Saitabat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Saitabat Şelalesi'nde Neler Yapılır?

Saitabat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Saitabat Şelalesi'nde Neler Yapılır?

Saitabat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Saitabat Şelalesi'nde Neler Yapılır?

Saitabat Şelalesi, Bursa’nın en güzel köyleri arasında yer alır. Bu şelale ise, Saitabat Köyü’nün hemen girişinde yer alıyor. Saitabat Şelalesi, şehir merkezine ortalama olarak 12 km uzaklıkta yer alıyor. Bu şelale, çınar ağaçlarıyla ve yemyeşil çimenlerle çevrili bir alandır. Gerek muhteşem atmosferi gerekse temiz havası ve doğal güzelliği ile dere kenarında yer alan restoranlarıyla gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Saitabat Şelalesi Nerede?

Saitabat Şelalesi, Bursa’nın Kestel ilçesi sınırları içinde yer alır. Uludağ’ın zirvelerinden gelen kaynak ve kar sularının birleşimi sonucunda biriken sular bu noktada yükseklik farkı ile bir şelale ortaya çıkarıyor. Yıllarca aynı noktadan akan su yolu zamanla bir kanyon oluşturmuş ve şelalenin dökülmüş olduğu noktada harika bir doğal bir yapı meydana gelmiştir.

Güvercinlik ismi ile de bilinen bilinen şelalenin debisi, yaz aylarında zamanla azalır. Bursa merkezine yakın olduğu ve muhteşem doğası ile harika bir mesire alanı olan bu bölgede yer alan işletmelerde pek çok yemek çeşidi, piknik alanı ve alabalık yer alır.

Saitabat Şelalesi'ne Nasıl Gidilir?

Saitabat Şelalesi, Bursa’nın Kestel ilçesinde yer alan ve son zamanlarda popülerliğini arttırmış olan bir şelaledir. Kendi aracınızla Bursa - Ankara istikametini takip ettikten sonra Saitabat Şelalesi tabelası sizi karşılayacak. Tabelaları takip ederek kolay bir şekilde Saitabat Köyü’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şelale köye çok yakın konumda yer alıyor.

Bursa merkezden bu bölgeye yolculuk ise, yaklaşık olarak yarım saat kadar sürüyor. Hafta sonu ve bayram gibi özel günlerde şelale ve çevresi oldukça kalabalık oluyor. Bölgeye daha çok piknik yapmak isteyenler ve ailece temiz hava alarak hoş vakit geçirmek isteyenler geliyor. Bu nedenle de fırsatınız varsa buraya hafta içi gelirseniz burada daha rahat yer bulabilirsiniz. Bölgeye en rahat ulaşım yolu ise, araç kiralayarak bölgeye ulaşmak ya da kendi aracınızı kullanmaktır.

Şehir merkezinden köye kendi aracınız ile ulaşmak istiyorsanız, öncelikle Ankara yoluna çıkmanız gerekiyor. Aynı zamanda Ankara yolundan da Kestel kavşağını görene kadar hiç sapmadan dümdüz gitmeniz gerekiyor. Kestel kavşağından sağ tarafa dönerek yolu takip ettiğiniz zaman tabelalar yardımı ile köye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, şelaleye ulaşım için, BURULAŞ D/19 ve D/20 otobüslerini tercih edebilirsiniz. Ama şelaleye otobüslerin hangi saatlerde geldiğini kontrol etmeniz gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Belediye otobüslerinden D19 ve D20 numaralı hatları kullanarak rahatlıkla bölgeye ulaşılabilirsiniz. Bölgeye kendi aracınızla gidecekseniz erken saatlerde bölgeye gelmeniz gerekiyor. Piknik yerleri ücretli olduğu için ilerleyen saatlerde yer bulmakta önemli ölçüde zorlanabilirsiniz. Şelale yakınında ücretli olarak hizmet veren bir otopark da yer alıyor.

Saitabat Şelalesi'nde Neler Yapılır?

Bursa’nın kültürel ve tarihi değerlerini keşfettikten sonra kendinizi doğanın kucağına bırakabileceğiniz en güzel manzaraya sahip olan en keyifli yerlerden birisi olan yerlerden birisi de Saitabat Şelalesi'dir. Uludağ’ın yemyeşil eteklerinde yer alan bu özel şelale yaz sıcağından kaçmak isteyen kişilerin uğrak noktası oluyor. Aynı zamanda bu şelale, aynı zamanda doğal bir klima görevi görüyor. İlkbahar aylarında şelalenin debisi de yükseliyor ve yaz aylarında su seviyesinde azalma görülüyor. Şelalenin buz gibi suyuna ayaklarınızı sokarak dinlenebilir ve bu tabiat harikasının tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Burada bulunan rengarenk papağanlar da bölgeye ayrı bir hava katıyor. Aynı zamanda belirli bir ücret karşılığında papağanlarla fotoğraf da çektirebilir ve anılarınıza eğlenceli kareler ekleyebilirsiniz.

Bölgeye erken saatlerde gelirseniz sakin bir ortamda muhteşem manzaranın eşliğinde birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Saitabat Şelalesi’nin çevresinde aynı zamanda çok sayıda restoran bulunuyor. Kahvaltınızı su sesinin kuş sesleri ile karıştığı salaş restoranlarda yapabilir ya da bu restoranlarda öğle yemeğinde alabalık keyfi yapmayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda şelale yakınlarında ailenizle birlikte piknik yapabileceğiniz ve gün boyu serinlikte, mangal yakarak eğlenebileceğiniz güzel mesire alanları da bulunuyor.

Uludağ’ın eteklerinde buz gibi suyu ile ünlü olan Saitabat Şelalesi’nde keyifli bir doğa gezisi yapmak, şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzakta tabiatın tadını çıkarmak istiyorsanız bölgeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bazı dönemlerde Şelalenin döküldüğü noktada yüzen insanları görebilirsiniz. Şelalenin bulunduğu ortam, bölgenin güzel ve uğrak bir tesis haline gelmesini sağlamıştır. Aynı zamanda yol kenarında bulunan köy ürünleri satan insanlardan organik ürünler de satın alabilirsiniz.