hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Schengen vizesi ne kadar, kaç TL oldu? Schengen vizesi çocuk, yetişkin ücreti 2024…

  Schengen vizesi ne kadar, kaç TL oldu Schengen vizesi çocuk, yetişkin ücreti 2024…
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Slovenya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu’nun Schengen vizesi ücretlerine yüzde 12 zam yaptığını duyurdu. Schengen vize ücretlerinin güncellenmesine ilişkin kararın bu hafta resmileşmesi bekleniyor. Yeni fiyatların ise 11 Haziran'da yürürlüğe gireceği öngörülüyor. İşte Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden herhangi birine seyahat edenlerin seyahat başına turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vize olan Schengen vizesinin yeni ücreti...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Komisyonu, başvuru ücretlerine zam yapılmasına ilişkin teklifi şubat ayında sunmuştu. Buna göre, AB'nin uygulamakta olduğu Schengen vizesi ücretleri arttı. Schengen vize ücretinin fiyatı her üç yılda bir güncelleniyor. Vize ücretleri 2020 yılında 60 eurodan 80 euroya yükseltilmişti.

  Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden herhangi birine seyahat edenlerin seyahat başına turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vizedir. Vize sahiplerinin herhangi bir Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden herhangi birinden dönüş yapmasına izin verir. Schengen Bölgesi içinde gümrük kontrolleri yoktur. Schengen vizesi, Avrupa'da birden fazla ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için büyük kolaylık sağlar, çünkü tek bir vize ile birden fazla ülkeye giriş yapılabilir.

  SCHENGEN VİZESİ KAÇ TL 2024?

  Slovenya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu’nun Schengen vizesi ücretlerine yüzde 12 zam yaparak yetişkinler için 90 euroya (3 bin 150 lira) çıkardığını duyurdu. 6-12 yaş arası çocukların vize ücreti 40 eurodan 45 euroya yükseldi. AB’de düzensiz olarak kalan vatandaşlarının geri kabulü konusunda iş birliği yapmayan ülkelerin vatandaşları, komisyonun kararıyla 135 veya 180 euro vize ücreti ödeyecek. Teklife göre Schengen vizesi uzatma ücreti 30 euroda sabit kalacak. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Schengen vizesi ne kadar, kaç TL oldu Schengen vizesi çocuk, yetişkin ücreti 2024…SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

  Schengen vizesi, Avrupa'nın Schengen Bölgesi içindeki ülkeler arasında seyahat etmek için gereken bir vize türüdür. Bu vize ile, vize sahibi kişiler Schengen Bölgesi'ndeki 26 ülkeyi kısa süreli (90 güne kadar) ziyaret edebilirler. Schengen vizesi almak isteyenler, genellikle turistik, iş veya aile ziyareti gibi nedenlerle başvuruda bulunur.

  SCHENGEN BÖLGELERİ NERELER?

  Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'den oluşuyor. Söz konusu 26 Schengen ülkesine 60'tan fazla ülke vatandaşı vizesiz seyahat edebilirken, 100'ün üzerinde ülke vatandaşlarından ise vize talep ediliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow