hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şile Nerede, Nasıl Gidilir? Şile Gezilecek Yerler Nelerdir?

  Şile Nerede, Nasıl Gidilir Şile Gezilecek Yerler Nelerdir
  expand

  İstanbul'da pek çok ilçe bulunmaktadır. 39 ilçeden biri olan Şile'de özellikle yaz aylarında nüfusu artan ve rağbet gören bir ilçedir. Şile konumu itibari ile denize kıyısı olan bir ilçedir. Bundan dolayı tatilcilerin en çok uğradığı yerlerden bir tanesi olan Şile plajları ile ünlü olan bir yerdir. Şile'de gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Aynı zamanda Şile'de kampçıların da kamp yapabileceği çok güzel koylar bulunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şile nüfusu itibari ile seyrek nüfuslu bir İstanbul ilçesi olup özellikle yeşilliği ile ön plana çıkan bir ilçedir. Bundan dolayı Şile her mevsim ziyaret edilen bir yer haline gelmiştir. Bulunduğu ilin turistik yerlerinden bir tanesi olarak bilinir. 

  Şile Nerede?

   Şile İstanbul'un bir ilçesidir. İstanbul'un Anadolu yakasında Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. 

  Nasıl Gidilir?

  Şile'ye özel araç ve toplu taşıma ile giriş sağlayabilirsiniz. İlk olarak İstanbul dışından gelecek ziyaretçiler için Ege'den gelen ziyaretçiler Körfezi geçmek durumunda ve otoban aracılığı ile İstanbul'un Anadolu yakasından Kuzey Marmara otoyolunu kullanarak Şile'ye ulaşım sağlayabilir.

   İstanbul'un Avrupa yakasından gelecek olan ziyaretçiler için de üçüncü köprü yolundan Kuzey Marmara otoyolunu kullanarak doğrudan Şile yoluna bağlanabilir ve o şekilde de Şile'ye doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz. Avrupa yakasından gelecek ziyaretçiler Kuzey Marmara otoyolunu kullanmak için üçüncü köprü ya da ikinci köprüyü kullanabilirler. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şile'ye toplu taşıma araçları ile de ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile otobüsler aracılığı ile ulaşabilirsiniz. İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan ilçelerde özellikle Sancaktepe ve Sultanbeyli'de yer alan otobüsler ile doğrudan Şile'ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için aktarma güzergahları da kullanabilirsiniz. 

  Şile Gezilecek Yerler Nelerdir?

  1) Şile Feneri

  Şile'nin simgesel yerlerinden bir tanesi olan Şile feneri Osmanlı döneminde yaptırılmış olan bir yerdir. Şile feneri Karadeniz ve İstanbul boğazına çok yakın bir konumdadır. Dünya'da en çok kullanılan fenerler arasında yer alan Şile feneri bu ilçenin sembolik yerlerinden bir tanesi olduğundan dolayı mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir. Özellikle akşamları yaymış olduğu ışık ile birlikte İstanbul boğazı da buradan görülebilmektedir. Şile feneri müze olarak günümüzde hizmet vermektedir. Pek çok antika eserler yer almaktadır. 

  2) Şile Kalesi

  Oldukça eski bir tarihi olan yerdir. Şile kalesi zamanında Cenevizliler tarafından inşa ettirilmiş ve günümüze kadar gelebilmeyi de başarmıştır. Şile kalesi Osmanlı imparatorluğu döneminde de kullanılmış giriş çıkışlar kontrol edilmiştir. Şile kalesi denizden gelebilecek her türlü tehdide karşı şehri savunmak amacı ile inşa ettirilmiştir. Günümüzde de pek çok kez restorasyona uğramış olan şile kalesi bu bölgenin sembol yapılarından bir diğeridir. 24 saat açık olan bir yer olan Şile kalesi tam olarak Hacı Kasım mahallesinde yer almaktadır. Ulaşımı son derecede kolay olan bir yerdedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3) Tarihi Ahşap Evleri

  Şile'nin kültürünü yansıtan bir ahşap evlerdir. Tarihi ahşap evleri Akçakese köyünde yer almaktadır. Tam olarak 19. yüzyıla ait yakın bir konumda yer almaktadır. Günümüzde bu evleri halen daha görülmektedir. Karadeniz kültürünü de yakından olarak bu evlerde görebilirsiniz. Tarihi ahşap evlerine geldikten sonra bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bu ahşap evlerinin 150 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Turistlerin de yoğun olarak ziyaret ettiği noktalardan bir tanesidir.

  4) Kavala Parkı

  Şile'de yer alan parklardan bir tanesidir. İlçeden uzaklaşıp biraz daha sakin bir yerde nefes almak isteyenlerin Kavala parkı sembolik yerlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Kavala parkı içerisinde pek çok kafe ve restoran bulunmaktadır. Aynı zamanda yine pek çok seyir terasları bulunmaktadır. Yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilir Kavala parkında güzel bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Kavala parkı Belibey mahallesinde yer almakta olup 24 saat açık olan bir mekandır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  5) Akçakese Plajı

  Hem kamp yapmak hem de denize girmek isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gerektiği bir yerdir. Akçakese plajı yoğun ziyaretçi akımına uğramıştır. Akçakese plajına giriş için herhangi bir ücret ödemek durumunda değilsiniz. Kamp yapabilir ve oldukça güzel vakitler geçirebilirsiniz. Kamp yapmak için banyo ve tuvalet ihtiyaçlarınızı da yine burada yer alan işletmeler sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Akçakese plajı Şile'nin en çok gezilen ve görülen plajları arasında yer alıp burası bir halk plajıdır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow