Side Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Side Gezilecek Yerler Nelerdir?

Side Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Side Gezilecek Yerler Nelerdir?

Side Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Side Gezilecek Yerler Nelerdir?

Manavgat, Antalya İlimizin en büyük ve en önemli ilçeleri arasında yer alır. Aynı zamanda bu kent, kendi adını taşıyan ırmak üzerinde yer alan Manavgat Şelalesi ile de meşhurdur. Manavgat Şelalesi ilçeye yaklaşık olarak 4 km uzaklıkta yer alır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Manavgat Irmağı'nın tam ortasından geçtiği ilçe Türkiye ve Antalya Turizminin en önemli merkezleri arasında yer alır. Kuzeyinde bulunan ormanlarla kaplı Toros Dağları, Manavgat ilçe merkezi kıyıdan yaklaşık olarak 6 km içeride yer alır. Kıyı şeridinde bulunan Side, Çolaklı, Gündoğdu, Kumköy, Evrenseki, Kızılağaç, Ilıca, Titreyengöl, Sorgun ilçenin önemli turizm merkezleri arasında yer alır.

Side Antik Kenti Nerede?

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan bir köyde yer alan Side aynı zamanda da bir alan antik kenttir. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir belde olan Side, Türkiye’ye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer alıyor.

Side Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Side Antik Kenti’ne, Antalya’nın 75 km. doğusunda bulunan, Manavgat İlçesi’ne ulaşarak Side Mahallesi yönüne doğru gidilebilir. Antik kente tercihe göre Side otobüsleri tercih edilerek kent merkezinden de ulaşılabilir. Side’de yaz aylarında doyasıya tatil yapabileceğiniz gibi, eğer kalabalıktan biraz uzaklaşmak isterseniz sonbahar mevsiminde de gelebilirsiniz.

Side'ye Antalya Otogar’ından minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Side, Antalya Havalimanı’na da 60 km uzaklıkta yer alıyor. Manavgat ilçesinden de Side’ye de toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çevre beldeleri de gezmeyi düşünüyorsanız daha rahat çevreyi keşfedebilmek için araba kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Side Gezilecek Yerler Nelerdir?

Side Antik Kenti: Çok sayıda uygarlığın topraklarında yaşamış olduğu Side Antik Kenti, antik dönemde de Kilikya ile Likya arasında varlığını sürdürerek Eski Pamfilya’ya bağlı bir ticaret ve liman kenti olmuştur. Bünyesinde pek çok önemli yapıyı barındıran bu büyüleyici kente ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Kent Surları: Side, Milattan Sonra 3. yüzyıla kadar Pamfilya’ya bağlı bir antik kentti. Fakat daha sonra kavimler tarafından taciz edilince halk çareyi bu surları yapmakta buluyor. Bu nedenle de şehrin kuzeydoğusunu feda etmek zorunda kalmış ve bu da onlara büyük kayıplar getirmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Büyük Kent Kapısı: Büyük Kent Kapısı, iki kulenin gardiyanlık ettiği zamanında şehrin ana kapısını oluşturan bir yapıdır. Daha sonra başka sütunlarla da desteklenmiş olan bu kapıdan girince sizi bir oda ve bir avlu karşılıyor. Kapının yanında ise, önceden hamam olarak kullanılan bir anıt bir de Size Müzesi yer alıyor.

Doğu Kapısı: Asıl girişlerin yapılmış olduğu Doğu Kapısı, şehrin kuzeydoğusunda yer alıyor. Bu nedenle de bu ismi alıyor. Yine bir avluya açılan bu kapı, Helenistik Dönem hatırası gibi bu defa çok önemli ziyaretçileri ağırlıyor. O güzel tarihin kokusu ile sizi içine çekecek ve her adımda şaşırtacak bir şehir sizleri bekliyor.

Side Müzesi: Side Antik Kenti’nde yer alan tarihi Agora’nın karşısında yer alan hamamın içinde bulunan Side Müzesi, 1961 yılından itibaren burada yaz aylarında sabah 8’den akşam 7’ye, kış döneminde ise pazartesi günleri hariç olmak üzere sabah 8’den akşam 5’e kadar hiç durmadan hizmet veriyor. Burada hüküm sürmüş Bizans, Roma gibi uygarlıklardan kalma eserlerle buluşabileceğiniz bu müzenin giriş ücreti ise, 15 TL'dir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Agora: Kare şeklinde olan ve hala çevresinde çarşının izlerini taşıyan agoranın dört tarafından girişi bulunuyor. Bir köşesinde yer alan yapı ise, kendini bugüne kadar korumayı başarmış olan bir halk tuvaleti olan Latrinadır. Ziyaretiniz sırasında fark edeceğiniz diğer bir podyum ise, Tykhe Tapınağıdır. Güneydeki cadde boyunca yolu yürürseniz de Devlet Agorası ile karşınıza çıkıyor.

Devlet Agorası: Son zamanlarda fazlaca harap olmuş bu bölgede yapılmış olan ilk incelemelerde imparatorluk sarayı olduğu düşünülen bu yapı aynı zamanda da Devlet Agorası ismiyle biliniyor. Burada yer alan yüksekçe bir yerde ise, köle satışı yapıldığı düşünülüyor.

Anıtsal Kütüphane: Side Antik Kenti’nin Roma işçiliği ile bezenmiş olan mermer kütüphaneye verilen özen ve gösterilen çabaya hayran kalacaksınız. Nemin ve böceklerin neden olacağı aksiliklerden kitapları koruyabilmek için belli teknikler kullanılarak dizmişlerdir. Aynı zamanda güzel kokan ve özel bölgelerden gelen bazı bitkileri de kitapların korunması için kullanmışlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı