Sarımsaklı Plajı Nerede? Sarımsaklı Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir?

Sarımsaklı Plajı Nerede? Sarımsaklı Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir?

Sarımsaklı Plajı Nerede? Sarımsaklı Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir?

Sarımsaklı Plajı Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunuyor. Ayvalık'ın Küçükköy beldesinde yer alan Sarımsaklı Plajını adının da ilginç bir hikayesi vardır. Bu bölgeden çıkarılan ve kilise ile ev yapımında kullanılan sarımsı taşlar vardır. Sarımsaklı Plajı da ismini bu sarımsı taşlardan almıştır. 15. yüzyıldan itibaren Sarımsaklı ve çevresinde yerleşik hayatın başladığı bilinir. Sarımsaklı bölgesi tarih te de çok önemli bir yere sahiptir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Osmanlı Devletine vergi ödemekle mükellef olan Midilli Adası Prensi Gateluzio vergilerini geciktirince Fatih Sultan Mehmet Midilli'ye donanma gönderir. Bu şekilde Midilli Adası alınır. Böylece bölgeye yeniçeriler yerleştirilir. 1983-1913 yıllarında ise Yugoslavya'dan ve Yunanistan'dan gelen Türkler bu bölgeye yerleştirilir.

Sarımsaklı Plajı Nerede?

Türkiye'nin en uzun plajları arasında yer alan Sarımsaklı Plajı, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunuyor. Önemli tatil merkezlerinden Ayvalık'ın Küçükköy beldesinde Sarımsaklı Plajı yer alıyor. Aynı zamanda Sarımsaklı Plajı her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Herkes tarafından beğenilen Sarımsaklı Plajı doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Akdeniz ikliminin yaşandığı Sarımsaklı Plajında kışlar ılık ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak oluyor. Öğle vakitlerinde ise imbat ya da meltem serinliği yaşanır. Bölge halkı ise turizm ile geçimini sağlıyor. Aynı zamanda hayvancılık ve tarım sektörü ön plana çıkıyor.

Sarımsaklı Plajı Ücretli mi?

Doğal güzellikleri olan Sarımsaklı Plajına girişler ücretsizdir. Bu plaja gelmek isteyenler de ancak şemsiye ve şezlong kiralayabilirler. Plajda kullanılan şemsiye ve şezlonglar kiralanacağı için belirli bir bedel ödenebilir. Bunun yanı sıra çevre illerden ve şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistler plajda zaman geçirebiliyorlar. Kuzey Ege'de yer alan Sarımsaklı Plajı aynı zamanda bir halk plajıdır. Bu nedenle giriş için herhangi bir ücret verilmiyor.

Sarımsaklı Plajı'na Nasıl Gidilir?

Sarımsaklı Plajı'na ulaşım oldukça kolaydır. Ayvalık'ın otel ve plaj bölgesinde yer alan Sarımsaklı Plajı Ayvalık merkeze 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bunun yanı sıra 7 kilometre uzunluğunda yer alan Sarımsaklı Plajı 100 metre enindedir. Balıkesir ile Sarımsaklı Plajı arası 130 kilometredir. Bu da yaklaşık 1 saat 30 dakika yol sürmektedir. Bursa ile Sarımsaklı arası yaklaşık 280 kilometre sürerken yol ise yaklaşık 520 kilometredir. Özel araç ile yolculuk yapıldığında bu da 7 saat 10 dakika sürüyor.

Sarımsaklı Plajının Özellikleri Nedir?

Ayvalık'ta yer alan Sarımsaklı Plajı eşsiz ve doğal güzellikleri bulunan bir plajdır. Sarımsaklı Plajları olarak bilinen yerde de 22 ayrı plaj bulunuyor. Bu bölgede konaklama seçenekleri arasında kamplar ve oteller de yer alıyor. Her bütçeye uygun olarak birbirinden güzel oteller yer alıyor. Gündüz plajda zaman geçiren tatilciler sonrasında teknede ve ya eğlence mekanlarında eğlenebiliyorlar. Güzel bir tatil bölgesi olan Sarımsaklı Plajı'nda eşsiz gün batımı izlenebilir. Aynı zamanda temiz ve ince kumlu plajda denize girilebiliyor. Mavi bayraklı olan Sarımsaklı Plajında deniz de oldukça berrak ve tertemizdir. Turkuaz renkli deniz de güzel bir görünüme sahiptir.

Sarımsaklı Plajı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sarımsaklı Plajı, Kuzey Ege'de denize girilebilecek en güzel plajlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra Halk Plajı olan Sarımsaklı Plajı 7 kilometrelik sahil şeridinden oluşuyor. Tamamen kumluk bir bölge olan Plajın en önemli özelliği kumların vücuda yapışmıyor olmasıdır. Turkuaz rengi deniz ve ince kumu ile Sarımsaklı Plajı da doğal bir güzellik olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Sarımsaklı Plajı çevresinde 6 kamp, 9 turizm işletmesi, 2 adet işletme, 59 adet de konaklama tesisi bulunuyor. Ayrıca 160 tane de restoran, bar, disko gibi işletmeler bulunuyor.

Sarımsaklı Plajı, tatil yapmak için oldukça önemli bir bölgedir. Çevre illerden ve yurtdışından gelen pek çok turist denize girmek için Sarımsaklı Plajı'na girebilirler. Aynı zamanda tatillerini bu bölgede geçirmek isteyen kişiler konaklamak için otel ve pansiyonlarda kalabilirler. Her bütçeye uygun otel ve ya pansiyon bulunabilir. Ayrıca doğa turizmi yapmak isteyenler plajda bulunan kamp bölgelerinde kamp da yapabilirler. Bölgede bulunan Şeytan Sofrasında gün batımı da güzel bir biçimde izlenebilir. Ayrıca Cunda Adası'nda ve Ayvalık Merkezindeki eğlence mekanlarına da gidilebilir. Eşsiz doğası ile birlikte Sarımsaklı Plajı her yıl pek çok turisti ağırlıyor.