Selimiye Gezilecek Yerler Nelerdir? Selimiye'nin Meşhur Koyları Hangileridir?

Selimiye Gezilecek Yerler Nelerdir? Selimiye'nin Meşhur Koyları Hangileridir?

Marmaris’in son dönemlerdeki en trend rotalarından biri Selimiye olmaktadır. Türkiye'nin en pırıltılı tatil noktalarından biri olarak öne çıkan Marmaris’in bu huzurlu ve bakir balıkçı köyü - hayret uyandırıcı şekilde - pek de bozulmaya uğramadan günümüze kadar gelebilmiş ender yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Selimiye, Bozburun Yarımadası’nda kelimenin tam manasıyla saklı durumda kalmış bir cennet olarak dikkat çekmektedir. Sahip olduğu korunaklı halini biraz da uzun süre asfalta çevrilmeyen toprak yoluna borçlu olmaktadır. Plaj bakımından Marmaris’in diğer bölgeleri kadar çok fazla sayıda alternatif içermediğinden dolayı günümüzde de sakinliği sevenlerin tercihi olarak öne çıkmaktadır.

Selimiye Gezilecek Yerler Nelerdir?

Selimiye, sahip olduğu muhteşem güzellikteki panoramik görüntü akımından pek de yeşil bir doğaya sahip olmasa da teknelere rağmen son derece temiz denizi ve açıklarında bulunan havuz gibi koyları ile son yılların favorisi olarak öne çıkmaktadır. Şehir yaşamından uzaklaşarak sakin ve huzur bulunulacak yer arayışında olanlar için adeta sığınılacak bir liman olma niteliği barındırmaktadır. Pek çok birbirinden farklı güzelliği bir arada bünyesinde barındıran Selimiye sınırları içerisinde gezilip görülebilecek pek çok yer bulunuyor. Bunlar arasında:

- Selimiye Sahili: Selimiye kıyısında denize girerek, yürüyüş yapmak ve huzurlu zamanlar geçirmek isteyenler için mükemmel bir atmosfer sunmaktadır. Çok da uzun olmayan sahil şeridini boydan boya yürümek çok da fazla zaman almadığı için günlük rutin haline getirilebilir. Unutulmaz tur tecrübelerinin yaşanabileceği tekne turları için olanaklar sunmaktadır. Ayrıca hediyelik dükkanları, tasarım mağazaları ve marketler de bu noktada ziyaretçilerini beklemektedir.

- Turgut Şelalesi: Selimiye’ye yalnızca 10 km uzaklıkta bulunmakta olup ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok çok yüksekten dökülen bir şelale olmamasına karşın gölünde yüzme olanağı söz konusu olan bir ortama sahiptir.

- Hisarönü: Selimiye yaz sezonu döneminde bir hayli kalabalıklaşan bir köy olarak dikkat çekmektedir. Kalabalıktan bunalan ve sakin bir yer arayışında olanlar için öncelikli tercih noktalarından biri Hisarönü olmaktadır. Çünkü huzurun ve dinginliğin zirveye ulaştığı mükemmel bir atmosferi kendi içerisinde barındıran saklı cennetler arasında yer almaktadır.

- Söğüt: Selimiye beldesinin çok yakınındaki bir diğer sakin yer Marmaris köyü Söğüt olmaktadır. Söğüt, Selimiye’ye kıyasla çok daha bakir kalmayı başarmış olan ve sessiz bir ortam barındıran bir yer olma niteliği barındırmaktadır. Burası da tekne ve gulet gezilerinin uğrak noktalarından biri olarak öne çıkmaktadır. Tüm bunların yanı sıra lezzetli alternatifler sunan restoranları ile, turkuaz ötesi koyları ve şahane gün batımı manzaralarıyla görülmeye değer rotalar arasında bulunmaktadır.

- Dişliçe Adası (Aşk Adası): Selimiye gezilecek yerler listesinde yer alan en güzel seçeneklerden biri olarak öne çıkmaktadır. Marmaris koylarına saklanmış bir nitelik sergileyen bir ada Dişlice Adası, tam anlamıyla bir doğa harikası olarak önemli bir uğrak noktasını oluşturmaktadır.

- Kamelya Adası: Selimiye'nin çok yakınında Hisarönü Körfezi’nde konumlanmış olan Kamelya Adası, bölgeyi ziyaret edenlerin hayran kaldığı noktalardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Selimiye'nin Meşhur Koyları Hangileridir?

Gerek bakir kalmış doğası gerekse huzur dolu dingin atmosferi ile şehir kalabalığından kaçanların en çok tercih ettiği noktalardan biri Selimiye olmaktadır. Selimiye sahip olduğu doğal güzellikleri ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Bölgenin sahip olduğu ve gezilip görülmeye değer doğal güzellikler arasında pek çok koy bulunmaktadır. Bu koylardan en meşhur olanları arasında yer alanları:

- Sığ Liman (Akkum Koyu): Doğa ile iç içe bir plaj olan Sığ Liman, Selimiye girişinden yalnızca 2.5 kilometre mesafede bulunmakta olup bu koya aynı zamanda Akkum Koyu da denilmektedir.

- Cennet Koyu: Sığ limandan sonra ormandan geçen patikadan 5-6 dakikalık bir yürüyüş sonucunda ulaşılabilen son derece muazzam bir koy olup, pırıl pırıl ve tertemiz suyu ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Selimiye, gerek büyüleyen doğası, gerek denizi, gerek sakin ve huzurlu atmosferi ile tatil severleri kendisine adeta aşık eden en etkileyici rotasyonlar arasında yer almaktadır. Özellikle de kalabalıktan ve gürültüden bunalanlar için adeta bir sakinlik ve dinginlik bulma cenneti olarak tabir edilebilir bir yerdir. Bu bakımdan ülkemizin huzurun zirvede yaşanabileceği nadide noktalarından biri olarak öne çıkmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS