Seferihisar Nerede, Nasıl Gidilir? Seferihisar Gezilecek Yerler Nelerdir?

Seferihisar Nerede, Nasıl Gidilir? Seferihisar Gezilecek Yerler Nelerdir?

Seferihisar Nerede, Nasıl Gidilir Seferihisar Gezilecek Yerler Nelerdir
expand

Seferihisar, İzmir ilinin oldukça güzel ilçelerinden bir tanesidir. Tatil yapmayı düşünenlerin yazın tercih ettiği beldelerden biri olması ile de bilinmektedir. Burada uygun fiyatlı oteller ve pansiyonlar da bulunmaktadır. Seferihisar, Sığacık ismi ile de bilinmektedir. Her sene yerli ve yabancı pek çok turist bu bölgeyi ziyarete gelmektedir. Denizi de oldukça güzel olması ile bilinmektedir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Seferihisar Nerede, Nasıl Gidilir?

Seferihisar, İzmir iline bağlı olan bir beldedir. Burası Sığacık ismi ile de bilinmektedir. İzmir merkez ile Seferihisar arası yaklaşık 52 km mesafedir. Bu nedenle 50 dakika gibi kısa bir sürede ilçeye ulaşmak mümkündür. Alaçatı ile Seferihisar arası 76 km mesafedir. Bu da yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ankara ile İzmir Seferihisar arası 641 km'dir. İstanbul ile arasındaki mesafe ise 625 km'dir.

Seferihisar Gezilecek Yerler Nelerdir?

Seferihisar, İzmir'in güneyinde bulunan oldukça şirin bir ilçedir. İzmir merkezden yaklaşık 52 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araç ile ya da otobüs ile kolaylıkla gidilebilmektedir. Seferihisar içerisinde Sığacık isimli bir sahil kasabası da bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda tatil yapmayı düşünen kişilerin tercih ettiği yerlerden bir tanesidir.

Seferihisar'da ekonomik faaliyetler genellikle tarımcılık ile sağlanmaktadır. Özellikle zeytincilik bölgede çok sık yapılmaktadır. Nüfusun yaklaşık %80'lik kısmı tarımla uğraşmaktadır. Geriye kalan kısım ise turizm ve balıkçılık ile uğraşmaktadır.

Seferihisar'a gelen ziyaretçilerin mutlaka Sığacık'a da uğraması gerekmektedir. Burası Türkiye'deki ilk CilttaSlow olması özelliğine sahip olan özel bir kasabadır. Kaliteli ve huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin mutlaka bu sahil kasabasını görmesi gerekmektedir. Denizi oldukça temiz ve berrak olması nedeni ile dikkat çekmektedir. Bunun yanında her Pazar kurulan Yöresel Pazar da ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Burada bulunan Antik Kent ve Doğa okulu da gelen yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Gezilip görülecek yerlerin bolluğu sebebiyle tatilcilerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir.

Teos Antik Kenti, Seferihisar'da bulunmaktadır. Bu antik kent zeytin ağaçları içerisinde doğa ile iç içedir. Doğa yürüyüşü yapmayı sevenler tarafından da burası görülmeye değerdir. Teos Antik Kenti yaklaşık M.Ö.1000 yıl öncesinde Akalardan kaçan Giritliler tarafından inşa edilmiştir. Bu antik kentin oldukça güçlü sütunları bulunmaktadır.

Teos Antik Kenti içerisindeki kalıntılar oldukça büyük bir bölgede yayılmış şekildedir. İçerisinde hala konserlerin verildiği bir amfi tiyatro da bulunmaktadır. Bir saat gibi kısa sürede antik kenti kolaylıkla gezmeniz mümkündür.

Sığacık kasabası görülmesi gereken yerlerden biridir. Seferihisar'a yaklaşık 5 km bir uzaklıkta bulunur. Arnavut kaldırımlı sokaklarında birbirinden güzel cumbalı, avlulu evler bulunmaktadır. Sığacık Plajı da oldukça temiz ve deniz açısından da muhteşem bir yerdir.

Sığacık Kalesi, limanın hemen yakınında bulunmaktadır. Bu kalenin Selçuklu döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Fakat depremler sebebi ile zarar gören kale Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerinde restore edilmiştir.

Sığacık Pazarı gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Bu pazar içerisinde pek çok yerel ürün bulunmaktadır. Pazarda satılan tüm ürünler yörede üretilen ürünlerdir. Bunun yanında üreticiler tarafından satılmaktadır.

Seferihisar'ın en meşhur yerlerinden biri de Seferihisar Doğa Okuludur. Bu okul Sığacık'a yaklaşık 24 km uzaklıkta bulunmaktadır. Okul Orhanlı Köyü içerisinde, eski Orhanlı İlkokulunun restore edilmesi ile oluşturulmuştur. Günümüzde pek çok sanatçı da bu okula yardım sağlamaktadır.

Seferihisar koyları ve plajları da görülmeye değerdir. Suyu oldukça berrak ve temiz olduğu için mükemmel bir tatil geçirebilirsiniz. Sığacık Akkum Plajı Akvaryum Plajı, akarca Halk Plajı bölgede en çok tercih edilen plajlar arasında yer almaktadır. Plajların sakin ve nezih olması sebebi ile yaz aylarında aileniz ile birlikte burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

Seferihisar yiyecekleri ile de ünlüdür. Buraya gelmişken çeşitli zeytinyağlı ve ot yemekleri yiyebilirsiniz. Bunun yanında Tahinli Börek, Enginar Göbeği, Mevsim Türlüsü, Çekme Makarnası oldukça meşhurdur. Sevdikleriniz ile bu lezzetleri tadabileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunmaktadır.

Seferihisar'ın birbirinden güzel sokaklarında pek çok konaklama seçenekleri de bulunmaktadır. Konuk evleri ya da aile pansiyonlarında kalmanız mümkündür. Kaleiçi bölgesinde bazı tarihi evler de pansiyon olarak kullanılmaktadır. Buraya gelmişken tarihi binalarda konaklayabilirsiniz. Bölgeye yaz aylarında gelecekseniz gelmeden önce rezervasyon yaptırarak konaklama sıkıntısı çekmemiş olursunuz.