Selimiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Selimiye Camii Tarihi Ve Özellikleri...

Selimiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Selimiye Camii Tarihi Ve Özellikleri...

Selimiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Selimiye Camii Tarihi Ve Özellikleri...

Selimiye Camii, Mimar Sinan'ın ustalık dönemi eseri olup dünya çapında eşsiz mimarisi ile hayranlık uyandırmaktadır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen camii yapıldığı günden günümüze kadar güzelliğini muhafaza etmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tarihi ve kültürel yönden değerli bir miras olan Selimiye Camii, ibadete açık olup dinen özel gün ve gecelerde Müslümanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Osmanlı-Türk mimarisinin en değerli yapıtlarından birisi olan Selimiye Camii, yapımında kullanılan malzemeler ve işçiliği ile oldukça özel bir eserdir.

Selimiye Camii Nerededir?  

Selimiye kelimesi beyaz, açık pembe renklerini temsil etmektedir. Güzel nakışlı ipek kumaş manasını da taşımaktadır. Kumaşın dokunduğu yerin İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Selimiye olması nedeni ile kumaşa bu isim verilmiştir. Herkes tarafından büyük beğeni kazanan ve sıklıkla ziyaret edilen camii tarihi önemi ile yapıldığı günden bugüne merak uyandırmayı başarmıştır. Taşıdığı özellikler Mimar Sinan'a duyulan derin sevgi ve saygıyı daha da artırmaktadır. Selimiye Camii, tarihi ve doğal güzellikleri ile ilham veren şehrimiz Edirne'dedir.

Selimiye Camii Nasıl Gidilir?  

Selimiye Camii, Edirne Merkez'de yer almaktadır. Tarihi camii, Mimar Sinan Caddesi'nde yer almaktadır. Şehir dışından yolcu otobüsleri ve özel araçlar ile şehre ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. İstanbul-Edirne arası oldukça yakındır. İki buçuk gibi kısa bir saatte Edirne merkeze varılabilmektedir.

Edirne'ye vardıktan sonra taksi, özel araç ya da toplu taşıma araçları ile meşhur Selimiye Camii'ne gitmek mümkün olmaktadır. Otogardan Selimiye Camii'ne gitmek isteyenler minibüsleri tercih edebilirler. Edirne merkezden yürünerek de camiye varılabilir.

Selimiye Camii Tarihi ve Özellikleri

Edirne; çarşıları, köprüleri, tarihi evleri, camileri ve özellikle de dünyaca ünlü Muhteşem Selimiye Camii ile değerli bir şehrimizdir. Ülkemize gelenleri ilk olarak karşılayan Edirne, sınır kenti olma özelliği ile de ayrı bir turistik öneme haizdir. 

Edirne'ye ayak basanların mutlaka ziyaret etmesi gereken Selimiye Camii, Osmanlı hükümdarı II. Selim tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmış ve 14 Mart 1575 yılında hizmete açılmıştır. Mimar Sinan'ın ustalık eseri olarak nitelendirdiği ve 80 yaşında tamamladığı camii, Osmanlı-Türk mimarisinin en güzel örneklerinin başında gelmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Selimiye Camii; çok sayıda mermer, taş, çini, sedef ve ahşap gibi motif süslemelerini içermekte ve oldukça zengin ve etkileyici bir görselliği gözler önüne sermektedir. Selimiye Camii 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenmiştir. Selimiye Camii'nin ortasında yer alan 12 mermer sütunun taşıdığı müezzin mahveli ve altın varaklı Edirnekari kalem işleri ile klasik dönemi yansıtan en seçkin örneklerini oluşturmaktadır. Selimiye Camii'nin beğenilen çinileri İznik'te sıratlı tekniği kullanılarak tasarlanmış ve özel olarak üretilmiştir.

Selimiye Camii, toplamda 2475 metre bir alan üzerinde inşa edilmiştir. Mimar Sinan'ın bu muhteşem eserinin kubbesi 43.28 metre çapı ise 31.30 metredir. Kubbenin ağırlığı ortalama olarak 2.000 tondur. Kubbe 8 sütun üzerinde tüm görkemi ile yükselir. Selimiye Camii, çok uzak mesafeden bakıldığı zaman dahi görülebilen dört tane minareye haizdir. Caminin minareleri 3.80 metre çapında ve 70.89 metre yüksekliğindedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Selimiye Camii'nin minareleri daha önce hiç uygulanmamış olan özel bir teknik kullanılmak sureti ile inşa edilmiştir. Selimiye Camii'nin iç bölümünden inşa edilen minareler görünmemektedir. Bu nedenle mimari yapısının anlaşılması kolay olmaktadır. Minarelerin her biri üç şerefeli olup bu da tarihi yapıya ayrı bir estetik katmaktadır. Bu şerefelere üç farklı yoldan çıkılması da camiinin öne çıkan özellikleri arasındadır. Bu yollar birbiri ile çakışmamaktadır. Bu sayede bu yollardan çıkan kişiler birbirini kesinlikle görmemektedir.

Selimiye Camii’nin inşasında 15 bin kişi çalışmıştır. Yapımı 1575 yılında tamamlanmıştır. Tamamlanması akabinde müthiş yapı hizmete sunulmuştur. Selimiye Camii’nin yapımı 7 yıl sürmüştür. Camii genişliği ile içerisinde aynı anda 6.000 kişinin ibadet etmesine imkan vermektedir. Osmanlı döneminde sefere çıkan ordu, bu camide namaz kılmak için durmuştur. Caminin ibadete açılması 2. Selim vefat ettikten sonra gerçekleşmiştir. Sultan 2. Selim camiinin tamamlanışını görememiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yapımına 1568 yılında başlanan Selimiye Camii, Yıldırım Bayezid tarafından geliştirilmiş ve birçok alanda ibadet amaçlı kullanılmıştır. İslami ve Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerini içeren eser, iç yapısında daha pek çok güzelliğe haizdir. İnce ve zarafet temsili minareleri ile güzide bir camii olan Selimiye, UNESCO tarafından Selimiye Camii ve Külliyesi Dünya Miras Listesinde yer alır.