hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sivas'ın Neyi Meşhur? Sivas'ın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler

  Sivasın Neyi Meşhur Sivasın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler
  expand

  Ülkemizin her bir şehri kendine has güzellikleri, kültürü ve yiyecekleri ile ön plana çıkıyor. Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip ikinci şehri olan Sivas’ta bunlardan birisidir. İç Anadolu’nun nadide şehirlerinden biri olan Sivas ticaret yolları üzerinde olduğu için uzun tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapması ile ön plana çıkıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Sivas'ın Neyi Meşhur?

   Sivas dünyaca tanınan Kangal Köpekleri ile ünlüdür. Sivas Kangalı bekçi ve çoban köpeği olarak nam salan Türk kökenli bir köpek ırktır. İsmi Sivas’ın Kangal ilçesinden gelen bu köpek uzun çalışmalar sonucu 2018’de Uluslararası Sinoloji Kulübü tarafından özel ırk olarak tanımlanmıştır.

   Sivas İç Anadolu Bölgesi’nin en uzun tarihe sahip olan en önemli şehirlerinden biridir. Sivas ticaret yolları üzerinde yer aldığı için tarih boyunca pek çok tüccarın uğrak noktası olmuştur. Coğrafi konumundan dolayı hem Doğu Karadeniz hem de Doğu Anadolu Bölgeleri içerisinde bulunan Sivas bu bölgede yer alan tüm şehirleri kültüründen etkilenmiştir.

   Sivas tüm bunlara ek olarak mutfak kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Sivas’ın en meşhur yöresel yemekleri şunlardır: Sivas köftesi, Sübüra, Hingel, Peskütan Çorbası, Sivas Kebabı, Kıymalı Patatesli Kömbe Patlıcan Pehli, Sivas Ketesi, Divriği Pilavı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Sivas'ın En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

   Sivas Anadolu mutfak kültüründe seçkin bir yere sahiptir. Sivas mutfağı sayısız yemek çeşidi, özel gün ve geceler için özel yapılan yemekleri, şifalı otları ile ünlüdür. Buğday Sivas mutfağının ana maddesidir. Buğdaydan yapılan yiyeceklerin yeri ayrıdır. Sivas mutfağında et yemekleri ağırlıklı olarak kuzu ve koyun etinden yapılmaktadır.

   Sivas mutfağında süt ve yoğurttan yapılan yemekler de sıklıkla tüketilmektedir. Ağartı adı verilen yoğurt, süt, katık, ayran, kaymak, tereyağı, lor, çökelek gibi peynir çeşitleri, kışlık yoğurt, doras, tomas gibi yiyecekler yapılmaktadır.

   Sivas köftesi Sivas’ın en meşhur yemekleri arasındadır. Sivas köftesinin özelliği içerisinde bayat ekmek bulunmamasıdır. Sivas köftesi sadece kıyma yumurta ve özel Sivas tuzu ile yapılmaktadır.

   Sivas'ın en meşhur yemekleri şunlardır:

   Babiko, içli köfte

   Kesma aşı, madımak

   Etli ekmek, perkütan çorbası

   Pezik, sirok

   Sübüra, hıngel

   Sivas ketesi, Sivas kötesi

   Sivas kebabı, oğmaç çorbası

   Çılbır, mercimek badı

   Kelle tatlısı, Sivas katmeri

   Kavut, uğut, kömbe

   Tutmaç, kuymak

   Ağartı, tellice köftesi

   Mumbar dolması, umaç, mirik

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Sivas’tan alınabilecek hediyelik eşyalar ise şunlardır:

   Sivas bıçağı

   Buzdolabı süsleri

   Sivas köftesi

   Sivas halısı

   Nakışlı çorap

   İmranlı balı

   Sivas ketesi

   Kemik tarak

   Gümüş takı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow