın işgal edilmesi ile bu işgalden kaçarak gelen insanların yaşadığı bir köydür. İşte buradaki Polonezköy Tabiat Parkı, metropolün stres ve kalabalığından bir kaç saat veya gün soluklanmak için insanların kaçıp geldikleri tabiat parkıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Polonezköy Tabiat Parkında Yapılacak Şeyler

 Bilhassa İstanbul'dan hafta sonu ziyaretçi akınına uğrayan Polonezköy Tabiat Parkı'nda yapılacak pek çok şey bulunmaktadır. Öncelikle uzun yürüyüşlerle yeşilin ve temiz havanın tadını çıkarmak gerekmektedir. 

 Polonezköy Tabiat Parkı'nda mangal yapmak serbest olduğu için aile veya arkadaşlarla keyifli mangal partisi yapılabilir. Bisiklet yolları da bulunduğundan rahatlıkla bisiklet binilebilir. Polonezköy Tabiat Parkı'nda birbirinden güzel köy kahvaltıları sunulmaktadır. Doğal güzellikleri kadar meşhur olan tereyağı, balı ve kirazı da mutlaka denenmelidir.